Προς το περιεχόμενο

Κρίσιμος παράγοντας σε ένα PC για χαμηλό latency;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε παιδιά για να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι  :) Επειδή και εγώ έχω κάποια θέματα με latency. (Από κάρτα έχω την Steinberg UR22)

 

Όταν πχ ηχογραφούμε έχουμε το μικρότερο δυνατό buffer size πχ 64 samples για να έχουμε το μικρότερο latency, και όταν κάνουμε επεξεργασία, μίξη κλπ επειδή δεν μας νοιάζει έχουμε μεγάλο buffer size πχ 2048 samples για να τρέχει πιο γρήγορα και άνετα το μηχάνημα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

yep :)

 

"κατεβάζουμε" στην περίπτωση της ηχογράφησης μέχρι το σημείο που θα αρχίσουν τα όποια artifacts και "ανεβάζουμε" κατά την επεξεργασία - μίξη μέχρι το σημείο που θα μας γίνει "ενοχλητική" η καθυστέρηση στην απόκριση των εντολών μας (πχ delay στο play)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mobo: Gigabyte GA-EP45-DS4

Audio card: Echo Audio Fire 12

FW Chipset: TI TSB43AB23 (MONO AYTO!!! Συνιστάται από ΟΛΟΥΣ τους σοβαρούς κατασκευαστές audio interface! :) Fire Wire, εννοείται!)

Ram: 4GB

CPU: Intel Q9650 (4x3.0 GHZ)

Buffer size: 128 samples

Latency: 5.805 ms

Το έχω σχεδόν 10 χρόνια και πετάει! Το Latency επηρεάζει την απόκριση στο χέρι όταν κατευθύνεις VST Instruments! Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο έντονη η καθυστέρηση στο χέρι, δηλαδή η εκτέλεση της νότας ηχητικά σε σχέση με τον χρόνο που την έπαιξες! Σε audio ηχογράφηση δεν παίζει ρόλο... Απλά στο playback θα έχεις audio dropouts (θα διακόπτεται δηλαδή ο ήχος αν το έχεις πολύ χαμηλά) όταν θα αλλάζει σελίδα το DAW στο arrange window... Στο Cubase τουλάχιστον αυτό κάνει...

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mobo: Gigabyte GA-EP45-DS4

Audio card: Echo Audio Fire 12

FW Chipset: TI TSB43AB23 (MONO AYTO!!! Συνιστάται από ΟΛΟΥΣ τους σοβαρούς κατασκευαστές audio interface! :) Fire Wire, εννοείται!)

Ram: 4GB

CPU: Intel Q9650 (4x3.0 GHZ)

Buffer size: 128 samples

Latency: 5.805 ms

Το έχω σχεδόν 10 χρόνια και πετάει! Το Latency επηρεάζει την απόκριση στο χέρι όταν κατευθύνεις VST Instruments! Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο έντονη η καθυστέρηση στο χέρι, δηλαδή η εκτέλεση της νότας ηχητικά σε σχέση με τον χρόνο που την έπαιξες! Σε audio ηχογράφηση δεν παίζει ρόλο... Απλά στο playback θα έχεις audio dropouts (θα διακόπτεται δηλαδή ο ήχος αν το έχεις πολύ χαμηλά) όταν θα αλλάζει σελίδα το DAW στο arrange window... Στο Cubase τουλάχιστον αυτό κάνει...

 

γιατί δεν παίζει ρόλο σε audio ηχογράφηση?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν παίζει ρόλο σε audio ηχογράφηση?

Γιατί ακόμα και αν έχεις 15ms latency το audio θα γραφτεί σωστά. Το όλο θέμα βρίσκεται στο midi to audio delay. Και όπως έγραψα αν το έχεις πολύ χαμηλά δημιουργεί drop outs στο playback. Και βέβαια όσο πιο χαμηλό είναι τόσο πιο πολλή δύναμη απαιτεί απο το cpu.

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ακόμα και αν έχεις 15ms latency το audio θα γραφτεί σωστά. Το όλο θέμα βρίσκεται στο midi to audio delay. Και όπως έγραψα αν το έχεις πολύ χαμηλά δημιουργεί drop outs στο playback. Και βέβαια όσο πιο χαμηλό είναι τόσο πιο πολλή δύναμη απαιτεί απο το cpu.

 

και πως εξηγεις οτι αμα ανεβασω το latency π.χ. πανω απο 20ms τοτε αμα π.χ. γραφω σε ενα audio καναλι απο το συνθεσαϊζερ μου (εγγραφη audio) ή απο την κιθαρα μου σε πραγματικο τοτε στο καναλι τοτε αυτο που ακουω εχει καθυστερηση και μετα οταν ακουσω την εγγραφη ειναι εκτος χρόνου?

 

θα γραφτει σωστα σιγουρα, δεν θα εχει παραμορφωση η κλιπαρισματα το σημα, ιδιαιτερα αμα η καρτα ηχου σου δινει direct monitoring του σηματος θα ακους σε πραγματικο χρονο, αλλα αυτο που θα γραψεις σε πραγματικο χρονο θα ειναι..... εκτος χρόνου.

 

Ιδιαιτερα αμα γραφεις π.χ. κιθαρα και χρησιμοποιεις modelling εφφε καναλι δεν θα μπορεσεις να γραψεις σε πραγματικο χρονο και πάνω στο χρονο του project σου με τοσο μεγαλο latency.

 

 

Το latency αφορα το audio και την αποδοση του σε πραγματικο χρόνο  και στις δυο περιπτωσεις, ειτε παιζεις και ηχογραφεις audio σημα, ειτε παιζεις με καποιο vst instrument που το κοντρολλάρεις μεσω midi.

 

Οσο πιο χαμηλα ειναι το latency και ποση ανοχη υπαρχει φυσικα ειναι και συναρτηση του συστήματος αλλα και των ρυθμίσεων που πρεπει να εχει ενα pc που χρησιμοποιείται για audio ηχογραφηση ετσι ωστε να εξοικονομούνται ποροι.

 

Οι ρυθμισεις πρεπει να ειναι αναλογες με το συστημα και αναλογα με την ¨βαρυτητα" του project και μπορουν και να προσαρμοζονται κατα τα διαφορα σταδια της "παραγωγής".

 

Επισης τα drop outs και τα κλιπς μπορει να εμφανιστουν και απο ρυθμισεις που αφορουν π.χ. στις cache ρυθμισεις, buffer size του/των σκληρων δισκων, ιδιως στα παλαιοτερα συστηματα που δυσκολευονται σε μεγαλες και ταυτοχρονες απαιτήσεις.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου