Προς το περιεχόμενο

Epiphone vs Epiphone και Gibson vs Gibson!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Βρισκομαι σε μια πολυ 'μπερδεγουευ' κατασταση.

Θα ηταν καλο να υπαρξει μια διαφωτιστικη κουβεντα επι του θεματος...

 

Βλεπω ξαφνικα σε αγγελιες δυο Epiphone Les Paul LP :

 

- κοντινες χρονικες περιοδους κατασκευης (2000-2001)

- η μια Κορεα η αλλη Japan

- και οι δυο εχουν trush cover με αναγραφομενο το Gibson (στην αρχη σκαλωσα αλλα με λιγο search στο google το επιβεβαιωσα)

- η μια εχει trush cover με την Gibson καμπανα των δυο βιδων και η αλλη με τις τρεις

- η μια εχει Headstock Epiphone και η αλλη Gibson (παρολου που ειναι του 2001)

 

Δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν Japan Epiphone. Ειχα την εντυπωση οτι ηταν Κορεα και μετα Κινα.

 

Ενα αλλο προσωπικο παραδειγμα ηταν που πηγα το Σαββατο και δοκιμασα δυο GIbson LPJ choco satin. Μια του 2013 και μια του 2014. Η Gibson του 2013 ειχε το μισο βαρος απο αυτη του 2014. Απλα αναφερω μια πολυ αισθητη και εντονη διαφορα.

 

Γιατι ολες αυτες οι παραλλαγες σε ''ΣΧΕΔΟΝ'' ιδιες κιθαρες αραγε?

Ολα ειναι κολπα στο ονομα του μαρκετινγκ?

 

Στην περιπτωση των Epiphone πιο πανω πια ειναι αραγε καλυτερη?

Σιγουρα και οι δυο ειναι καλυτερες απο τις Κινεζικες. Αλλα ολοι λενε Κορεα και Κορεα και ΚΟΡΕΑ... αρα ειναι ισαξια η Japan η ακομα και καλυτερη?

 

Στην περιπτωση των δυο σχεδον ιδιων Gibson ειναι καλυτερη αυτη που εχει περισσοτερο βαρος?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το thread και οι προσωπικες μου αποριες δεν εχουν καμια προθεση να υποβιβασουν καμια αγγελια και κανενα προιον. Εχουν καθαρα ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟ χαρακτηρα...

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epiphone MIJ και MIK είναι 2 τελείως διαφορετικά όργανα όσoν αφορά την ποιότητα κατασκευής. (Ειδικά αν αναφέρεσαι στις elitists). Άλλη κατηγορία η καθεμία και φυσικά άλλη τιμή.

 

MIK και ΜΙC σχεδόν παραπλήσιες με ένα κλίκ διαφορά προς το καλύτερο για τις MIK.

 

Για τις Gibson LPJ δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική διαφορά στα μοντέλα 2013/2014, που να δικαιολογεί τη διαφορά βάρους που αναφέρεις..

 

Στα μοντέλα standard/traditional υπάρχουν κατασκευαστικές διαφορές ανά χρονολογία όπου εκεί όντως υπάρχει διαφορά βάρους λόγω chambered / non chambered, swiss cheese etc..

 

Απ' όσο καταλαβαίνω, πιθανόν να προκύψει αγορά LP..?  ;D

 

Αν ναί, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε άλλες LP MIJ όπως Orville (έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στις συγκεκριμένες), Tokai, Edwards με long tenon neck και λοιπά καλούδια...  ;)

 

Μακράν καλύτερες απο Epiphone, Gibson LPJ, Studio κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση των δυο σχεδον ιδιων Gibson ειναι καλυτερη αυτη που εχει περισσοτερο βαρος?

 

οχι η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων προτιμα ΕΛΑΦΡΙΕΣ κιθαρες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων προτιμα ΕΛΑΦΡΙΕΣ κιθαρες.

Προφανώς εννοεί αν ''θυσίασαν'' ποιότητα για να είναι πιο ελαφριά (μιας και τις solid gibson lp γενικά τις λες και λίγο βαριές  ;D  ;D  ;D).

Btw και εγώ την ελαφριά θα έπαιρνα.

Όλα είναι σχετικά πάντως.Κιθάρες με ίδια ξύλα μπορεί να έχουν αρκετή διαφορά.

Η δική μου πχ που είναι solid μαόνι (prs custom 22) είναι απο τις πιο ελαφριές κιθάρες που έχω πιάσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοεί αν ''θυσίασαν'' ποιότητα για να είναι πιο ελαφριά

 

το φτηνο μαονι ειναι  πιο βαρυ απο το ακριβο που ειναι ελαφρυ.

 

απο την αλλη δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο ενα chambered σωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαρος εχει να κανει με την πυκνοτητα του ξυλου ακομη και με κιθαρες της ιδιας χρονιας ή μηνα κατασκευης! Μια Epi Japan που βλεπω στις αγγελιες ειναι του 2000 οπως και η δικη μου και με πολυ κοντινο serial number, αυτη στις αγγελιες ειναι 3,8 kg και η δικη μου 4,6 kg!!!!!! Το 3,8 ειναι ιδανικο βαρος για LP, το 4,6 ειναι κουρσουμι  ;D!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epiphone MIJ και MIK είναι 2 τελείως διαφορετικά όργανα όσoν αφορά την ποιότητα κατασκευής. (Ειδικά αν αναφέρεσαι στις elitists). Άλλη κατηγορία η καθεμία και φυσικά άλλη τιμή.

 

MIK και ΜΙC σχεδόν παραπλήσιες με ένα κλίκ διαφορά προς το καλύτερο για τις MIK.

 

Και πως καταλαβαινει καποιος πιο μοντελο ειναι πιο???

 

Για τις Gibson LPJ δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική διαφορά στα μοντέλα 2013/2014, που να δικαιολογεί τη διαφορά βάρους που αναφέρεις..

 

 

Απ' όσο καταλαβαίνω, πιθανόν να προκύψει αγορά LP..?  ;D

 

Και ομως υπηρχε αισθητη διαφορα βαρους. Την παρατηρηση μου την επιβεβαιωσε και ο πωλητης και φιλος γνωστης του χωρου που ειχαμε παει μαζι.

 

Ναι θα προκυψει κααααποια στιγμη. Ευχαριστω για τις συμβουλες σου στα μοντελα ,ΑΛΛΑ εχω φαει τρελλο κολλημα με την συγκεκριμενη ακριβως επειδη ειναι σκουρο δρυινο ξυλο χωρις λουστρο , σε συνδιασμο με τους zebra μαγνητες που ειχαν πολυ καλο ηχο και μας ειπε και ο πωλητης οτι ειναι καινουρια μοντελα και πρωτη φορα τους φοραει σε μοντελα της η Gibson.... ειδωμεν.

 

οχι η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων προτιμα ΕΛΑΦΡΙΕΣ κιθαρες.

 

Εγω προσωπικα ειμαι αναλογως την κιθαρα.

 

Δηλαδη , η Jackson που εχω ειναι καπως ελαφρια κιθαρα. Η Schecter Hellraiser C7 μου ειναι λιγο πιο ελαφρια απο την Jackson (παλι καλα :) ). Αυτες οι κιθαρες 'πρεπει' να ειναι ελαφριες.

 

Τα LesPaulοειδη τα προτιμω να εχουν ενα Α βαρος... να νοιωθεις οτι κρατας κιθαρα.

Η LPJ του 14 μην φανταστειτε οτι ειχε κανα βαρος κεφαλης ενισχυτη (χα χα χα χα).

Ειχε περιπου το ιδιο βαρος με την Epiphone zakk wylde (Korea) , ενω του 13 ειχε το βαρος μιας Epiphone zakk wylde (China) ... μισο βαρος λιγοτερο δλδ. :P

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου