Προς το περιεχόμενο

Laney Lc vs Laney Vc 15w


antonio536

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιζω σχεδον ολα τα ειδη μουσικης  και κατεληξα στο laney lc ,vc δν καταλαβα ομως ποια ειναι η διαφορα τους. Προσωπικα εμενα ο vC που φανηκε καλυτερος. τι ξερετε για αυτους?Ποια ειναι η διαφορα? Κατι ακουσα πως θελουν αλλαγη ηχειου η καμπινα ισχυει?

Επισης εχετε να μου προτεινετε κατι εκει κοντα που ειναι και αυτοι στα 350 με 380 Ε??

 

Ακομα τα 15W πιστευω πως ειναι αρκετα για σπιτi προβες σε Studio και σε live me mic??

 

 

 

Ευχαριστω περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιζω σχεδον ολα τα ειδη μουσικης  και κατεληξα στο laney lc ,vc δν καταλαβα ομως ποια ειναι η διαφορα τους. Προσωπικα εμενα ο vC που φανηκε καλυτερος. τι ξερετε για αυτους?Ποια ειναι η διαφορα? Κατι ακουσα πως θελουν αλλαγη ηχειου η καμπινα ισχυει?

Επισης εχετε να μου προτεινετε κατι εκει κοντα που ειναι και αυτοι στα 350 με 380 Ε??

 

Ακομα τα 15W πιστευω πως ειναι αρκετα για σπιτi προβες σε Studio και σε live me mic??

 

 

 

Ευχαριστω περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!!

φιλε μου καλησπερα. εγω εχω τον lc30. και εχει απιστευτο ηχο. ισως φταινε οι 8 λαμπες που εχει. ειναι υπεροχος. και σε αναζητηση που ειχα κανει πριν τον παρω ακουγα απιστευτα λογια. ακουσε τον λιγο:

http://www.youtube.com/watch?v=p0HzjfqbIsI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι τα 30w δεν ειναι πολλα για λαμπα που τον ανοιγεις??

για την σειρα vc τι ξερεις??

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολλα. αλλα ειναι τοσο φοβερος ρε φιλε που δεν θα τον αλλαξω. τουλαχιστον οχι συντομα. πεντακαθαρος. τον εχω μονιμα στο 1 και ειμαι μια χαρα. για την σειρα vc δυστυχως δεν ξερω πολλα. απο youtube μονο που εχω ακουσει αλλα δεν θελω να σου πω κατι χωρις να το ξερω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους δύο που είχα ακούσει μου άρεσε περισσότερο ο vc (αν και τον είχα ακούσει στην 30 Watt έκδοση). Τους φέρνει ο νάκας αν θες να τους ακούσεις από κοντά.

Εγώ πάντως τελικά αγόρασα έναν alden. Τους φέρνει ο κουρμπής και είναι πολύ καλοί, ειδικά για την τιμή τους. Επίσης στην ίδια κατηγορία βγαίνει και ο kustom defender για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα εδώ.

Ίσως να έγραφες καλύτερα τί ήχο θες να προσεγγίσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να σε καλυπτει και για λαιβ, αρχισε να κοιτας τα 12ιντσα κομπο. Το 10ρι δε θα σου κανει ουτε για σωστο μονιτορ. Τώρα στην ανάγκη όλα γίνονται, αλλά δε το θεωρώ καλή ιδέα. Επίσης παρότι είμαι μεγάλος φαν της Λανευ, oύτε LC15 ουτε ο VC15 λενε και πολλά σαν ενισχυτές... δες τον LC30 και πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν 3 εκδοσεις στα 30 μια με 2 10αρια μια με 1 12αρι και μια με 2 12αρι καυτερα 1 12αρι παρα 2  10αρια??

 

και επεισης οταν λεμε vintage τι σημαινει γτ δν το ξερω σορρυ κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vintage κυριολεκτικα σημαίνει παλιός....

 

στην πράξη VC σημαίνει ότι ειναι χαμηλό gain....Αν παίζεις δλδ σε παλιό 60ς 70ς στυλ εισαι καλά. Αν θες και μοντέρνους ήχους το LC σου δίνει ότι και το VC και παραπάνω gain.

 

To 1x12 είναι η καλύτερη επιλογή αν παιζεις βρώμικα και λαιβ. Το 2x12 ακόμη καλύτερο αλλά πολύ βαρύ για να το κουβαλάς...

 

Δώσε τα λίγα λεφτά παραπάνω που κάνει ο LC30 και αν δεν σε πιάσει καμιά αρρώστια να πουλάς και να αγοράζεις τότε μπορεί και να τον κρατήσεις για πάντα αν σου ταιριάξει.

 

Η άλλη σου λύση είναι να δεις την αγγελία μου για έναν Laney Που βγάζω στο σφυρί σε λίγες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου