Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στην Επιλογη Λαμπατου Ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι στα 20-40βατ, για να κανεις τα πάντα. Απο κει και περα ο v22 είναι best seller αλλά αν με 200€ παραπάνω παίρνεις blues junior για μένα κάντο. Οι bugera Vseries δεν έχουν χαρακτηρα κατα τη γνώμη μου. Πολύ φλατ ενισχυτές και θυμάμαι είχα λιώσει τον 55ρη που είχα για να πάρω λίγο σκάσιμο, λίγη ανατριχίλα λαμπίλα(δεν ξέρω αν με νοείς... :P) ή λίγο feedback στις βρωμιές. Δεεεν. Για μένα πάρε blackstar ή engl. Κάνουν τα πάντα, οι 2οι έχουν τρελα καθαρά και είναι άψογες πεταλομηχανές. Προσωπικά μου αρέσουν ακαι τα καθαρά του blackstar, αλλα αυτό είναι γούστο. Δεν ξέρω, θεωρώ ότι οκ το 1000ρικο είναι πολύ στις μέρες μας, αλλα και το 200ρικο είναι λίγο για το πιο σημαντικο και διαχρονικό κομμάτι της ηχητικής σου αλυσίδας. Δώσε 500€ και πάρε έστω ελαφρως μεταχ. κάτι που θα σου μείνει και θα κάνει τα πάντα (σχεδόν).

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

O dual terror σε βγάζει πρόβα (με drummer που βαράει δυνατά) πολύ άνετα.

Το καθαρό του μάλιστα, απο εκείνο το σημείο έχει και αρκετό περιθώριο μέχρι να σπάσει.

Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι άλλα τα αρνητικά.Θα πρέπει να σ'αρέσει το ιδιαίτερο ηχόχρωμά του, να συμβιβαστείς με τα λίγα ρυθμιστικά και χωρίς λούπα, το μικρό headroom (σε σχέση πάντα με τον 120άρη) κτλ.

Κοίτα αν θες και το άλλο thread με γνώμες για τους orange.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=203646.0

Εμένα πχ ο συγκεκριμένος δε μ'άρεσε καθόλου (μεταχειρισμένος πάντως είναι μέσα στο budget σου αν σου κάνει).

 

To διαβασα ηδη το thread :P..Αν βρω να τον ακουσω καπου θεσσαλονικη (ξερεις μηπως πού??) θα μπορεσω να βγαλω καποιο συμπερασμα για τον orange,αλλα απο βιντεακια στο youtube (τα οποια οπως διαπιστωσα και εμπρακτως καμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα) μου αρεσαν παρα πολυ και τα καθαρα και τα βρετανικα βρωμικα του.Με χαλαει ιδιαιτερα η ελλειψη fx loop,αλλα και παλι προεχει να τον ακουσω.

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι στα 20-40βατ, για να κανεις τα πάντα. Απο κει και περα ο v22 είναι best seller αλλά αν με 200€ παραπάνω παίρνεις blues junior για μένα κάντο. Οι bugera Vseries δεν έχουν χαρακτηρα κατα τη γνώμη μου. Πολύ φλατ ενισχυτές και θυμάμαι είχα λιώσει τον 55ρη που είχα για να πάρω λίγο σκάσιμο, λίγη ανατριχίλα λαμπίλα(δεν ξέρω αν με νοείς... :P) ή λίγο feedback στις βρωμιές. Δεεεν. Για μένα πάρε blackstar ή engl. Κάνουν τα πάντα, οι 2οι έχουν τρελα καθαρά και είναι άψογες πεταλομηχανές. Προσωπικά μου αρέσουν ακαι τα καθαρά του blackstar, αλλα αυτό είναι γούστο. Δεν ξέρω, θεωρώ ότι οκ το 1000ρικο είναι πολύ στις μέρες μας, αλλα και το 200ρικο είναι λίγο για το πιο σημαντικο και διαχρονικό κομμάτι της ηχητικής σου αλυσίδας. Δώσε 500€ και πάρε έστω ελαφρως μεταχ. κάτι που θα σου μείνει και θα κάνει τα πάντα (σχεδόν).

 

  Τους ακουσα απο κοντα και τον V22 και τον blues junior και  ο fender εχει αυτο ακριβως το σκασιμο που ακριβως περιγραφεις..Η πλακα ειναι πως γι'αυτο που θελω,μαρεσε πιο πολυ ο V22 (παραλληλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειμαι ασχετος στο θεμα λαμπας-το αυτι μου θελει εξασκηση-τι σου κανουν 7 χρονια modulation).Eπισης,αυτο που με καιει ειναι η "βρωμια" του ενισχυτη..Το καθαρο καναλι μου αρκει να ειναι αξιοπρεπες..Στη βρωμια ομως,θελω να υπαρχει αυτη η διαυγεια,αυτο το βαραω μια ολοκληση συγχορδια και ακουγεται η καθε χορδη!!Τι να την κανω τη λαμπα οταν παιζω παλι με πεταλια ή πεταλιερα.

  Οπως πολυ σωστα λες,ζουμε περιεργες εποχες για να σκαμε τα χιλιαρικα..Αν ηταν να δωσω τοσα θα πηγαινα μαλλον σε KEMPER.Επισης,στο θεμα blackstar,ενω μου αρκουσαν τα μουντα καθαρα τους και μου αρεσαν τα γκαζια τους,ειναι αν μου επιτρεπετε hybrid ενισχυτες και οχι the real thing.Νομιζω στοχευουν σε ενα αγοραστικο κοινο ακριβως σαν εμενα,low budget-λαμπα-γκαζια,αλλα δεν θα πρεπε να λεγονται full valve amplifiers.

    Tους ENGL που μπορω να τους ακουσω Θεσσαλονικη?Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο?Για τον Laney Ironheart εχει καποιος αποψη?

 

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας και την πολυτιμη βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διαβασα ηδη το thread :P..Αν βρω να τον ακουσω καπου θεσσαλονικη (ξερεις μηπως πού??) θα μπορεσω να βγαλω καποιο συμπερασμα για τον orange,αλλα απο βιντεακια στο youtube (τα οποια οπως διαπιστωσα και εμπρακτως καμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα) μου αρεσαν παρα πολυ και τα καθαρα και τα βρετανικα βρωμικα του.Με χαλαει ιδιαιτερα η ελλειψη fx loop,αλλα και παλι προεχει να τον ακουσω.

 

   Τους ακουσα απο κοντα και τον V22 και τον blues junior και  ο fender εχει αυτο ακριβως το σκασιμο που ακριβως περιγραφεις..Η πλακα ειναι πως γι'αυτο που θελω,μαρεσε πιο πολυ ο V22 (παραλληλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειμαι ασχετος στο θεμα λαμπας-το αυτι μου θελει εξασκηση-τι σου κανουν 7 χρονια modulation).Eπισης,αυτο που με καιει ειναι η "βρωμια" του ενισχυτη..Το καθαρο καναλι μου αρκει να ειναι αξιοπρεπες..Στη βρωμια ομως,θελω να υπαρχει αυτη η διαυγεια,αυτο το βαραω μια ολοκληση συγχορδια και ακουγεται η καθε χορδη!!Τι να την κανω τη λαμπα οταν παιζω παλι με πεταλια ή πεταλιερα.

   Οπως πολυ σωστα λες,ζουμε περιεργες εποχες για να σκαμε τα χιλιαρικα..Αν ηταν να δωσω τοσα θα πηγαινα μαλλον σε KEMPER.Επισης,στο θεμα blackstar,ενω μου αρκουσαν τα μουντα καθαρα τους και μου αρεσαν τα γκαζια τους,ειναι αν μου επιτρεπετε hybrid ενισχυτες και οχι the real thing.Νομιζω στοχευουν σε ενα αγοραστικο κοινο ακριβως σαν εμενα,low budget-λαμπα-γκαζια,αλλα δεν θα πρεπε να λεγονται full valve amplifiers.

    Tους ENGL που μπορω να τους ακουσω Θεσσαλονικη?Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο?Για τον Laney Ironheart εχει καποιος αποψη?

 

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας και την πολυτιμη βοηθεια σας!

Εσύ τελικά φίλτατε δεν έχω καταλάβει ΑΚΟΜΑ τι ψάχνεις.... ???

Ενισχυτή που να γουστάρεις με τ αυτιά σου ή ενισχυτή για τα μάτια σου και τα specs?? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης,στο θεμα blackstar,ενω μου αρκουσαν τα μουντα καθαρα τους και μου αρεσαν τα γκαζια τους,ειναι αν μου επιτρεπετε hybrid ενισχυτες και οχι the real thing.Νομιζω στοχευουν σε ενα αγοραστικο κοινο ακριβως σαν εμενα,low budget-λαμπα-γκαζια,αλλα δεν θα πρεπε να λεγονται full valve amplifiers.

 

Οι Blackstar γενικά; Γιατί;

Αν μιλάς για τους ID, κανείς δεν λέει ότι full valve amplifiers. Ούτε καν half.

 

Γνώμη: Όπως λέει και ο Τρισκατάρατος από πάνω, άκου, μην κοιτάς και μην αγοράζεις από τα σπεκς. Εγώ σου βάζω στοίχημα π.χ. ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη λάμπα από τον ID. Και όχι μόνο εσύ αλλά πάνω από το 80% του Noiz.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τελικά φίλτατε δεν έχω καταλάβει ΑΚΟΜΑ τι ψάχνεις.... ???

Ενισχυτή που να γουστάρεις με τ αυτιά σου ή ενισχυτή για τα μάτια σου και τα specs?? :-\

 

 Eιμαι αρκετα μπερδεμενος ειναι η αληθεια,αλλα θελω κατι που να μου αρεσει και να ειναι λαμπατο.Το οτι μου αρεσε ο blackstar βασιζεται 100% στο οτι ο ηχος που εβγαλα ηταν γνωριμος (τοσο καιρο παιζω με πεταλιερα και απλο ενισχυτακι).Δεν με τρελανε απλα μου κανε εντυπωση το γκαζι του.Με λιγο ψαξιμο καταλαβα τι παιζει.

 

Oχι ολοι οι blackstar,για τους  HT-5/HT-20 μιλαω που ειναι στο budget μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δοκιμασα τον Laney Ironheart σε κομπο 30 watt.Δεν μαφησαν να παιξω δυνατα στο μαγαζι αρα δεν τον ανοιξα για να ακουσω drive..Τα καθαρα του ειναι κρυσταλο για hi-gain ενισχυτη..

Εχει καποιος εδω στο φορουμ τον ενισχυτη να μας πει καποια αποψη?

Φαινεται all around,εχει 3 καναλια+boost +++ ενα καρο ρυθμισεις.Εχω την εντυπωση οτι αν το ανοιγα το θηριο θα με αφηνε εκπληκτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Blackstar γενικά; Γιατί;

Αν μιλάς για τους ID, κανείς δεν λέει ότι full valve amplifiers. Ούτε καν half.

 

Γνώμη: Όπως λέει και ο Τρισκατάρατος από πάνω, άκου, μην κοιτάς και μην αγοράζεις από τα σπεκς. Εγώ σου βάζω στοίχημα π.χ. ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη λάμπα από τον ID. Και όχι μόνο εσύ αλλά πάνω από το 80% του Noiz.

 

  Μα το παραδεχομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το ξεχωρισω!Αυτος δεν ειναι ενας λογος παραπανω να παιξεις με λαμπα?Υπαρχει δηλαδη καποιος που παιζει μονο με modulation,δεν εχει παιξει ποτε με λαμπα και καταφερνει να ξεχωρισει τους ηχους?Τοσα χρονια παιζω με πεταλιερα,δεν με χαλαει ο ηχος αλλα ειπα να δοκιμασω το real thing οπως λεω και παραπανω.

  Ακουω αλλα οταν μεσα σε 20-30 λεπτα ακους 5-6 ενισχυτες,χωρις να κατσεις να τους πειραξεις εναν-εναν και να πειραματιστεις,το πιθανοτερο ειναι να βγαλεις λαθος συμπερασματα.Θα ξεκινησω μου φαινεται να πηγαινω σε προβαδικα ή στουντιο να παιζω με την ησυχια μου και να το γουσταρω.Αν εχετε να προτεινεται προβαδικα εδω Θεσσαλονικη θα το εκτιμουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απορρίπτεις τον blackstar HT20 λόγω του ότι δεν είναι φουλ λαμπάτος ??? τότε μην μπεις  καν στον κόπο να πας να ακούσεις ENGL. Στο μπάτζετ σου υπάρχει μόνο η σειρά Gigmaster που έχει λιγότερες λάμπες.  ;D Συγκεκριμένα 1 προενισχύτρια μόνο και η μισή δίνει το σήμα στον τελικό, μισολαμπάτος δηλαδή  ;D

 

Πολοί ενισχυτές χρησιμοποιούν solid state κυκλώματα για gain και φτάνουν να έχουν τόσο γκάζι, όπως οι Blackstar HT και οι Gigmaster ακόμα και οι marshall πχ. jcm900.

Αυτό δεν τους κάνει απαραίτητα κακούς. Αν ο ήχος σου αρέσει και σου κάνει δε πα να ναι και id core μια χαρά θα γουστάρεις.

 

ΥΓ. modulation είναι άλλο πράγμα, μάλλον simulation εννοείς ή guitar modelling

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου