Προς το περιεχόμενο

Θεμα με Tonelab...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Γεια χαρα,
     
    ειμαι κι εγω ενας κατοχος της Tonelab SE (παρεπιπτοντως thanx για την πληροφορια των 357 Ε). Εχω μια απορια. Η tonelab μου αρεσει πολυ περισσοτερο στην θεση AP (amp) και ΟΧΙ στη θεση LN (line) οταν την συνδεω απευθειας στην καρτα ηχου μου (Tascam US-224). Στην θεση Line μου βγαζει κατι πριμα εντελως ενοχλητικα που οτι και να κανω δεν φευγουν. Οταν το γυρισα στη θεση ΑΡ ως δια μαγειας εφτιαξαν ολα και τα ωραια μεσαια ηρθαν. Παιζω γκαζια (εως πολλα γκαζια) κι επειδη ξερω πως ΚΑΙ ΚΑΛΑ οταν παιζεις καρφι στην καρτα ΠΡΕΠΕΙ να εισαι LINE ομως επισης ξερω οτι μετα απο 23 χρονια κιθαρα τα ΑΥΤΙΑ (μου) ειναι ο καλλιτερος κριτης, τα ακουω πολυ καλυτερα στη θεση ΑΡ. Η απορια ειναι μηπως υπαρχει κατι στην Lab που δεν το εχω βρει ακομα που να αναιρει τα "αυτια" μου. Το ξερω οτι παιζουν ρολο και τα ηχεια του σπιτιου και ολα. Απλα θελω τη γνωμη σας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
  • Γεια χαρα' date='

 

ειμαι κι εγω ενας κατοχος της Tonelab SE (παρεπιπτοντως thanx για την πληροφορια των 357 Ε). Εχω μια απορια. Η tonelab μου αρεσει πολυ περισσοτερο στην θεση AP (amp) και ΟΧΙ στη θεση LN (line) οταν την συνδεω απευθειας στην καρτα ηχου μου (Tascam US-224). Στην θεση Line μου βγαζει κατι πριμα εντελως ενοχλητικα που οτι και να κανω δεν φευγουν. Οταν το γυρισα στη θεση ΑΡ ως δια μαγειας εφτιαξαν ολα και τα ωραια μεσαια ηρθαν. Παιζω γκαζια (εως πολλα γκαζια) κι επειδη ξερω πως ΚΑΙ ΚΑΛΑ οταν παιζεις καρφι στην καρτα ΠΡΕΠΕΙ να εισαι LINE ομως επισης ξερω οτι μετα απο 23 χρονια κιθαρα τα ΑΥΤΙΑ (μου) ειναι ο καλλιτερος κριτης, τα ακουω πολυ καλυτερα στη θεση ΑΡ. Η απορια ειναι μηπως υπαρχει κατι στην Lab που δεν το εχω βρει ακομα που να αναιρει τα "αυτια" μου. Το ξερω οτι παιζουν ρολο και τα ηχεια του σπιτιου και ολα. Απλα θελω τη γνωμη σας[/list']

 

Κι εγώ ποτέ δεν συμπάθησα τη θέση line. Ούτε για DI.

Μην αγχώνεσαι......πολλοί το κάνουν....

AP και πάλι AP..... :wink:

 

Έχω την αίσθηση ότι δεν αλλάζει τίποτα στην αντίσταση εξόδου....η οποία είναι πολύ χαμηλή ~300Ω και στις δύο περιπτώσεις. Οπότε η έξοδος AP είναι μιά χαρά (από άποψη impedance) για να τη στείλεις στο line in......

Αφού ακούγεται και καλύτερα..... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει όταν γράφω στον υπολογιστή, να βάλω AP, βάζω το LINE και έχω γράψει απίστευτα καλά!!!

 

Και καλά το καταλαβαίνω να λειτουργεί καλά και το ΑΡ στην κάρτα, αλλά να ακούγεται ΧΑΛΙΑ το line μου φαίνεται παράξενο... έχω μια ιδέα, μπορεί να είναι και μπούρδα: μπας και όταν το συνδέεις στην κάρτα ήχου και σε line output δεν έχεις ενεργοποιημένες τις καμπίνες (που είναι απαραίτητες όταν γράφεις κονέκτ)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει όταν γράφω στον υπολογιστή' date=' να βάλω AP, βάζω το LINE και έχω γράψει απίστευτα καλά!!![/quote']

 

Έχεις καλό ήχο στα καθαρά ή και στα drive?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει όταν γράφω στον υπολογιστή' date=' να βάλω AP, βάζω το LINE και έχω γράψει απίστευτα καλά!!![/quote']

 

Έχεις καλό ήχο στα καθαρά ή και στα drive?

 

Και στα δύο! Δεν την αγόρασα για line recording & playing, αλλά διαπίστωσα οτι γράφει εξαιρετικά κονέκτ!!

Τα καθαρά της είναι το μεγάλο της ατού και ο λόγος για την οποία δεν την αλλάζω, και αυτά τα καθαρά υπάρχουν ακόμα και στο κονέκτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι το AP είναι απλώς ένα low pass φίλτρο. Κουρεύει λίγες ψηλές που έτσι κι αλλιώς υπορίθεται ότι είναι εκτός του range του μεγαφώνου/καμπίνας των ενισχυτών.

Δεδομένου ότι οι οριακά ψηλές συχνότητες (που αρχίζουν να γίνονται συγκρίσιμες με αυτήν της δειγματοληψίας) είναι το αδύναμο σημείο κάθε ψηφιακής προσομοίωσης, αν τις πετάξεις, χάνεις λίγο "σπιρτάδα" στις πολύ ψηλές αλλά αυτό που μένει είναι πολύ πιο πειστικό/ζεστό.

 

 

( Please .... pleaseeeeeeee ας μην αρχίσουμε Tonelabwar....μέχρι κι εγώ τον βαρέθηκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Harilatron εσύ έχεις γράψει drive με την Tonelab direct στην κάρτα ήχου?

 

Αν ναι' date=' πώς ακούστηκε?[/quote']

 

Έχω γράψει...αλλά πολύ "βαρεμένο" ήχο.....όχι προσπάθεια για "ρεαλιστικό" αποτέλεσμα. Θα ψάξω μήπως βρω κάποιο κλιπάκι αργότερα... :wink:

Αν και ότι και να βρώ θα είναι πλακωμένο στα plugins οπότε......δεν ξέρω αν θα φανεί χρήσιμο..... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παντα ΑΡ την εχω για ...ξεχναω (ενεκα το γηρας) :lol: να τη "γυρισω" και μια χαρα γραφει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx very much για την βοηθεια, οποτε ΑΡ και ξερο ψωμι. Εγω εχω ηδη γραψει στον υπολογιστη γκαζια και ακουγεται πολυ καλα, δεν ειναι ολοκληρωμενο ομως ενα ριφακι για να μην το ξεχασω ηταν οποτε δεν λεει να το ανεβασω, Α και στην κιθαρα καθοτι γραφω rock-hard rock δεν βαζω ποτε πολλα plugins μακαρι και καθολου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου