Προς το περιεχόμενο

πηρα μπρατσο rockinger...που ειναι η τρυπα??οεο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα ,ειμαι καινουργιος αν και σας διαβαζω εδω και λιγο καιρο... πηρα μπρατσο rockinger απο γερμανια για να φτιαξω κι εγω την δικια μου στρατ...

αλλα εκει που ειναι η τρυπα της βεργας στο headstock ειναι απλα σημαδεμενο το σημειο που ειναι η τρυπα...με αλλα λογια πρεπει εγω να την κανω??

 

πολυ το φοβαμαι γιατι δεν πιανουν και πολυ τα χερια μου...

 

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=IMG_0178.jpg&refPage=&imgAnch=imgAnch3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ρυθμιστηρι" του relief ειναι εκει που πρεπει να ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΑ δηλ. στο ΚΑΤΩ μερος του μπρατσου.... :wink:

 

RESOURCEStrussAdj.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε κατσε...κι εγω αμα το βαλω το μπρατσο στην κιθαρα πρεπει για να το ρυθμιζω να το βγαζω και φτου κι απ την αρχη η πιανει κατσαβιδακι??γιατο πολυ μεσα μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως οπως κανανε οσοι ειχαν Fender μεχρι και το 1971 :wink:

Αλλωστε και ολη η vintage reissue σειρα της Fender ετσι ειναι φτιαγμενη.. :wink:

 

Μπρος στα ΚΑΛΗ τι ειναι ο πονος? :lol: :lol:

(ειναι τοσο πολυ πιο ομορφο το headstock χωρις την αντιαισθητικη "τρυπα")

 

Παντως δεν ειναι και τιποτα το βγαλσιμο του μπρατσου και ετσι κι αλλοιως καθε ποτε θα θελει ρυθμισμα 7-8 χρονια?(ισως και ποτε αν κρινω απο τις δικες μου που τα μπρατσα τους εχω να τα ρυθμισω 5-6 χρονια και ειναι ακομα τουφεκια...αν μενεις Αθηνα δεν θα εχεις προβλημα,εχουμε πολυ σταθερη υγρασια οποτε το ρυθμιζεις και μετα.....κααααθεσαι :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να μη σου σπασουν τα νευρα οταν την ρυθμισεις για πρωτη φορα θα κανεις τα εξης

 

Μολις βαλεις τις χορδες και κουρδισεις κανονικα και δεις οτι χρειαζεται να βαλεις η να βγαλεις relief ΠΡΙΝ ξεβιδωσεις το μπρατσο βαλε ενα ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ πισω απο το πρωτο ταστο ετσι ωστε οταν χαλαρωσεις τις χορδες να μην "πεταχτουν" απο τα κλειδια.

 

Μετα χαλαρωσε πολυ τις χορδες και ξεβιδωσε το μπρατσο αλλα οχι τελειως ισα-ισα να μπορεις να το σηκωσεις ωστε να φτανει το κατσαβιδι σου ανετα τη βιδα χωρις να "τρωει" το Pickguard ,ρυθμισε το relief & μετα ξαναβιδωσε το,τεντωσε τις χορδες και μετα αφαιρεσε το καποταστο και κουρδισε κανονικα....κανα-δυο φορες να το κανεις θα του παρεις τον αερα & θα σου φαινεται παιχνιδακι :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου τη σπάει να ρυθμίζεται απο κάτω το μπράτσο... :roll: :roll:

 

By the way, τι κιθάρα θα φτιάξεις? Για δώσε πληροφορίες στο λαό!!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τωρα αρχιζω να μπαινω στον χωρο του blues jazz κλπ...γιατι ολα τα αλλα οργανα που εχω και ο ενισχυτης ειναι για αγριες καταστασεις θελω μια κιθαρα που να ειναι καθαρα bluesιαρικη...

 

για το μπρατσο ειναι maple οπως ειδατε αν και δεν ηθελα με 22 ταστα αλλα τ αλλα μπρατσα απο rockinger με 21 ηταν με 7.25 radius...αν και η επομενη που θα φτιαξω θα εχει τετοιο radius(ειμαι της ποικιλιας παιδι)

 

το σωμα το σκεφτομαι η για sonic blue,η 3 color sunburst...αν και το τελευταιο το ειχα και πριν...ειχα 3 φεντερ μεχρι σημερα αλλα τις πουλησα γιατι ειχα βρει κατι κιθαρες τρελλες ευκαιριες...(esp kh2=800euro,jackson soloist-1usa=1300euro)

 

οποτε αναγκαστικα τις πουλησα αφου σκεφτηκα οτι οι φεντερ ειναι απ τις πιο φθηνες κιθαρες σαν αμερικανικα οργανα...και καποια στιγμη θα ξαναπαιρνα...αν γνωριζετε τον Acanthor ειμαι το παιδι που του πουλησε την πανεμορφη fender usa strat maple olympic white...

 

μετα απο μια εβδομαδα χωρις στρατ με επιασε το στερητικο...και επειδη φραγκα τωρα δεν παιζου,ειπα να φτιαξω σιγα σιγα μια απο rockinger...

 

για μεταλλικα parts σκεφτομαι επιχρυσωμενα και pickguard white pearl...

 

στους μαγνητες εχω προβλημα και θελω να με βοηθησετε...

 

θελω δυνατους μπλουζιαρικους μαγνητες με δυνατο output...

 

προτεινετε παιδες...ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στους μαγνητες εχω προβλημα και θελω να με βοηθησετε...

 

θελω δυνατους μπλουζιαρικους μαγνητες με δυνατο output...

 

προτεινετε παιδες...ευχαριστω...

 

Kinman Blues Set

 

http://www.kinman.com/html/myProducts/strats.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω!!ακριβως αυτο φανταζομουν...σκεφτομουν για hotnoisless αλλα τους απλους τους noisless που ειχα ακουσει δεν μου αρεσαν...

 

texas special???

γιατι δεν αναφερει κανεις τους lace sensor της fender?τοσο χαλια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου