Προς το περιεχόμενο

Πως θα συνδέσω το μικρόφωνο στην κάρτα με XLR?


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Παρέλαβα την emu 0204 usb 2.0

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?pid=20347

Καταρχάς να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του ήχου κατα την ηχογράφηση και την αναπαραγωγή.

Θέλω όμως μία μικρή βοήθεια: Η κάρτα έχει δύο inputs μία xlr για μικρόφωνο και μία jack(line in) για κιθάρα.

Όταν συνδέω το μικρόφωνο ή κιθάρα στο jack, έχω ήχο και μάλιστα εκπληκτικό!!!

Όταν όμως συνδέσω το μικρόφωνο στην xlr υποδοχή, δεν έχω ήχο!!!!!!

Επίσης όταν περιστρέφω το κουμπί έντασης του απο την μπροστινή πλευρά, δεν αναβοσβήνει έστω το λαμπάκι για να δείξει πως υπάρχει σήμα, όπως το αντίστοιχο του line in.

Εντούτοις όμως, αν βάλω την ένταση προς το τέρμα (+60 db), απο τα ακουστικά που έχω βάλει στην κάρτα ακούω ένα πολύ απαλό  φύσημα!!!

Η κάρτα δεν υποστηρίζει phantom power, το μικρόφωνο είναι δυναμικό και χρησιμοποιώ canon καλώδιο xlr σε xlr.

Α, χρησιμοποιώ cuabse 5 για ηχογράφηση

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ......  

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

 

EMU0204USB.thumb.jpg.915369f06b42bc9a57ee1dc89c0a5bd6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Έχω δοκιμάσει!!!!Το ίδιο δυστυχώς.

Αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν αναβοσβήνει καν το λαμπάκι όταν ανεβοκατεβάζω την ένταση με το κουμπί άλλά ακούω το φύσημα στα ακουστικά όταν πάει στο τέρμα η ένταση :(

Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στο cubase ή στην κάρτα ή μήπως κάποια άλλη συνδεσμολογία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να συμπληρώσω, πως όταν συνδέω το μικρόφωνο στο xlr και κάνω δοκιμές ή ανεβωκατεβάζω την ένταση, δεν φαίνεται να υπάρχει ήχος ούτε στο level μικροφώνου στην διαχείριση ήχου των windows, ενώ αντίθετα όλα λειτουργούν αν το συνδέσω στο line.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου το έλυσα!!!!!!

Απλά συνέδεσα το μικρόφωνο στην xlr υποδοχή, βάζοντας χοντρό καρφί αντί για xlr μέσα σε αυτή στο κέντρο ;) ;)

ΥΓ: Τι ήχο  βγάζει Θεέ μου:o :o :o :o :o :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου το έλυσα!!!!!!

Απλά συνέδεσα το μικρόφωνο στην xlr υποδοχή, βάζοντας χοντρό καρφί αντί για xlr μέσα σε αυτή στο κέντρο ;) ;)

ΥΓ: Τι ήχο  βγάζει Θεέ μου:o :o :o :o :o :) :) :)

 

Χαχ.!Ήθελα να το προτείνω..Αλλά το σκεφτόμουν!Αυτά κάνουν καμία φορά οι ¨multi" υποδοχές!Καλές ηχογραφήσεις μαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη φίλε μου και χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος από την επιλογή σου.

 

Καλές ηχογραφήσεις!

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάριε και chrisvek , σας ευχαριστώ πολύ!!!!! :) :) :) :)

Εν καιρώ θα ανεβάσω και κάποια ηχογράφηση!!!

Είχα στεναχωρηθεί λίγο αρχικά γιατί δεν μπορούσα να εκμεταλευτώ την είσοδο μικροφώνου με τον δικό της προενισχυτή.

Βέβαια και με το line input κάνεις δουλειά, αλλά διαφέρει αισθητά από το mic input το οποίο είναι κατάλληλο για μικρόφωνο ;)

Μάριε είχες δίκιο για τους προενισχυτές...είναι φοβεροί!!!! Έγραψα και επεξεργάστηκα πρόχειρα φωνή, το έβαλα να του ακούσει με ακουστικά δικό μου άτομο και ξετρελάθηκε αφενός από την ποιότητα του ήχου και αφετέρου από την απίστευτη ησυχία χωρίς θορύβους, φυσήματα κλπ....

Εξαιρετική καρτούλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχ.!Ήθελα να το προτείνω..Αλλά το σκεφτόμουν!Αυτά κάνουν καμία φορά οι ¨multi" υποδοχές!Καλές ηχογραφήσεις μαν!

 

Και ναι....τελικά δουλεύει και η xlr υποδοχή. :) :) :)

Μάλλον δεν είχα βάλει καλά το βύσμα του καλωδίου... ::)

Τώρα το ''οπλοστάσιο'' της κάρτας είναι πλήρες ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου