Προς το περιεχόμενο

The loner Gary moore


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτό το κομμάτι και απο μια συναυλία που είδα στο youtube του gary moore πρίν περιπου 1,5 χρόνο μου μπήκε το μικρόβιο τις ηλεκτρικής στα ...γεράματα. Δεν είμαι κανένας παίχτης τις προκοπής αλλά το αγαπάω πάμε.. 

https://www.youtube.com/watch?v=JqBOkffii7o&feature=youtu.be

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διάλεξες ζόρικο κομμάτι Βασίλη!  ;)

 

Τα πήγες πολύ καλά όμως! Μου αρέσει που το παλεύεις και το αγαπάς τόσο πολύ το "άθλημα".

 

Θέλει λίγο παραπάνω προπόνηση το βιμπράτο έτσι ώστε να ακούγονται πιο πλούσιες οι νότες. Επίσης λίγο λιγότερα εφφέ γιατί χάνεται ο ήχος αντί να αναδεικνύεται.  ;)

 

Και πάλι μπράβο και δώσε του να καταλάβει!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, σε βίντεο, μην ξαναπαίξεις κιθάρα στην κουνιστή! :-X  Δεύτερον, μην ξαναφορέσεις αμάνικο σε βίντεο :-X :-X  Πέρα από την πλάκα ;D τώρα, για 1,5 χρόνο κιθαρίστας τα πας πολύ καλά. Μερικά bends και μερικά προβληματάκια με τον χρόνο είναι άνευ σημασίας και διορθώνονται. Αυτό που παίζει περισσότερο ρόλο και μπράβο σου, είναι  η όρεξη και η αγάπη (φαίνεται) που έχεις για το όργανο. Προσπάθησε να μάθεις να κάνεις το βιμπράτο σου περισσότερο με τα δάχτυλα και λιγότερο με το tremolo arm.  Υ.Γ. Σειρά έχει τώρα το Parisienne walkways....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξες ζόρικο κομμάτι Βασίλη!  ;)

 

Τα πήγες πολύ καλά όμως! Μου αρέσει που το παλεύεις και το αγαπάς τόσο πολύ το "άθλημα".

 

Θέλει λίγο παραπάνω προπόνηση το βιμπράτο έτσι ώστε να ακούγονται πιο πλούσιες οι νότες. Επίσης λίγο λιγότερα εφφέ γιατί χάνεται ο ήχος αντί να αναδεικνύεται.  ;)

 

Και πάλι μπράβο και δώσε του να καταλάβει!  :D

Δημήτρη μου σε ευχαριστώ και το πολεμάω να τα διορθώσω... με τον ήχο δεν έχω πολύ ασχοληθεί γιατί προσπαθώ να διορθωθώ σαν παίκτης και με τον ήχο  δυσκολεύομαι .... και μου παίρνει χρόνο έτσι όταν πιάσω ένα ήχο που ταιριάζει το αφήνω ..το θέμα..

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, σε βίντεο, μην ξαναπαίξεις κιθάρα στην κουνιστή! :-X  Δεύτερον, μην ξαναφορέσεις αμάνικο σε βίντεο :-X :-X  Πέρα από την πλάκα ;D τώρα, για 1,5 χρόνο κιθαρίστας τα πας πολύ καλά. Μερικά bends και μερικά προβληματάκια με τον χρόνο είναι άνευ σημασίας και διορθώνονται. Αυτό που παίζει περισσότερο ρόλο και μπράβο σου, είναι  η όρεξη και η αγάπη (φαίνεται) που έχεις για το όργανο. Προσπάθησε να μάθεις να κάνεις το βιμπράτο σου περισσότερο με τα δάχτυλα και λιγότερο με το tremolo arm.  Υ.Γ. Σειρά έχει τώρα το Parisienne walkways....

χαχα βγαίνει αυθόρμητα.... ευχαριστώ για τις διορθώσεις σου και ναι την λατρεύω την κιθάρα μου. Το Parisienne walkways το έχω εδώ αλλά από τότε μέχρι τώρα ...το πάω καλύτερα.....ευχαριστώ αδελφέ  ;) https://www.youtube.com/watch?v=R3yngirIXb8

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το βίντεο ήταν το ...ταρακούνημα.. 

και μου έχει στοιχίσει 5 κιθάρες 3 ενισχυτές .....μουρμούρα απο την ....σύζυγο και πολύ μα παρα πολύ μελέτη .. τελικά η κιθάρες έγιναν 2 και απο ενισχυτές ένας εάν και μόλις μπορέσω πάω για λάμπα... και  ξανά μουρμούρα... Καληνύχτα

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χρόνο που λες φίλε ,παίζεις αρκετά καλά !!!!

 

Απλώς ,όπως προανέφερε και ένας φίλος, μη πετάς τόσα πολλά εφφέ όταν παίζεις ... χάνεις την ουσία !  ;D ;D

 

Μόνο λίγο reverb και let the blues roll !!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χρόνο που λες φίλε ,παίζεις αρκετά καλά !!!!

 

Απλώς ,όπως προανέφερε και ένας φίλος, μη πετάς τόσα πολλά εφφέ όταν παίζεις ... χάνεις την ουσία !  ;D ;D

 

Μόνο λίγο reverb και let the blues roll !!!  ;D ;D

Ναι φίλε μου εχεις δίκιο θα τα κόψω τα πολλά εφέ...  άμα το αγαπάς μπορείς να μάθεις σε τόσο χρόνο...Ευχαριστώ φίλε μου

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα,

 

Φιλε Βασιλη με αυτο το τραγουδι εχω φαει πολλα ξενυχτια και ωρες εξασκησης εδω και 3 χρονια που παιζω συστηματικα κιθαρα ηλεκτρικη,γιατι υπηρξα κλασικος κιθαριστας...

Ενα πραγμα καταλαβα μεσα απο τον ηχο του τεραστιου ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ GARY MOORE,αλλα και τον τροπο με τον οποιο εδινε εκφραση στο συγκεκριμενο κομματι,οτι ηταν συναισθηματικα φορτισμενος (παντα για το studio κομματι) αναφερομαι..κατι σκεφτοταν,καποιο προσωπο που ισως τον πληγωσε η ερωτευτηκε παραφορα...το λεω αυτο γιατι οταν επαιξα αυτο το κομματι με συναισθηματικο τροπο,εκεινο απογειωθηκε πηρε μια αλλη τροπη...δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.

Παντως οχι οτι εγω ειμαι εμπειρος για να σε κρινω,αλλα το κομματι σου μου αρεσε ιδιαιτερα,αλλα και ο ζηλος που το παλευεις...οσο για τα εφε..εγω να δεις τι βαζω..τα βασικα πιστευω ειναι reverb,delay,distortion.τα bend αστο ειναι αλλος παραγοντας...χρειαζεται ειδικα σε αυτο το κομματι να βγαλεις το 100%...οποτε για τον χρονο που παιζεις τα πας μια χαρα!!!

Συνεχισε και μην μασας!!!  :) :) :) :)

 

Φιλικα.

Ανδρεας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα,

 

Φιλε Βασιλη με αυτο το τραγουδι εχω φαει πολλα ξενυχτια και ωρες εξασκησης εδω και 3 χρονια που παιζω συστηματικα κιθαρα ηλεκτρικη,γιατι υπηρξα κλασικος κιθαριστας...

Ενα πραγμα καταλαβα μεσα απο τον ηχο του τεραστιου ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ GARY MOORE,αλλα και τον τροπο με τον οποιο εδινε εκφραση στο συγκεκριμενο κομματι,οτι ηταν συναισθηματικα φορτισμενος (παντα για το studio κομματι) αναφερομαι..κατι σκεφτοταν,καποιο προσωπο που ισως τον πληγωσε η ερωτευτηκε παραφορα...το λεω αυτο γιατι οταν επαιξα αυτο το κομματι με συναισθηματικο τροπο,εκεινο απογειωθηκε πηρε μια αλλη τροπη...δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.

Παντως οχι οτι εγω ειμαι εμπειρος για να σε κρινω,αλλα το κομματι σου μου αρεσε ιδιαιτερα,αλλα και ο ζηλος που το παλευεις...οσο για τα εφε..εγω να δεις τι βαζω..τα βασικα πιστευω ειναι reverb,delay,distortion.τα bend αστο ειναι αλλος παραγοντας...χρειαζεται ειδικα σε αυτο το κομματι να βγαλεις το 100%...οποτε για τον χρονο που παιζεις τα πας μια χαρα!!!

Συνεχισε και μην μασας!!!  :) :) :) :)

 

Φιλικα.

Ανδρεας

Φίλε Ανδρέα όταν ξεκίνησα να παίζω πριν 1,5 χρόνο και με μια εμπειρία τις πλάκας σε ακουστική (μόνο συγχορδίες και ...μεγάλα χάλια... πένα δεν μπορούσα να κρατήσω έπαιζα μόνο με τα δάκτυλα και για σόλο ....ούτε κουβέντα...) άνοιξα ένα θέμα  http://www.noiz.gr/index.php?topic=199147.0 .Απο τότε παίζω κάθε μέρα πάνω από 4 ώρες  και εάν δεν παίξω αισθάνομαι κενός...(ας είναι καλά κάποιοι που με ξεστράβωσαν!!) Ο Gary Moore και τα κομμάτια του είναι μεγάλο σχολείο και δεν έχω καταφέρει έως τώρα να πιάσω ούτε λίγο από το συναίσθημα που βγάζουν τα κομμάτια του αλλά αυτός είναι και ο στόχος ...δεν μπορώ να παίξω σαν αυτόν αλλά μπορώ να αισθάνομαι το κομμάτι σαν αυτόν και όταν πλέον αρχίσω να ξεκολλάω απο το φόβο του λάθους όταν παίζω κάποιο κομμάτι εκεί νομίζω πως θα αρχίσω να ...παίζω πραγματικά κιθάρα. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σαν φαν του Gary βάζω άλλο ένα κομμάτι.. μαχαιριά κατά με...τώρα το παίζω καλύτερα και κάποια στιγμή θα το αντικαταστήσω..  :P  https://www.youtube.com/watch?v=d2k-zYyYDKQ

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου