Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με κιθάρα με λεπτό μπράτσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Έχω μια διπλή απορία.

 

Είμαι αριστερόχειρας με σχετικά μικρά χέρια.

Χρειάζομαι λοιπόν ηλ/ακουστική κιθάρα με σχετικά λεπτό μπράτσο ( η παλιά που είχα, είχε σχετικά χοντρό και με ζόριζε αρκετά).

 

Ξέρεις κανείς αν η Fender cd 100 που έχω κατα νου, έχει σχετικά λεπτό μπράτσο;

(αν θελετε μου λέτε τη γνώμη σας και για την κιθάρα αυτή γενικότερα)

 

Αν δεν ξέρετε για το συγκεκριμένο μοντέλο μήπως έχετε υπόψιν σας ποια μάρκα χρησιμοποιεί σχετικά λεπτά μπράτσα στην κατασκευή της ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η Fender γενικότερα, με όποια ακουστική κι αν έχω παίξει αλλά και συγκριτικά με την δικιά μου (την παλιά  ;D ) ίδιο μπράτσο έχει, το οποίο μοιάζει πολύ και με το standard των strats. Τίποτα το ιδιαίτερο, κλασσικό c-shape και ευκολόπαικτο θα έλεγα.

 

Από την άλλη, είχα εντυπωσιαστεί - και γενικότερα μικρότερα μπράτσα που σίγουρα θα σου αρέσουν - από την ovation ή την πιο φθηνή σειρά της, την applause (επίσης έχω παίξει και ήταν βούτυρο, σε φάση που ο αντίχειρας κάλυπτε ολόκληρη των ταστιέρα  ;D ).

 

Αλλά ό,τι και να σου πούμε, άμα δεν παίξεις... Είναι πολύ σχετικό το 'λεπτό' μπράτσο με το εύκολο playability που μάλλον ζητάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ένα για ovation.

 

Μοιάζει με ηλεκτρική το μπράτσο της,φαντάσου σαν το wizard 3 της ibanez ένα πράγμα. Σα να παίζεις ηλεκτρική. Την είχε το παιδί που με αντικατέστησε στην ορχήστρα του στρατού (ναι κακοπέρασα  ;D ) όταν απολυόμουν. Μου την έδωσε να δοκιμάσω και δεν την άφηνα από τα χέρια μου. Ούτε ο άλλος κιθαρίστας. Και ο άλλος έπαιζε αποκλειστικά ακουστική. Δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό.

 

Επίσης, αν ζορίζεσαι με τη δικιά σου γιατί δε δοκιμάζεις λεπτότερες χορδές? Δεκάρες μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκτός απο χοντρό μπράτσο ( αυτή που έχω)  είναι και δεξιά που την έκανα αριστερή. Γενικά με έχει κουράσει πολύ.

 

Στεναχωριέμαι μόνο γιατί πρόσφατα έδινε κάποιος την αριστερόχειρη ovation που λέτε, εδω στο noiz, μόνο 100 ευρώ και δεν την πήρα γιατί ήμουν σκεπτικός που η καμπίνα της ήταν απο κάτι σαν καοτσούκ στο πίσω μέρος της και φαντάστικα οτι δεν θα εβγαζε ζεστο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμπίνα της ήταν απο κάτι σαν καοτσούκ στο πίσω μέρος της και φαντάστικα οτι δεν θα εβγαζε ζεστο ήχο.

 

ανθρακονηματα πρέπει να είναι. Δεν έχει αυτόν τον γεματο ήχο που έχει μία dreadnaught αλλά δεν είναι ογκώδης και κάθεται καλά πάνω σου. Έχει και πολύ ατάκα στην πενιά.Μάλλον λόγο λεπτου μπράτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου