Προς το περιεχόμενο

Μια γνώμη για τις Cort και τις G&L


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ακούω τελευταία για τις κιθάρες Cort και τις G&L.Το ξέρω οτι ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία τιμής αλλά θα ήθελα την άποψη σας,αν έχετε, για τις δύο αυτές μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Cort δεν είναι άσχημες για τα λεφτά τους,και αν το βαλάντιό σου είναι περιορισμένο,είναι μια καλή επιλογή συγκριτικά με κάποια fender squier h ibanez στα ίδια χρήματα.Οι G&L είναι εντελώς διαφορετική ιστορία.Οι κιθάρες της είναι "fenderisies" ώς επί το πλείστον(το L στο G&L σημαίνει τι άλλο;Leo Fender),και κάποιες απο αυτές είναι καλύτερες και από fender όσο αφορά την ποιότητα κατασκευής και τον ήχο(το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσει είναι το tremolo τους).Είναι όλες made in USA,απ'όσο θυμάμαι.Ο υποφαινόμενος έχει δοκιμάσει μια Legacy (classic strat) και μια Invader,και έπαθε πλάκα."Αλμυρές" στην τιμή πάντως.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ακουστικές της Cort είναι εξαιρετικές για την τιμή τους,το ίδιο και οι ηλεκτρικές ειδικά τα set neck & hollow body μοντέλλα τους.

H G&L ειναι η τελευταία εταιρία που έφτιαξε ο LEO FENDER & o GEORGE FULLERTONE και παράγει ουσιαστικά καλής ποιότητας copies tele & strat.

Επίσης παράγει στη Κορέα τη σειρά Tribute.

Είναι καλές κιθάρες αλλα επειδή είναι ουσιαστικά χειροποίητες έχουν διαφορά μεταξύ των ίδιων μοντέλλων.Επίσης έχουν ΠΟΛΥ χαμηλή μεταπωλητική αξία και μπορείς να τις αγοράσεις μεταχειρσμένες απο το Ebay & Harmony Central ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ (στο 35% της αξίας τους)

Οι μαγνητες τους είναι κεραμικοί στα περισσότερα μοντέλα και με υψηλή έξοδο σε σχέση με τις Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx παιδια.

Πάντως μου έκαναν εντύπωση κάποια μοντέλα(χωρίς να τα έχω παίξει όμως) της cort G270 και G290 που έχουν Lace Sensor SSH και EMG SSH αντίστοιχα και η τιμή τους είναι...cort.Οι G&L μάλλον είναι υπερτιμημένες εδώ στην Ελλάδα.

 

Υ.Γ.Τελικά η καλύτερη λύση είναι αυτό που κάνει ο SUPERFUNK με τις συναρμολογήσεις και ομολογώ πως με έχει πορώσει με αυτά που έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες στο forum!

Ερώτηση προς SUPERFUNK:Αυτά τα kits της rockinger που μας είπες σε άλλο thread τελικά είναι έτοιμες κιθάρες ή ασυναρμολόγητες;

Δεν μας γράφεις και ένα άρθρο,όπως έκανες με το setup κιθάρας,για την κατασκευή-συναρμολόγηση κιθάρας με λινκς-λεπτομέρειες κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επίσης έχουν ΠΟΛΥ χαμηλή μεταπωλητική αξία και μπορείς να τις αγοράσεις μεταχειρσμένες απο το Ebay & Harmony Central ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ (στο 35% της αξίας τους)"

 

¶κυρο.Είναι στα ίδια χρήματα και ίσως λίγο πιο ακριβές από μεταχειρισμένες fender.Όσο για το "φέρε απ'έξω",να είσαι έτοιμος να πληρώσεις 23% φόρο όμως + έξοδα εκτελώνισμού(Αυτό δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου,το ξέρω από άτομο που δουλεύει στο τελωνείο του Βενιζέλος.Ίσως κάποια στιγμή γράψω κάτι για το θέμα),και φυσικά δεν συμπεριλαμβάνω την περίπτωση να σου βγεί πατάτα.Τελικά,η καλύτερη λύση είναι να φέρεις parts(οι φόροι είναι πολύ μικροί,8%),και να τα συναρμολογήσεις μόνος σου. Γι'αυτο πρέπει να γράψει ίσως ένα αρθράκι ο SUPERFUNK.Όσο για τους μαγνήτες της G&L...είναι σίγουρα ανώτεροι από αυτούς που φοράει μια fender american standard.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνήσω μαζί σου και θα επιμείνω ότι η μεταπωλητική αξία των G&L ειναι πολύ χαμηλή στις ΗΠΑ σε σχέση με τις Fender.

Tις βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένες από $500-$700 και στα μαγαζιά & στο net.

Εχω ζήσει χρόνια στην Αμερική και δυστυχώς και η G&L έχει πεσει θύμα του γεγονότος ότι δεν είναι GIBSON,FENDER & GRETSCH.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα εκπληκτικά όργανα (BAKER,MC INTURFF,κτλ) τα οποία ενώ είναι σαφώς ανώτερα έχουν χαμηλή μεταπωλητική αξία.

Επικρατεί η ίδια κατασταση που επικρατει στη χώρα μας στα μεταχειρησμένα αυτοκίνητα (αν δεν είναι ΤΟΥΟΤΑ,BMW,MERCEDES κλάφτο!)

 

ΟΙ ROCKINGER είναι ουσιαστικά ΕΤΟΙΜΕΣ κιθάρες (θέλουν λίγο χαμήλωμα στο nut που στο κάνουν και αυτοί για 20 ευρω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έτοιμο kit μιας strato π.χ. απο την rockinger μπορείς να τους πείς να βάλουν άλλους μαγνήτες ή μπράτσο με 22 τάστα;

Κάτι άλλο,όταν λές οτι είναι ποιοτικές κιθάρες τι ακριβώς εννοείς;Οτι η κατασκευή είναι καλή,οτι ο ήχος ειναι καλός,οτι σου κάθεται καλά στο χέρι,τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα κίτ τα πουλάνε όπως έχουν δεν κάνουν μετατροπές.

Λέγοντας ποιοτικές κιθάρες εννοώ ότι έχουν εξαιρετικό hardware (πχ στην start το tremolo έχει ατσάλινο block κάτι που μόνο οι πολύ ακριβές Fender έχουν,αν άχουν) πολύ καλά και ελαφριά ξύλα (μόνο alder & ash ,2 piece) και η ποιότητα συναρμολόγησης και φινιρίσματος καθώς και τα τάστα κτλ είναι άψογα (δεν υπάχουν πχ.τάστα που να εξέχουν,κενά μεταξύ μπράτσου και neck pocket και διάφορα άλλα φαινόμενα που ταλανίζουν τις Fender)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου