Προς το περιεχόμενο

Fender Factory Tour 1959...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προσωπικά αγοράζω όποια κιθάρα Γουστάρω και ειναι στις δυνατότητες μου.

 

Value for money κατα τη γνωμη μου ειναι κατι που λείπει απο τις Fender.

Νομιζω δηλαδη οτι μπορεί να βρει κανεις  καλυτερη κιθαρα στα ίδια ή πολυ λιγο παραπανω χρήματα απο τις αντίστοιχες  Fender.

 

 

Oι vintage κιθαρες δε νομίζω οτι με αφορούν .Μπορω πολύ ευκολα να παρω σχεδον οτι ηχο θελω απο μια δύο ηλεκτρικές κιθάρες  ,έτσι και αλλιώς ...

 

ένα μεγαλο κατα τη γνωμη μου λαθος και ταυτόχρονα μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ παγιδα ,ειναι το gear snobbering. To να σνομπάρει κανεις μια φθηνη κιθάρα made in china π.χ.

Η σωστή αντιμετώπιση ειναι πιανω το οργανο στα χεράκια μου και παιζω.

Και αφου εχω παιξει τουλαχιστον μια ωρα ,ΤΟΤΕ μπορω να εχω αποψη.

Στη περιπτωση που το οργανο είναι ακριβό τότε θεωρεί καποιος δεδομενα καποια πράγματα ,π.χ. playability ,action ,ήχο .... αυτό όμως που εχει τεράστιο ενδιαφερον ,ειναι οτι ακομα και σε μια κινέζικη κιθάρα μπορει κανεις να τα βρει αυτά...

Φυσικά με την κινεζα αν τα βρεις αυτά εχεις γλυτωσει ενα πολυ σημαντικο ποσο ,που ενδεχομένως σου αγοράζει ενα πολύ καλύτερο ενισχυτή ....

Μετά απο αυτό οι περισότεροι αρκούνται στον ήχο καποιου γνωστού κιθαριστα να ερθουν κοντά....δηλαδη μια πανακριβη κιθάρα και ενας επίσης πολύ ακριβός ενισχυτής , δεν σου δινουν απαραίτητα και προσωπικό ήχο...

 

ούτε και ειναι απαραίτητο οτι ο ηχος σου θα "κάτσει" στο μιξάρισμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντως τη Ρομαντική πλευρά του θέματος την αποδέχομαι πλήρως .

 

"Θέλω μια vintage ,γιατι ΑΠΛΑ ετσι γουστάρω"

 

συνειδητά όμως ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μου πεις οτι πιστευεις οτι χρειαζεσαι...μεταπτυχιακο για να χρησιμοποιησεις ΑΥΤΟ

 

tromaktiko4510.jpg

 

;D

 

ok ,αλλα ούτε και η σημασία στη λεπτομέρεια απαιτει μεταπτυχιακό.Απαιτεί όμως δυο πραγματα

1.σωστή εκπαίδευση του ανθρωπου

2.την απόφαση να εχει ο ανθρωπος αρκετο χρόνο να αφιερωσει για να δωσει ΣΗΜΑΣΙΑ στη λεπτομερεια....

 

και μιλάω για τον ανθρωπο-τεχνιτη στην Κινα ,την Ιαπωνία και την Αμερική.

Αυτο που μετραει ειναι η αποφαση για σημασια στη λεπτομερεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο "πρόχειρες" κατασκευές και να ήταν πάντως, μου άρεσε που ήταν πολύ κοντά στο χειροποίητο.

 

Αυτή πεντατονική πάντως που έπαιζε για 7 λεπτά κόντεψε να με τρελάνει.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Value for money κατα τη γνωμη μου ειναι κατι που λείπει απο τις Fender.

 

Iσως εχεις καιρο να μπεις στο site της Fender/Squier ή δεν εχεις ΠΑΙΞΕΙ με καινουργιες ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σημερα κιθαρες με καλυτερο value for money απο τις Fender

 

τσεκαρε τις σειρες Squier Classic Vibe & Fender Classic Player για να πεισθεις....

 

Σε ΟΛΑ τα επιπεδα τιμων η Fender φτιαχνει σημερα τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορια της.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως εχεις καιρο να μπεις στο site της Fender/Squier ή δεν εχεις ΠΑΙΞΕΙ με καινουργιες ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σημερα κιθαρες με καλυτερο value for money απο τις Fender

 

τσεκαρε τις σειρες Squier Classic Vibe & Fender Classic Player για να πεισθεις....

 

Σε ΟΛΑ τα επιπεδα τιμων η Fender φτιαχνει σημερα τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορια της.

 

Οι classic είναι η china?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Απιστευτο tour...

 

Αν και βλεποντας τους πώς δουλευαν και εβαφαν τοτε χωρις καμια προφυλαξη, δεν μπορω να φανταστω τι προβληματα αντιμετωπισαν μετα στην υγεια τους...

 

Το "ο χρονος ειναι χρημα" κανει apply εδω

 

Καθως πιστευω πως οπως σημερα φτιαχνονται καλυτερα αυτοκινητα απο παλια (και ας συναρμολογουνται στην τουρκια) ετσι πρεπει να φτιαχνονται τεχνικα καλυτερες οι ιδιες κιθαρες

 

(Μια περιοδο παραλιγο να πεσω στη λουμπα του vintage...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι classic είναι η china?

 

Οι Fender Classic player ειναι μεξικανικες και μαζι με τις Roadworn το καλυτερο deal σε Fender Tele/Strat/Jag/Jazz που εχει βγαλει ποτε η Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που βρισκεται παντα σε ΟΛΑ τα εμπορευσιμα αγαθα δηλ.στο ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ και στο price perception.....επισης οι αμερικανικες Fender συνοδευονται και απο hard case με διαφορα...τζουμπελεκια  ;D μεσα....

 

Ειδικα οι americ standard που αναφερεις ειναι και ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικες κιθαρες μια και ειναι ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ και οχι vintage κιθαρες

 

ΟΛΕΣ ομως ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ κιθαρες για τα λεφτα τους και εξαιρετικα κατασκευασμενες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου