Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε μου reverb in a pedal.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.......Οσο πλησιαζω στην ολοκληρωση της πεταλιερας μου τοσο βλεπω αυτη να απομακρυνεται ......παντα βρισκω εναν αδυνατο κρικο και κατι ακομα να πρεπει να προσθεσω.....Τελευταιο ειναι το οτι αποφασiσα οτι χρειαζομαι reverb....

 

Θελω λοιπον προτασεις για reverbs in a pedal....εχοντας υπ οψιν τα παρακατω κριτηρια.....επι πολλα χρονια ειμαι συνηθισμενος σε rack reverbs με οτι αυτο συνεπαγεται.....δεν θελω να ξοδεψω περισσοτερα απο 100¤ με οτι αυτο συνεπαγεται και ας ερχεται σε αντιφαση με την προηγουμενη προταση (μην μου προτεινετε κατα συνεπεια το ομολογουμενως καλο verbzilla ths line 6)...........οι λυσεις στις οποιες κατεληξα εγω ειναι οι κλασσικες: boss rv 3, boss rv 5, και ενας αγνωστος digitech digiverb......Eχετε καποια αλλη προταση η καποια αποψη για τα προαναφερθεντα.????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τα παραπάνω πετάλια είναι όλα πανω από 100 euro. Αν εννοείς μεταχειρισμένα έχει καλως. Εχω κι εγω δυο προτάσεις με το ίδιο σκεπτικό:

1)Electro-Harmonix Holy Grail

2)Yamaha Magicstomp (ναι, ξερω είναι πολλα περισσότερα.Τα reverb του όμως μου ακούγονται ισαξια με rack.Το προτεινω με μεγαλη σιγουρια γιατι το εχω!)

 

Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

electroharmonix-holy grail...ολοι λενε τα καλυτερα :wink:

 

το εχω δοκιμασει και οφειλω να πω οτι ...........μαλλον εχουμε διαφορετικα γουστα......δεν μου αρεσε κλινει περισσοτερο προς προσoμοιωση παλαιου spring reverb κατι που για καποιους ειναι πλεονεκτημα αλλα οχι για εμενα θα προτιμουσα κατι πιο modern sounding(η ακομα και digital sounding) και περισσοτερο παραμετροποιησιμο (ναι τι να κανουμε μου αρεσουν τα πολλα κουμπακια):D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και οφειλω να πω οτι ...........μαλλον εχουμε διαφορετικα γουστα......δεν μου αρεσε

 

Σε ενδιαφέρει το spring reverb καταρχήν ή να έχεις μια ποικιλία, κατ'αναλογία όπως θα είχες με μια 'φέτα' (*). :?:

 

(*) όχι τυρί! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και οφειλω να πω οτι ...........μαλλον εχουμε διαφορετικα γουστα......δεν μου αρεσε κλινει περισσοτερο προς προσoμοιωση παλαιου spring reverb κατι που για καποιους ειναι πλεονεκτημα αλλα οχι για εμενα θα προτιμουσα κατι πιο modern sounding(η ακομα και digital sounding) και περισσοτερο παραμετροποιησιμο (ναι τι να κανουμε μου αρεσουν τα πολλα κουμπακια):D :D :D :D :D :D

 

OK, τώρα είδα που το άλλαξες... αυτό που προτείνει ο mayonaise είναι εξαιρετικό, η Yamaha υποστηρίζει ότι έχει τα ίδια delays/reverbs όπως τα κλασσικά της rack. Στο ebay θα βρεις αρκετά φτηνά της σειράς 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

electroharmonix-holy grail...ολοι λενε τα καλυτερα :wink:

 

το εχω δοκιμασει και οφειλω να πω οτι ...........μαλλον εχουμε διαφορετικα γουστα......δεν μου αρεσε κλινει περισσοτερο προς προσoμοιωση παλαιου spring reverb κατι που για καποιους ειναι πλεονεκτημα αλλα οχι για εμενα θα προτιμουσα κατι πιο modern sounding(η ακομα και digital sounding) και περισσοτερο παραμετροποιησιμο (ναι τι να κανουμε μου αρεσουν τα πολλα κουμπακια):D :D :D :D :D :D

 

+1 ειμαι και γω απο αυτους που θελουν μια 'χαμηλωμενη ουρα' σε reverb πεταλι διαφορετικα καλυτερα να χρησιμοποιεις το reverb του ενισχυτη..

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τo digiverb άκουσες τα samples στο site τους;Σου άρεσε;

 

Είναι απο τα πλέον παραμετροποιήσημα πετάλια

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το digiverb...ειναι ο αγνωστος χ και δεν το εχω ακουσει.......δεν συνηθιζω να εχω αποψη για κατι ακουγοντας το μονο απο τα samples σε καποιο site....

 

τελικα κατεληξα (χωρις να το πολυσκεφτω ειναι αληθεια) με ενα ψιλοbid να βρεθω με ενα boss rv 3 σε καλη τιμη απο ebay.....το σκεπτικο ηταν οτι εκτος απο reverb θα μου (ψιλο)ελυνε και ενα ακομα προβλημα που εχω με το προσφατα αγορασθεν (και εξαιρετικο) delay BOSS DD 20.....

 

Ρε boss μας φτιαχνεις με ενα πεταλι σαν το DD20 και μετα πιστευεις οτι οι 5 μνημες που εχει ειναι επαρκεις???.......εγω μονο για τα delay μου θελω το λιγοτερο 10 μνημες......η σκεψη λοιπον ειναι να βαλει ενα χερακι και το boss rv 3 sta delays.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε boss μας φτιαχνεις με ενα πεταλι σαν το DD20 και μετα πιστευεις οτι οι 5 μνημες που εχει ειναι επαρκεις???.......εγω μονο για τα delay μου θελω το λιγοτερο 10 μνημες......η σκεψη λοιπον ειναι να βαλει ενα χερακι και το boss rv 3 sta delays.........

 

Ουσιαστικά το DD-20, έχει 5+1 μνήμες ;) Προγραμματίζεις 5 μνήμες και έχεις και μια έτοιμη ρύθμιση στην επιλογή "Manual" οπότε στην πραγματικότητα έχεις 6 ;)

 

Το Digiverb το έχω, και πιστεύω ότι είναι αρκούντως καλό (τουλάχιστον το θεωρώ ισάξιο με το BOSS) απλά κι εγώ ψάχνω το κάτι άλλο, κάτι ποιο παραμετροποιήσιμο...

Σκέφτομαι και το Verbzilla της Line 6.

 

Πάντως, μεταξύ Digiverb και BOSS θα επέλεγα το πρώτο γιατί είναι φθηνότερο. ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου