Προς το περιεχόμενο

αλλαγη neck shape


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα μανικι απο τελε το οποιο ειναι πολυ παχυ U.σιγουρα μια ιντζα στο 1 ταστο(το ειχα κανει custom).το προβλημα μου δεν ειναι το παχος αλλα το U οποτε και θα ηθελα να το κανω soft V οπως της στρατ μου (και αυτο παχυ ειναι) που μου ειναι και πιο ξεκουραστο.ειναι εφικτο?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφικτό είναι. Επίσης, επικίνδυνο να χαλάσεις το μανίκι καθώς είναι δουλειά χωρίς undo.

Το πιο μεγάλο ρίσκο (αν εξαιρέσεις τις χοντράδες, δλδ να βρεις truss rod) είναι να κάνεις ανομοιογενή δουλειά επειδή γυαλοχαρτάρισες περισσότερο ένα τμήμα από ένα άλλο.

Εγώ πάντως το έκανα σε ένα μανίκι μου. Από boat neck fat σε soft V.

Με 80άρι γυαλόχαρτο αρχικά και μετά με λεπτότερα.

Το μανίκι είναι με rosewood ή με maple ταστιέρα (one-piece);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μάστορα δεν ξέρω. Εγώ δεν το έδωσα σε μάστορα γιατί κανένας μάστορας δεν θα το κάνει όπως εγώ θέλω, και κανένας μάστορας δεν θα θέλει να με έχει στο κεφάλι του όλη τη μέρα, να του λέω κόψε λίγο εδώ, κόψε λίγο εκεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μάστορα δεν ξέρω. Εγώ δεν το έδωσα σε μάστορα γιατί κανένας μάστορας δεν θα το κάνει όπως εγώ θέλω, και κανένας μάστορας δεν θα θέλει να με έχει στο κεφάλι του όλη τη μέρα, να του λέω κόψε λίγο εδώ, κόψε λίγο εκεί.

Ποση ωρα νομιζεις οτι χρειαζεται? ειχα κι εγω παχυ U. Πηγα εβγαλε το μπρατσο, το ετριψε λιγο, μου το εδωσε, του λεω μας παιρνει κι αλλο να το παρουμε? μου λεει ναι, μου το ξαναδινει του λεω οκ. 5-10 λεπτα, και μιλαω για ελληνα οργανοποιο. Το κρατησε μονο για να περασει το λουστρο πισω.  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να σου πω.

 

Εγώ το έκανα σε βάθος χρόνου.

 

Και πάντα με τις χορδές επάνω.

 

Ο λόγος ήταν ότι δοκίμαζα τι με βόλευε. Έπαιρνα λίγο από εδώ, έπαιζα κανα δυό μέρες να "έρθει" το μανίκι και να δω πώς μου κάθεται, έπαιρνα λίγο από εκεί, ξαναέπαιζα κτλ.

 

Δεν ήθελα να βιαστώ. Και τώρα που μιλάμε ακόμα θέλει. Ίσως το ΣΚ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχτείς για μάστορα, πάντως, στη θεσσαλονίκη, προτείνω, ανεπιφύλακτα τον Νίκο Ταμπάκη.

 

https://www.facebook.com/pages/NT-Handmade-Guitars-Basses/117886614922192

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου