Προς το περιεχόμενο

Ο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας για πανηγύρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια ηλεκτρική κιθάρα Fender Stratocaster και προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να φτιάξω τον ήχο που ακούγεται σε πανηγύρια!!

(δλδ συγχωρδίες κι μπασίματα σε συγκεκριμένο  ήχο)

Δεν μου βγαίνει το αποτέλεσμα που κάνω!

Θα μπορούσατε να μου πείτε τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομίζω ότι ταιριάζει η Stratocaster στον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.

Εγώ τον συγκεκριμένο ήχο τον έχω στο μυαλό μου σαν σκαφάκι τύπου ES335 και διπλούς μαγνήτες σε κανα fender twin reverb.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ να πουλησω την συγκεκριμενη ηλεκτρικη;

 

Οχι ρε συ  ;D

 

Απλά πάιξε με αυτήν χωρίς να σε νοιάζει αν ακούγεται σαν σκάφος. Θα συνηθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ταιριάζει η Stratocaster στον ήχο που έχεις στο μυαλό σου.

Εγώ τον συγκεκριμένο ήχο τον έχω στο μυαλό μου σαν σκαφάκι τύπου ES335 και διπλούς μαγνήτες σε κανα fender twin reverb.

Οσους εχω δει να παιζουν σε πανηγυρια και τα λοιπα ειχαν αυτα που σου λεει ο LOKI παραπανω και σιγουρα χοντρες χορδες.13 αρες πχ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δημοτικοι κιθαριστες εχουν παιξει με πολλων ειδων ηλεκτρικες κιθαρες, παλαιοτερα ειχαν καταληξει στους διπλους μαγνητες, οταν για πρωτη φορα εφεραν Les Paul απο την Αμερικη. Αργοτερα βεβαια τις επαιρναν απο τον Ανδρεαδη στην οδο Φειδιου (εχει κλεισει πολλα χρονια τωρα) και επειτα ανακαλυψαν τις ''κουφιες'', τις κουδουνες οπως τις ελεγαν μερικοι, τις 335 και τα λοιπα σκαφη. Αργοτερα επαιξαν και τις ''κουφιες'' Ibanez και Aria πιθανον και για οικονομικους λογους. Σημερα η επιλογη της πλειοψηφιας των σπουδαιων αυτων μουσικων, ειναι η Guild η Starfire με αλλαγμενους μαγνητες σε Gibson humbackers, αφου αποτελεσε πριν αρκετα χρονια την επιλογη του Κωστα Σουκα , γενικα αναγνωρισμενου και κορυφαιου μουσικου του ειδους. Προτιμουν τις παλιες που τις φερνουν απο το ebay. Oσον αφορα τον ηχο κατα τη γνωμη μου, θυμιζει western swing, με περισσοτερο βαθος, φυσικα παντα με λαμπα.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης χρησημοποιουν χορδες Dogul flatwound. Με τη Stratocaster μαλλον εισαι πολυ μακρυα απο το ζητουμενο σου. Παρ' ολα αυτα γυρω στο 80-85 εβλεπα σε δημοτικα πραγραμματα στην tv καποιον να παιζει με Telecaster thinline και μαλιστα σε χρωμα candy apple red!

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου