Προς το περιεχόμενο

Η 'Α'γενεια στο μεγαλειο της...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω που εισαι ΥΠΕΡ του δικαιου ... :)

 

Αλλα εγω δεν ειμαι υπερ του 'ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΥΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ' .

 

Εγω προσωπικα ποτε μου δεν εχω πουλησει οσο ηθελα... γιατι ποτε μου δεν εχω σκεφτει ποσο θα ηθελα για ενα προιον.

 

Δυστηχως η ευτηχως στις αγοραπωλησειες παμε με βαση ΤΑ ΘΕΛΩ της αγορας.

 

Δλδ :

 

- ποσο εχει καινουριο

- ποσο εχει μεταχειρισμενο

 

Με βαση αυτο βγαινουν οι τιμες ... και οχι με τα θελω μας και τις αναγκες μας.

 

 

Γιατι με βαση τις αναγκες καποιων , πουλανε πιο ακριβα ακομα και απο καινουρια καποια πραγματα!!!

Με εχεις μπερδεψει ...σου την λενε για την τιμη σου με μαιλ και οταν σε υπερασπιζομαι μου λες οτι ειμαι υπερ του δικαιου....ειρωνικα ....τοτε γιατι ανοιξες το θεμα αφου εχεις τα ιδια πιστευω με αυτον που σου την ειπε?

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eσύ μπορείς να έχεις διάθεση για συζήτηση,κάποιοι άλλοι όμως ίσως όχι..

Ίσως απλά θέλουν το μήνυμα που θα έρθει στο inbox τους,να είναι από ενδιαφερόμενο και όχι από αυτόκλητους εκτιμητές της τρέχουσας τιμής μεταχειρισμένου gear.

Και μιλώ για όλους όσους ανοίγουν τέτοιες συζητήσεις και έκαναν το ίδιο κι όταν ήταν ανοιχτά τα σχόλια.

 

Τίποτα δεν προσφέρει αυτή η "συζήτηση" στην ουσία..

Αυτός που θα έχει αντικειμενικά υψηλή τιμή στην αγγελία του,απλά λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος θα αναγκαστεί σύντομα να ψάξει τις τρέχουσες τιμές και συνακόλουθα να ρίξει από μόνος του την τιμή.

Pm όπως αυτό που δέχτηκες αλλά και πιο κόσμιου ύφους στο ίδιο πνεύμα,πραγματικά δεν βλέπω που αποσκοπούν..

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πουλήσει σε ότι τιμή του κατέβει και να μην δώσει λογαριασμό σε κανέναν.

Οι αγγελίες με παραπλανητική περιγραφή,μούφα φωτό,κλεμμένο gear,κ.λ.π. είναι  αυτές που κρύβουν τους περισσότερους κινδύνους για έναν αγοραστή και δυστυχώς αν γίνει η στραβή,μετά δύσκολα βγαίνει άκρη..

 

Αν δεν θελουν η δεν εχουν διαθεση για συζητησεις φιλε μου ας βαλουν τις αγγελιες τους στο ebay η ακομα καλυτερα στην Χρυση ευκαιρια.

 

Οταν βαζεις αγγελιες - ποσταρεις διαφορα σε forum που ειναι χωροι συζητησης τοτε πρεπει να περιμενεις οτι θα συμβει και κατι τετοιο...

 

Και στην τελικη ακομα και διαθεση να μην εχει καποιος για 'συζητηση' οπως λες ... μπορει πολυ απλα ομορφα και πολιτισμενα να 'το κοψει'... Οπως ημουν ετοιμος να κανω με τον 'φιλο' που εστειλε το μαιλ του thread.

 

Παρολο που μου μιλησε με αγενεια και παρολο που μπορει να μην ειχα διαθεση για συζητηση..... θα του απαντουσα πολιτισμενα.

 

Βλεπεις την διαφορα?!?!

 

Με εχεις μπερδεψει ...σου την λενε για την τιμη σου με μαιλ και οταν σε υπερασπιζομαι μου λες οτι ειμαι υπερ του δικαιου....ειρωνικα ....τοτε γιατι ανοιξες το θεμα αφου εχεις τα ιδια πιστευω με αυτον που σου την ειπε?

 

Δεν ηθελα και πριν να χρησιμοποιησω την ορολογια 'υπερασπιση' , γιατι μου ακουγεται καπως...

 

Ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι δεν εχω τα ιδια πιστευω με αυτον που μου εστειλε το μαιλ και τον λογο υπαρξης του thread.

 

Ο λογος που δημιουργηθηκε αυτο το thread ειναι γιατι βρεθηκε καποιος 'να μου την πει' για ενα προιον που πουλαω οσο το πηρα και που ενας το δινει 180 , μετα εγω 190 και μετα αλλοι 6-7 στα 200 και πανω... Δεν ειναι οτι εγω πουλουσα στα 250 (πιο ακριβα απο ολους) οποτε ειχε και πατημα το μαιλ του.

 

Η υπερασπιση που μου εκανες ειναι σαν να τα πουλουσα ακομα και 250 πραγμα που θα με εκανε λαθος πωλητη.

 

Το thread επισης δεν δημιουργηθηκε επειδη καποιος μου 'την ειπε' ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ. Αλλα για τον ολο τροπο του απεναντι σε εναν πωλητη!!!

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θελουν η δεν εχουν διαθεση για συζητησεις φιλε μου ας βαλουν τις αγγελιες τους στο ebay η ακομα καλυτερα στην Χρυση ευκαιρια.

 

Οταν βαζεις αγγελιες - ποσταρεις διαφορα σε forum που ειναι χωροι συζητησης τοτε πρεπει να περιμενεις οτι θα συμβει και κατι τετοιο...

 

Και που λέει ακριβώς ότι όποιος δεν έχει διάθεση για συζητήσεις και μάλιστα με μη ενδιαφερόμενο για το αντικείμενο που πουλάει,θα πρέπει να βάλει την αγγελία του στο e-bay και στη xe;

Κανέναν κανόνα δεν παραβαίνει άμα δεν απαντάει σε όποιον έχει όρεξη για κουβεντούλα.

 

Άλλωστε το smartnoiz,όπως αναγράφεται και εκεί,είναι ανεξάρτητο από το forum σύστημα πώλησης αγγελιών και όχι forum όπως αυτό εδώ που γράφουμε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν δεν θελουν η δεν εχουν διαθεση για συζητησεις φιλε μου ας βαλουν τις αγγελιες τους στο ebay η ακομα καλυτερα στην Χρυση ευκαιρια.

 

Οταν βαζεις αγγελιες - ποσταρεις διαφορα σε forum που ειναι χωροι συζητησης τοτε πρεπει να περιμενεις οτι θα συμβει και κατι τετοιο...

 

Στα πάντα γενικεύεις αγαπητέ και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.

Οι αγγελίες ΔΕΝ είναι μέρος αυτού του φόρουμ.

Μη μιλάς για κατι που δεν ορίζεις ή δεν έχεις κάνει τον κόπο να ενημερωθείς σχετικά.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λέει ακριβώς ότι όποιος δεν έχει διάθεση για συζητήσεις και μάλιστα με μη ενδιαφερόμενο για το αντικείμενο που πουλάει,θα πρέπει να βάλει την αγγελία του στο e-bay και στη xe;

Κανέναν κανόνα δεν παραβαίνει άμα δεν απαντάει σε όποιον έχει όρεξη για κουβεντούλα.

 

Δεν ειπα οτι υπαρχουν κανονες γιατι τετοιο ... αλλα αντιστοιχως ουτε κανονες για καποιον που θελει να πει την γνωμη του σε κατι υπαρχουν.

 

Οποτε οπως καποιος μπορει και βαζει τις αγγελιες του σε φορουμ ετσι μπορει και ο καθενας να πει την γνωμη του - αποψη του. :)

 

Ουτε καποιος που μπορει να εχει ορεξη για κουβεντουλα παρεβαινει καποιον κανονα...

 

Αν εσυ πας να την πεσεις σε μια γκομενα επειδη εχεις ορεξη να φλερταρεις και σου κοψει τον αερα ευγενικα και πολιτισμενα δεν θα την εκτιμησεις περισσοτερο απο μια που θα της την πεσεις και θα σε βρισει η θα σου μιλαει με τουπε?!

 

Άλλωστε το smartnoiz,όπως αναγράφεται και εκεί,είναι ανεξάρτητο από το forum σύστημα πώλησης αγγελιών και όχι forum όπως αυτό εδώ που γράφουμε.

 

Οι αγγελίες ΔΕΝ είναι μέρος αυτού του φόρουμ.

 

Περιεργο : γιατι εδω σε αυτη την ομαδα που λεγεται 'ΑΓΟΡΑ' εχω δει ποσα να συζητιουντε περι αγγελειων και παραπονα απεναντι σε πωλητες - αγγελιες και κτλ κτλ.

 

Δεν ειδα να γυρησε κανεις να τους πει... 'Το forum ειναι ανεξαρτητο απο τις αγγελιες οποτε δεν μπορεις να το συζητας εδω' .

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ άνετα έμπαινα,ζητούσα τα στοιχεία σου απο τη διοίκηση και σου κανα μία μηνυσούλα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Πρόσεχε.Εδώ είναι δημόσιος χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ άνετα έμπαινα,ζητούσα τα στοιχεία σου απο τη διοίκηση και σου κανα μία μηνυσούλα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Πρόσεχε.Εδώ είναι δημόσιος χώρος.

 

Ποια ειναι η παραβαση σε προσωπικα δεδομενα?

 

Το μαιλ? Που μπορει να ειναι και 'ψευτικο'?

Ενα απο τα 2-3 προφιλ - μαιλ που εχουν αρκετοι εδω μεσα?

 

Οπως ειπα και πιο πανω ασχολουμε με πολλα φορουμ. Σε κανενα σχεδον δεν επιτρεπεται να βλεπεις το μαιλ καποιου αν ο ιδιος δεν το επιθυμει.

 

Εδω οταν θα στειλεις πμ σε καποιον - καποια αγγελια και πας μετα στα μυνηματα σου βλεπεις σε ποιον εστειλες την αγγελια και συναμα το μαιλ του.

 

Αρα δεν ειναι κατι κρυφο.... ωστε να το 'βγαζω εγω στην φορα' .

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι τόσο "περίεργα" τα πράγματα που αν διαβάσεις την πρωτη σελίδα των αγγελιών θα δεις να λέει:

 

Οι Αγγελίες είναι ανεξάρτητο σύστημα. Γραφτείτε εδώ.

Το user name του forum δεν ισχύει στις Αγγελίες.

 

Εσυ εχεις όρεξη για κουβεντούλα μου φαίνεται... Δε βρίσκεις κάτι άλλο πιο παραγωγικό; (σχετικά με τη μουσική ίσως...)

Μπορεί να΄χεις ρέντα σήμερα. :)

 

Καταλήγω: Μην ενοχλείς τα μέλη χωρίς να σε αφορά η αγγελία τους.

Αν συνεχίσεις, την επόμενη φορά δεν θα το συζητήσουμε.

 

Σε ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' την εξυπνακίστικη ή αγενή συμπεριφορά κάποιου, νομίζω χρειάζεται μια ίσως πιο ψύχραιμη αντίδραση:

1. Η δημοσιοποίηση mail τρίτου χωρίς τη συναίνεσή του είναι foul, ό,τι κι αν αναφέρεται στη συζήτηση. Απλά και ξεκάθαρα. Δεν υπάρχει "μου έδωσε το δικαίωμα η συμπεριφορά του", πρόκειται για ιδιωτική συζήτηση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2. Ο νόμος της αγοράς είναι πολύ απλός και παγκόσμια αποδεκτός: ο πωλητής προσφέρει προς πώληση το αγαθό ή την υπηρεσία σε ό,τι τιμή γουστάρει. Ο αγοραστής είτε αποδέχεται είτε αντιπροτείνει, με ή χωρίς επιχειρήματα. Την αντιπρόταση είτε την αποδέχεται ο πωλητής είτε με τη σειρά του ανθ-αντιπροτείνει, και ούτω καφετζής, μέχρι τελικώς να επιτευχθεί ή όχι συμφωνία. Προς τι η επίκληση στην "αγορά" κλπ. κλπ. δεν μπορώ να καταλάβω. Την τιμή πώλησης την κανονίζει ο πωλητής, είναι κι αυτό πολύ απλό και ξεκάθαρο. Αν δε βρει ανταπόκριση, να το έχει να το χαίρεται και είμαστε όλοι καλά.

3. Δε συμμετέχω συχνά, αλλά παρακολουθώ καιρό συζητήσεις. Μου φαίνεται αφελής και αξιοπερίεργη η τάση ορισμένων προς τον πατερναλισμό σ' αυτά τα ζητήματα με τις αγοραπωλησίες. Οπότε επικροτώ το live & let live ως πολύ πιο ελευθέριο απ' το do unto others, γιατί το δεύτερο κάνει προβολή των γούστων μας ενώ το πρώτο είναι απολύτως ανεκτικό. Η διαφορά είναι τεράστια.

Καλή συνέχεια σε όλους και συγγνώμη για την κατάχρηση χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο "περίεργα" τα πράγματα που αν διαβάσεις την πρωτη σελίδα των αγγελιών θα δεις να λέει:

 

Οι Αγγελίες είναι ανεξάρτητο σύστημα. Γραφτείτε εδώ.

Το user name του forum δεν ισχύει στις Αγγελίες.

 

 

Δεκτον και σεβαστον αυτο που λετε.

 

Αλλα ακομα δεν απαντατε συγκεκριμενα αλλα γενικευμενα:

 

1. γιατι αυτη την παραθεση πιο πανω δεν την ποσταρετε οποτε κανει καποιος thread στην ομαδα ονοματι ΑΓΟΡΑ που εχει να κανει με τις αγγελιες?

 

2. ακομα δεν εχω δει καποιον κανονα που να λεει οτι απαγορευοντε συγκεκριμενα μυνηματα και τροποι μυνηματων που μπορει να θεωρουντε ενοχλητικα.

 

 

Στις αρχες οταν πρωτογραφτηκα στο φορουμ πριν καλα καλα ασχοληθω σε βαθος και πριν καταλαβω πως λειτουργει... ειχα μια 'προσωπικου' επιπεδου συζητηση με ενα μελος που ηταν πολυ αγενεστατος σε υβριστικα επιπεδα (δεν ειχε να κανει με αγγελια η κατι αλλο).

 

Πηρα στο τηλ επικοιωνιας του φορουμ ,μιλησα με καποιον υπευθηνο ... μπορει και με εσας τον ιδιο.

 

Και μου ειπατε οτι αυτου του ειδους τα μυνηματα μεταξυ μελων ειναι καθημερινο και συνηθες φαινομενο και οτι δεν μπορειτε να ασχολειστε με αυτα. Οτι ειναι καθαρα μεταξυ μελων ολο αυτο...

 

Σας εκανα τηλεφωνικη (πιο προσωπικη) αναφορα ενος προσβλητικου σκηνικου και σχεδον αδιαφορησατε και τωρα δινετε τοση προσοχη σε μενα που τουλαχηστον ειμαι 'ανθρωπινος'?!?!

 

Δεν ξερω αν πρεπει να κολακευτω η να νοιωσω οτι κανετε προσωποποιημενες εξαιρεσεις μεταξυ μελων.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου