Προς το περιεχόμενο

Modern player Telecaster η Baja Telecaster?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Σκέφτομαι να επενδύσω σε μία από τις παραπάνω δύο Tele. Το είδος που θέλω να κινηθώ είναι post rock (στη πιο heavy του εκδοχη) και indie. Θα περιοριστεί σε οικιακή χρήση προς το παρόν τουλάχιστον. Ενδεικτικά μπάντες Mogwai,65daysofstatic, Russian Circles,Bloc Party,Arctic Monkeys. Με αυτά τα δεδομένα ποια από τις δύο πιστεύετε ότι πιθανόν να μου ταιριάζει?Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στη μουσικη που θες να παιξεις τα εφε παιζουν δραματικα μεγαλυτερο ρολο απο τη κιθαρα,η mp δεν ειναι τελεκαστερ αλλα δεν πειραζει μια και με τοσο βρωμα δεν θα καταβεις τη διαφορα...αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τελεκατσερ παρε την Baja 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.ποια η γνώμη σας για τη Squier Stratocaster HSS 2004?συγκριτικά με μια clasic vibe είναι πολύ κατώτερη κατασκευή?ο διπλός δε μ απασχολεί γιατί θα αλλαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.ποια η γνώμη σας για τη Squier fatStrat HSS 2004?συγκριτικά με μια clasic vibe είναι πολύ κατώτερη κατασκευή?ο διπλός δε μ απασχολεί γιατί θα αλλαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Superfunk!Μια modern player μπορει να πλησιασει καθολου την baja σαν ηχοχρωμα η απλα ειναι ουσιαστικα ενας χαμαιλεωντας 'λιγο απ ολα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mp δεΝ εχει τελε ήχο αλλά στρατ. Είναι όμως πολύ ευκολοπαιχτη. Η Baja έχει ηχαρα Tele αλλά το μπράτσο της είναι μπαστούνι του baseball...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η baja είναι εξαιρετική κιθάρα. η δε συνδεσμολογία των μαγνητών της δίνει πολλές (πολλές!!!) δυνατότητες. Μπορεί να κινηθεί και σε heavy περιοχές (ask Tom Morello) αλλά για πιο post περιοχές ίσως ένας humbucker να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Υπάρχουν εξαιρετικές tele με  2 humbucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mp δεΝ εχει τελε ήχο αλλά στρατ. Είναι όμως πολύ ευκολοπαιχτη. Η Baja έχει ηχαρα Tele αλλά το μπράτσο της είναι μπαστούνι του baseball...

 

Μπα ενα medium thickness neck εχει (0.880 στο πρωτο ταστο και 1.020 στο 12ο)....δεν ειναι δα και Nocaster..

 

Φυσικα οσο πιο παχυ ειναι το μπρατσο τοσο καλυτερα υποστηριζει το χερι και τοσο πιο ξεκουραστο ειναι το παιξιμο in my book.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πιάσει nocaster. Μπορεί να είναι χειρότερο το μπράτσο :P

της Baja είναι πολύ χοντρό. Μπορεί να σου αρέσουν και να σε βολεύουν τα χοντρά μπράτσα αλλά κανόνα σε βιβλίο δεν μπορείς να το κάνεις ;)

Έχω Μικρά χέρια/δάχτυλα και βολεύομαι με τα λεπτά μπράτσα. Μπορεί να παίζει ρόλο και ο τρόπος που αγκαλιάζω το μπράτσο...

πχ αγαπημένα μου μπράτσα μιας strat Γιαπωνέζαςτου 96 που εείναι φλυδα.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Μικρά χέρια/δάχτυλα και βολεύομαι με τα λεπτά μπράτσα.

 

και εγω το ιδιο αλλα με βολευουν τα παχια... ;)

 

τα λεπτα μπρατσα ειναι ψιλοφρικη για εμενα, instant τεντονιτιδα.. ;D

 

οποτε οντως δεν μπορεις να το κανεις κανονα,οτι βολευει τον καθενα

 

παντως το μπρατσο της Baja ειναι πολυ βολικο και σιγουρα δεν ειναι πολυ χοντρο.ενα κανονικο μπρατσο tele ειναι και το μοντερνο radius & jumbo frets το κανουν ιδιαιτερα ευκολοπαιχτο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου