Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Έχω ένα υπόγειο διαστάσεων 3.1Χ9 μέτρα. Πρόσφατα το σουβάντησα και τοποθέτησα πλακάκια.Απο τότε όμως δεν λέει να σταματήσουν οι τοίχοι να δακρύζουν νερό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι εσωτερική η υγρασία(αλλα εκεί γέρνει περισσότερο) ή εξωτερική.

 

Έβαλα στεγνό ασβέστη(σκόνη) σε 2 κουβάδες μπας και απορροφήσει την υγρασία αλλα μάταιο.

 

Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω έναν αφυγραντήρα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο περιστατικό με αφυγραντήρα;

 

Αν ναι και είναι γνώστης,τι να προσέξω στην αγορά; Έχω σκοπό να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ.

 

Ευχαριστώ/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θα κοίταζα να λύσω το πρόβλημα (από που κλέβει υγρασία) και όχι να το κουκουλώσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει παραθυρα αστα ανοιχτα να κανει ρευμα αν δεν στεγνωσουν [ ενταξει οχι κατευθειαν ] τοτε μιλα με ενα ειδικο-μαστορα κτλ.οταν ειναι κλειστα χρησιμοποιω κατι πλαστικα κουτια με μια ειδικη σκονη σαν ρυζι ..τα πουλανε γυρω στα 10ε και μαζευω οτι υγρασια υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπόγειο απ ότι είπες, οπότε, δεν υπάρχουν παράθυρα. Η διάσταση του χώρου είναι μεγάλη και αν δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα που προκαλεί την υγρασία, θα είναι δύσκολο να κάνεις δουλειά.

Είχα κάποτε ένα μαγαζί με υπόγειο που πέρναγε από δίπλα του ρέμα- δεν κάνω πλάκα-για να μονωθεί ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να σκάσει, ένα σωρό λεφτά.

Το πρόβλημα- για μένα δεν ήταν- λύθηκε όταν κάποια στιγμή κατέβασα στο υπόγειο για να μην το ακούω και να μη με ζεσταίνει, ένα μοτέρ 2 ίππων του επαγγελματικού ψυγείου που είχα στο ισόγειο. Τα στέγνωσε όλα.

Σε τέτοιων διαστάσεων χώρο σα το δικό σου και καμιά 300ρια Ε να δώσεις για αμφυγραντήρα  αμφιβάλω αν θα κάνεις δουλειά, αν έχεις τέτοιο πρόβλημα με υγρασία.

 

 

Σαν εναλλακτική με λίγο κόστος και χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έναν μεγάλο ανεμιστήρα που να δουλεύει συνέχεια για κάποιο διάστημα, διαφορετικά η κατασκευή μόνωσης είναι εκ των ουκ άνευ.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο προβλημα στο σπιτι μου.

Γενικά  σε φρεσκοσοβατισμένα σπιτια που δεν εχουν θερμανση ειναι σχεδον φυσιολογικο.

 

Με αφυγραντήρα θα το μετριασεις αλλα δε θα το λυσεις και φυσικα με μεγαλο αφυγραντηρα.

 

Εγω μολις σταματησα το καλοριφερ πριν 2 χρονια, ξανα επανηλθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Να δώσω κάποιες περισσότερες πληροφορίες.

 

Το υπόγειο ανήκει σε ισόγειο κατάστημα και ήταν σφραγισμένο για πολλά χρονιά.Τώρα αποσφραγίστηκε.(δεν ξέρω γιατί ήταν σφραγισμένο αλλα υποθέτω οτι είχανε θέμα με τον βόθρο πριν γίνει η βιολογική αποχέτευση-ο βόθρος είναι στον ακάλυπτο και δεν έχει θέμα απο εκείνη την μεριά). Παράθυρα δεν υπάρχουνε.  Βόρεια και νότια η αποθήκη εφάπτεται με όμορες αποθήκες των διπλανών καταστημάτων, που απο ό,τι μου λένε οι ιδιοκτήτες δεν έχουνε θέμα με υγρασία.Το πρόβλημα , δλδ τον νωτισμένο τοίχο τον έχω στην ανατολική μεριά που τυχάνει να είναι κεντρικός δρόμος με κίνηση και δεν επιδέχεται μόνωσης ή κάποια εργασία.

Ο τοίχος αυτός απλά εκκρίνει υγρασία που σε συνδιασμό με τα αποχετευτικά , δίκτιο ομβρίων κτλ και τα στοιχεία απο τα διπλανές αποθήκες δεν πιστεύω οτι είναι απο εξωτερικό παράγοντα. Όταν αποσφραγίστηκε το υπόγειο ήταν στεγνό απλα είχε κλεισούρα. Ο σωβάς ήταν μιάς στρώσης.

 

Πιστεύω οτι με αφυγραντήρα κάτι θα κάνω.Ή τουλάχιστον να σιγουρέψω αν προέρχεται απο εξωτερική πηγή.

 

 

@johnps τα ξέρω αυτά τα σακουλάκια.Κάνουν δουλειά αλλά δεδομένο την υγρασία που έχει θα χρειαστώ μάλλον πάρα πολλά...

 

@ samy paraga  Για την μόνωση ούτε συζήτηση γιατι α) Είναι ανέφικτο λόγο τοποθεσίας β) δεν είμαι σίγουρος και δεν πιστεύω οτι προέρχεται εξωτερικά

 

Για τον ανεμιστήρα θα το δοκιμάσω αν και δεν πιστεύω οτι θα κάνω κάτι παρα μόνο την ανακύκλωση του αέρα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάποιος που έχει δουλέψει αφυγραντήρα σε παρόμοια περίπτωση;; :D

 

 

@PanosB Στο σπίτι σε εσωτερικό χώρο το έχεις εσυ,όχι στο υπόγειο ε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα όταν άλλαξα τα κουφώματα και το σπίτι σταμάτησε να έχει αυτό τον φυσικό εξαερισμό που παρείχαν τα ξύλινα που είχα πριν (και έμπαζαν :Ρ). Πήρα αφυγραντήρα τελικά και τον χρησιμοποιώ τους χειμερινούς μήνες και το πρόβλημα σταμάτησε.

Been dazed and confused...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου