Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για αγορά κατάλληλης κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλεινω 33 χρονια ενασχόλησης με το πιάνο και τα πλήκτρα.

Τα χρονια του Χριστου (χαχαχαχχαχα)

 

Δεν μου προσφέρουν προσωπικά κάτι. Νιωθω κενός πλέον, Αδειος. ;D ;D

 

Αποφάσισα λοιπόν οτι τωρα στα "γεράματα" πρέπει να ανανεωθώ.

 

Αρεσκομαι στις δημιουργίες μου στο σπιτι κυριως να χρησιμοποιώ προσωμοιωτές κιθαρας (software) γιατι παντα ειχα απωθημένο την κιθάρα.

 

Απο κιθαρα δεν ξερω τίποτα, ουτε να την πιανω δεν ξέρω.

 

Επειδή ομως εχω αρκετες μουσικες γνωσεις, ισως αυτό με βοηθήσει, τουλάχιστο για να περναει η ώρα  και έτσι σκεφτηκα να πάρω μια κιθάρα.

 

Και εδω ερχεστε εσείς φιλοι μου.

 

Οι ανάγκες μου:

 

Μου αρέσει η ακουστικη αλλα και η ηλεκτρική κιθάρα.

 

Θέλω μια που να με καλύψει στο να μάθω, αν δω οτι παω καλα εχω και φιλο που μπορει να με βοηθησει με καποια μαθήματα, αλλα παράλληλα επειδη εχω και καρτα ηχου με instrument in, να παλευω και με χρήση του software οπως guitar rig και amplitube για τα δεοντα.

 

Γενικα να γραφω αυτο που παιζω, καταλαβαινετε τι θελω νομιζω

 

Ποιο κιθαρα μου προτεινετε βασει των αναγκών μου?

Γινεται να παρω μια που να τα κανει ολα αυτα?

 

Αυτα.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα να γραφω αυτο που παιζω, καταλαβαινετε τι θελω νομιζω

 

Ποιο κιθαρα μου προτεινετε βασει των αναγκών μου?

Γινεται να παρω μια που να τα κανει ολα αυτα?

Καταλαβένω απόλιτα φίλως.

Αν δεν εχις πρόβλημα με ψιλοχοντρό μπρατσάκι και φλατ χορδές, έχω άκρες για τσέλο τούμπανο καλό για κλασικς, ποπ, τζαζ, αλτερνατιβ και φούστες κλαρωτές και μακριά ξανθά μαλιά αλλά και μεταλ (έχω και βιντεα αν θες).

Στίλε πμ να σε φκιάξω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να παρω μια που να τα κανει ολα αυτα?

 

"όλα αυτά" τα κάνουν ΟΛΕΣ οι κιθάρες του ντουνιά

 

Εν τω μεταξύ, δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν θες ακουστική ή ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική, τι ήχο θέλεις, τι budget έχεις, απολύτως τίποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"όλα αυτά" τα κάνουν ΟΛΕΣ οι κιθάρες του ντουνιά

 

Εν τω μεταξύ, δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν θες ακουστική ή ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική, τι ήχο θέλεις, τι budget έχεις, απολύτως τίποτε...

 

εχεις δικιο, αλλα ομολογω οτι δεν ξερω τις διαφορές τους ή μαλλον δεν ξερω τι χρειαζομαι ακριβως για να κανω αυτο που θελω.

 

Φανταζομαι οτι θα υπαρχει μια λυση που να μπορω να εχω ακουστικο ηχο αμα παιζω μονος μου και συνδεοντας την με το instrument in να την χρησιμοποιω ως βαση για να κανω τις διαμορφωσεις απο το software.

 

Τωρα για λεφτα σκέφτομαι οτι το 700ευρω ειναι το πολυ και το 300ευρω το λίγο, δεν ξερω απο τιμες, δεν εχω προβλημα ομως αμα μου προταθει κατι που κανει για τη δουλεια μου να δωσω τα χρήματα στα πλαισια της λογικής ενος αρχαρίου παντα.

 

edit, σορρυ , ειδα στην αρχη μονο την απαντηση του gdevelek.

Ωραια πραγματα μου λετε :-)

 

Ας το βρω πρωτα και μπορει να στραφω και σε μεταχειρισμενες.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε cos_dr από αυτά που λές μάλλον ηλεκτρική θέλεις.

 

Αυτό που λες για ακουστικό ήχο μάλλον εννοείς καθαρό ήχο κιθάρας (χωρίς παραμόρφωση) το οποίο το έχεις και με την ηλεκτρική, απλά είναι θέμα επιλογής ρυθμίσεων ενισχυτή. Όταν λένε για ακουστικό ήχο οι υπόλοιποι συμφορουμίτες (φαντάζομαι) εννοούν τον καθαρό ήχο με την χροιά της ακουστικής που διαφέρει λίγο από της ηλεκτρικής. Επειδή όμως και με ηλεκτρική μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, θα σου έλεγα ηλεκτρική.

 

Τι κερδίζεις:

και καθαρό και βρώμικο (παραμόρφωση) ήχο

Ευελιξία ήχου μέσω προγραμμάτων υπολογιστή

Ευκολία στο παίξιμο/εκμάθηση (πιο λεπτές χορδές)

ηχογραφείς χωρίς μικρόφωνα κατευθείαν σε υπολογιστή

μεγαλύτερο "ρεπερτόριο", εννοώντας οτι μπορείς και ακόρντα στυλ ακουστικής αλλά και πιο ροκ/μεταλ πράγματα να παίξεις

 

Τι χάνεις

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ενισχυτή (έξτρα κόστος) ή υπολογιστή για να ακουστείς

Για υπολογιστή θες κάρτα ήχου για μουσική και ίσως λίγο ψάξιμο (αλλά εδώ είμαστε)

Δεν μεταφέρεται σε παραλίες κτλ

 

 

Τώρα σε τι ηλεκτρική να πάρεις, δεν έχει καμία σημασία σε αυτή τη φάση, απλά να σ'αρέσει εμφανισιακά. Αν με το καλό προχωρήσεις ασχολείσαι με διαφορές σε μαγνήτες, ξύλα, και όλα τα υπόλοιπα που είναι το 90% του noiz.

Με ~200-300€ το πολύ παίρνεις αξιοπρεπέστατο οργανάκι, άλλα τόσα για μια κάρτα ήχου και καθάρισες

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ θα σου προτείνω να πάρεις κάτι που να σου αρέσει εμφανισιακά  και μετά τα υπόλοιπα .400 -500 είναι πολλά για κιθάρα δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω...

αυτές μελετώντας την ψυχοσύνθεση σου στο forum πιστεύω σου ταιριάζουν

 

http://www.hutchinsonguitars.com/concepts/molten-diabolic/#!prettyPhoto

 

http://4.bp.blogspot.com/_qoJr7kKgahs/THyfwVy0v1I/AAAAAAAAPV8/KDAr1U3kiao/s400/unusual-guitar-designs-14.jpg

 

http://www.wallpaperdir.net/wallpapers/nice_guitar_and_sexy_girl-1680x1050.jpg

 

ελπίζω να βοήθησα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ παρα πολυ ολους σας για τις απαντήσεις!

 

@ΤhisIsSparta

ακριβως εννοώ και καθαρό ήχο κιθαρας.

Δεν με ενδιαφερει το εξω για κιθαρα, στο σπιτι θα δουλευω.

Απο καρτες ηχου, εγγραφες σε daw, μουσικο pc,software κλπ ειμαι δεινος γνωστης και εχω τον εξοπλισμο.

Επειδη γραφω κιθαρες με πληκτρα και αναλογο software.... τωρα θελω να το κανω με κιθαρα.... τουλαχιστο να προσπαθησω. Στα επομενα 30 χρονια πιστευω κατι θα καταφερω... χαχαχα

 

Οποτε καλα μου τα πες

 

Το ιδιο και ο Insectius.

 

Λοιπον, μια τελευταια χαρη να ζητησω,

 

Ποστάρετε αν δεν σας κανει κοπο  (δεν με ενδιαφερει η εμφανιση οσο o τυπος και να κανει αυτα που συζητησαμε) μερικα ενδεικτικα link κατα προτιμηση απο ελληνικα μαγαζία τετοιας κιθαρας που προτείνετε να προβω στην αγορα.

 

@audiokostas στειλε μου πμ τι εχεις και ποσο το δινεις λολ

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στα γεράματα θες να αλλάζεις χορδές, να κουρδίζεις, να μάθεις για τα ξύλα :o  Άσε που μπορεί να σου κολλήσει κανένα ψώνιο για guitar rigs και σε χωρίσει η γυναίκα σου :-X.  Αφού την θες μόνο για ηχογραφήσεις, πάρε κάτι τέτοιο που όσο νά'νε το κατέχεις! ;)              MDI-1-ALU.jpeg                               

                       
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παθατε οι πληκτράδες και το γυρίζετε; Μετά τον Τρολλευ και εσύ... Είναι προφανές ότι καταλάβατε ότι με τα πλήκτρα... δεν βγάζετε γκόμενα!!! 8) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου