Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για αγορά κατάλληλης κιθάρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παθατε οι πληκτράδες και το γυρίζετε; Μετά τον Τρολλευ και εσύ... Είναι προφανές ότι καταλάβατε ότι με τα πλήκτρα... δεν βγάζετε γκόμενα!!! 8) ;D

 

ξερεις ποσες φορες το εχω γραψει αυτο που λες στο φορουμ την τελευταια δεκαετια? λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με μια γρηγορη ματια στις αγγελειες που εχει κατα καιρους διαμαντια ξεχορισα αυτες ως τα 400 euro.

μιας και δεν ξερεις αν θα σου κατσει και καλα η κιθαρα σαν οργανο μη παρεις καινουργιο.απλα παρε κατι value for money

http://smart.noiz.gr/details.php?id=153738

http://smart.noiz.gr/details.php?id=166588

http://smart.noiz.gr/details.php?id=182157

http://smart.noiz.gr/details.php?id=195282

http://smart.noiz.gr/details.php?id=174565

πιστευω οτι ολες σου κανουν.αλλα περι ορεξεως....

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι αφού δεν έχεις ιδέα για το τι ήχο θέλεις,ούτε απο μπράτσα,μαγνήτες κτλ..,να μη δώσεις σε καμία περίπτωση 700 ευρώ!! Ούτε καν τα 300 που λες.

Δώσε 100-150 να πάρεις κάποια ηλεκτρική squier και αργότερα που θα σου έχει ανοίξει η όρεξη παίρνεις ένα καλό όργανο όπως το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι αφού δεν έχεις ιδέα για το τι ήχο θέλεις,ούτε απο μπράτσα,μαγνήτες κτλ..,να μη δώσεις σε καμία περίπτωση 700 ευρώ!! Ούτε καν τα 300 που λες.

Δώσε 100-150 να πάρεις κάποια ηλεκτρική squier και αργότερα που θα σου έχει ανοίξει η όρεξη παίρνεις ένα καλό όργανο όπως το θες.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι αφού δεν έχεις ιδέα για το τι ήχο θέλεις,ούτε απο μπράτσα,μαγνήτες κτλ..,να μη δώσεις σε καμία περίπτωση 700 ευρώ!! Ούτε καν τα 300 που λες.

Δώσε 100-150 να πάρεις κάποια ηλεκτρική squier και αργότερα που θα σου έχει ανοίξει η όρεξη παίρνεις ένα καλό όργανο όπως το θες.

 

Αυτό ακριβώς.

Πραγματικά στην φάση που είσαι το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει εμφανισιακά.  ;D

Επειδή δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου χαρακτηριστικά όπως radious, frets κτλ δεν θα σου κάνουν καμία διαφορά.

 

Στην θέση σου θα κοίταγα κάτι σε Yamaha, Squier, Epiphone, Dean ή Ibanez που στα λεφτά αυτά πάντα δίνουν κάτι λίγο παραπάνω από όσο πληρώνεις. Με max 200€ θα είσαι μια χαρά.

 

Επίσης (αν και όχι ιδιαίτερα σημαντικό) θα προτιμούσα να πάρω κάποια που να έχει και ένα διπλό μαγνήτη και όχι 3 μονούς (είναι λίγο πιο ήσυχοι στην ηχογράφηση), εκτός αν πας για στυλ tele όπου δεν παίζουν διπλοί.

 

Σημαντικό: ότι και να διαλέξεις, να πας να την αγοράσεις με κάποιον που ξέρει για να βεβαιωθεί οτι πριν την πάρεις θα σου αλλάξουν χορδές και θα την σετάρουν εκεί σωστά. Τις χορδές μπορεί και να στις χρεώσουν αλλά το σετάρισμα πρέπει να στο κάνουν δωρεάν πριν την πάρεις και ίσως είναι το πιο σημαντικό πράμα σε μια κιθάρα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θες και ήχο ακουστικής και ηλεκτρικής, μάλλον θες ένα μιδικίθαρο. Ο δάσκαλος της εναλλακτικής έχει ένα, αν θυμάμαι καλά και μπορείς να το οδηγείς με τους ήχους των σοφτεγουέαρε ;D

 

Εναλλακτικά πάρε μια Squier  με 200 ευρά κι τελικά δεις ότι δε σε πάει το όργανο, βάλτη στο τζάκι το χειμώνα, κάνει καλή φλόγα. Εναλλακτικά δώστη στο Μήτσο το λούθιερ να τη κάνει κομοδίνο.

 

Squier έχουν και φτασμένοι μπουθαρίστες σα το Σάμυ το Παράγκα λαίμαι, δεν είναι ντροπής  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Squier έχουν και φτασμένοι μπουθαρίστες σα το Σάμυ το Παράγκα λαίμαι, δεν είναι ντροπής  ;D ;D ;D

 

Αφτό (ίνε) και μόνο φτάνει  8)

 

Πάντως Κώστα μια Squier strat και είσαι έτοιμος- βρες μια στις αγγελίες και ξεκίνα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας.

 

Εχθες ειχα μια συζητηση για το θεμα εκτος φορουμ και μου ειπαν οτι στην περιπτωση μου να προτιμήσω την ηλεκτρικη απο μια ηλεκτροακουστικη, γιατι η δευτερη οταν θα δουλευω με το guitar rig και το amplitube  (που θα ειναι και η κυρια ασχολια μου προσπαθωντας να γραψω) βγαζει αποηχους που θα μετατρεπονται σε θορυβο. Οποτε να προτιμησω ηλεκτρική .

 

 αυτο (αν συμφωνειτε οτι ισχύει για την περιπτωση του software) λοιπον συν τα αλλα που ειπατε δηλαδη με οδηγει στις ηλεκτρικες που προτεινατε εως 200€ και βολευει και την τσεπη μου.

 

Σιγουρα θα παω με αλλον που ξέρει για την αγορα, ειτε αν ειναι καινουργια ειτε απο τις μεταχειρισμενες.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Την προτιμώ παντως σε μαυρο χρώμα, σαν την ψυχη μου και για να ταιριαζει με τα χρωματα του home studio.

 

Σαμυ, σε ενα χρονο θα σε πηγαινω κοντρα στα ισια, μαθαινω γρήγορα χαχαχαχαχ

Τερρυ, το squier βλεπω φοριέται πολύ λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι αφού δεν έχεις ιδέα για το τι ήχο θέλεις,ούτε απο μπράτσα,μαγνήτες κτλ..,να μη δώσεις σε καμία περίπτωση 700 ευρώ!! Ούτε καν τα 300 που λες.

Δώσε 100-150 να πάρεις κάποια ηλεκτρική squier και αργότερα που θα σου έχει ανοίξει η όρεξη παίρνεις ένα καλό όργανο όπως το θες.

 

Είναι τόσο προφανές ρε συ Κώστα που καταντά επίπονο.

 

Πάρε μια ρημαδα, μάθε να βάζεις τα δάχτυλα στη ταστιέρα της, δες πως βγάζει τον ήχο της και μετά κοιτάς πρώτα αν δεν ήταν kavla της στιγμής και μετά τι σε βολεύει και δεν σε βολεύει στο χέρι στο αυτί ή / και στο μάτι.

 

Εγώ θα σου λεγα κιόλας να πάρεις μια ακουστική να μην μπλέκεις με ενισχυτές και μάντολες και η οποία θα σου ¨φωνάζει¨ τις πρασινάδες σου. Μετά, αν ακόμα θες, παιρνεις και την ηλεκτρική και την κουμπώνεις στις κάρτες σου να παίζεις ηλεκτρονικά.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο προφανές ρε συ Κώστα που καταντά επίπονο.

 

Πάρε μια ρημαδα, μάθε να βάζεις τα δάχτυλα στη ταστιέρα της, δες πως βγάζει τον ήχο της και μετά κοιτάς πρώτα αν δεν ήταν kavla της στιγμής και μετά τι σε βολεύει και δεν σε βολεύει στο χέρι στο αυτί ή / και στο μάτι.

 

Εγώ θα σου λεγα κιόλας να πάρεις μια ακουστική να μην μπλέκεις με ενισχυτές και μάντολες και η οποία θα σου ¨φωνάζει¨ τις πρασινάδες σου. Μετά, αν ακόμα θες, παιρνεις και την ηλεκτρική και την κουμπώνεις στις κάρτες σου να παίζεις ηλεκτρονικά.  ;D

 

οκ, ελήφθει.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου