Προς το περιεχόμενο

Ποιος έφτιαξε την κιθάρα μου οεεεοοοο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο, επεσήμανα ότι το  όνομα της φίρμας έχει μεγάλη σημασία σ' αυτό το θέμα που κουβεντιάζουμε, η washburn είναι "δεύτερη εθνική κατηγορία", who gives a fuck πού φτιάχνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ποιός τις φτιάχνει, όλες, δεν έχει και τόσο αξία, ούτε καν αν είναι Gibson. Το ποιός βάζει τις προδιαγραφές έχει και δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που να έδωσε subcontracting την κατασκευή και να είπε "φτιάχτει όπως θες, μόνο να είναι μπλέ".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Το θέμα είναι πως οτιδήποτε φτιάχνεται στην Ασία φτιάχνεται φασόν από κάποια άλλη εταιρεία. Προδιαγραφές δίνει η κάθε jackson και η κάθε gibson. Απλώς στο βίντεο το κάνει να ακούγεται λίγο πιο ''φοβερό'' από ότι είναι στην ουσία. To ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα αν όχι άλλα τα καταναλωτικά αγαθά. Πάρτε για παράδειγμα ένα κινητό τηλέφωνο. Οθόνη samsung, εργοστάσιο foxconn και φτιάχνεις iphone. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι πολύ καλά τηλέφωνα.

 

Το θέμα πάντως όσον αφορά το video είναι ότι ο τύπος αφήνει να εννοηθεί ότι οι gibson που λένε made in usa δεν είναι made in usa. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ε είναι κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο, επεσήμανα ότι το  όνομα της φίρμας έχει μεγάλη σημασία σ' αυτό το θέμα που κουβεντιάζουμε, η washburn είναι "δεύτερη εθνική κατηγορία", who gives a fuck πού φτιάχνονται...

 

Μα αυτη η "δευτερη κατηγορια" ειναι που κατασκευαζεται απο 2-3 τεραστια ghostbuilding εργοστασια και οχι απο τον κατασκευαστη του headstock (που μπορει και να μην υπαρχει).

 

Υπαρχουν brands με μεγαλα ονοματα που βγαζουν ghostbuilt κιθαρες - παραδειγμα η PRS κυκλοφορει την σειρα SE, η Parker τις PM, η ErnieBall τις OLP. Οποιοσδηποτε ενδιαφερεται για αυτες τις κιθαρες ξερει οτι τα οργανα αυτα δε βγαινουν φυσικα απο το ιδιο αμερικανικο εργοστασιο που βγαινουν τα high-end μοντελα (duh) αλλα απο καποιο εργοστασιο στην Κορεα. Δεν ξερω αν εσενα πχ σε επηρεαζει το οτι το εργοστασιο δεν ειναι ιδιοκτησια του Paul Smith ή του Ken Parker αλλα ξεχωριστη εταιρεια που εχει αναλαβει την παραγωγη αυτων των οργανων ως subcontractor.

 

H διαφορα μεταξυ του real thing και των ghostbuilt budget εκδοσεων ειναι συνηθως ιδιαιτερα εμφανης και δεν τιθεται θεμα "εξαπατησης". Υπαρχουν μερικες περιπτωσεις οπου τα πραγματα ειναι λιγο πιο murky - παραδειγμα (αν δεν απατωμαι) η παρακατω κιθαρα

http://www.fender.com/en-GB/series/modern-player/modern-player-telecaster-thinline-deluxe-maple-fingerboard-3-color-sunburst/

γραφει Fender στο headstock αλλα δεν ειναι φτιαγμενη απο την Fender. Εμενα και παλι η συγκεκριμενη περιπτωση δε θα με πειραζε, μπορω να δω ομως γιατι θα πειραζε καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε μπερδεψει ελαφρως τα...μΒουτια σας... ;D ;D

 

Οι Αμερικανικες Fender & Gibson (και γενικα οι αμερικανικες κιθαρες) φτιαχνονται φυσικα στα αμερικανικα εργοστασια των δυο αυτων εταιρειων (στην Corona California  ειναι της Fender & στο Nashville & Memphis της Gibson)

 

εδω μπορειτε να τους κανετε και βιζιτα

 

http://www.fender.com/en-GB/visitor-center/

 

;D

 

οι ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΕΣ Fender φτιαχνονται στο εργοστασιο της FENDER στο Μεξικο (ENSENADA)

 

http://www.guitarworld.com/fender-mexico-turns-25-factory-photo-tour

 

Σχεδον ολες  οι ΑΠΩΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΕΣ (πλην των MADE in JAPAN)  κιθαρες "φασον" (τα "import models" των γνωστων εταιρειων οπως και οι EPIPHONE) φτιαχνονται  στο μεγαλυτερο εργοστασιο κατασκευης κιθαρων στον κοσμο δηλ. αυτο της SAMICK (εχει εργοστασια και στην ΚΟΡΕΑ & στην ΚΙΝΑ) καθως και σε αλλα εργοστασια στην Ινδονησια και Βιετναμ.

 

Οι εταιρειες δινουν τα specs & τα εργοστασια αυτα φτιαχνουν της κιθαρες συμφωνα με αυτα τα specs & φυσικα υποκεινται σε αυστηρο ελεγχο...

 

Δεδομενου του τεραστιου "pride in my work" που εχουν ολοι οι Aπωανατολιτες τα αποτελεσματα ειναι εξαιρετικα.

 

Εμένα η ibanez γράφει: "japan by j craft". Ποιοι είναι οι j craft τύποι;

 

Όσο pride και να έχουν οι κινέζοι, δε φτάνει να αντικαταστήσει φτηνά ανταλλακτικά (πχ μεταλλικά μέρη), κακή ταστοδουλειά και προχειροκολλημένα ηλεκτρικά. Προχτές έπαιξα με μία fender crafted in china και ενώ οπτικά ήταν πολύ όμορφη διαπίστωσα αρκετά μικροθεματάκια όπως τριξίματα στο διακόπτη, τάστα όχι ίσια κλπ. Θα μου πεις ότι και οι Αμερικλάνοι τα ίδια κάνουν (νοτιοαμερικάνοι για την ακρίβεια ;) αλλά τουλάχιστον το quality control είναι πολύ πιο efficient.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα μη τα θες και ολα δικα σου,μια κιθαρα που κανει 250 ευρω δεν μπορει να ειναι και CS,παντως με εξαιρεση τα φτηνα ηλεκτρικα (διακοπτες & ποντεσιομετρα) τα υπολοιπα που λες (ειδικα την κακη ταστοδουλεια) δεν τα εχω δει σε καμμια Squier...αλλα και να τα εβλεπα τα 40-70 ευρω ενος fret leveling (αν ηθελα action σαυρα) θα τα εδινα για οποιαδηποτε κιθαρα 

 

Αλλο αυτο ομως και αλλο το "η Fender & η Gibson δεν μας λενε που φτιαχνουν τις κιθαρες τους"  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα μη τα θες και ολα δικα σου,μια κιθαρα που κανει 250 ευρω δεν μπορει να ειναι και CS,παντως με εξαιρεση τα φτηνα ηλεκτρικα (διακοπτες & ποντεσιομετρα) τα υπολοιπα που λες (ειδικα την κακη ταστοδουλεια) δεν τα εχω δει σε καμμια Squier...αλλα και να τα εβλεπα τα 40-70 ευρω ενος fret leveling (αν ηθελα action σαυρα) θα τα εδινα για οποιαδηποτε κιθαρα   

 

Αλλο αυτο ομως και αλλο το "η Fender & η Gibson δεν μας λενε που φτιαχνουν τις κιθαρες τους"  

 

Δεν ήταν squier ήταν fender china. Για πράδειγμα η μέξικο fender που έχω εδώ και 12 συναπτά έτη ήταν ολοκληρωμένο οργανάκι. Όλα δούλευαν ρολόι. Ναι κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

 

Πάντως για εμένα είναι μέγιστο ολίσθημα η σύνδεση του brand fender (όχι squier) με τν Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν squier ήταν fender china. Για πράδειγμα η μέξικο fender που έχω εδώ και 12 συναπτά έτη ήταν ολοκληρωμένο οργανάκι. Όλα δούλευαν ρολόι. Ναι κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

 

Πάντως για εμένα είναι μέγιστο ολίσθημα η σύνδεση του brand fender (όχι squier) με τν Κίνα.

δεν νομιζω να υπαρχει fender china...μηπως ειχαν αλλαξει το αυτοκολλητο?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμπρός λαέ ας παραγγείλουμε επιτέλους την ghost build του noiz      ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για να ξέρουμε και ποιος την έφτιαξε.

 

http://www.ssmii.com/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου