Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου Antex Broadcast


panosvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βρει τις παρακάτω κάρτες ήχου και θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την ποιότητά τους.

 

Antex LX24

Antex LX24

Antex SC22

Antex SC2000

 

Γνωρίζει κανείς κάποια απ΄αυτές; Ο ήχος τους πως είναι; Τη θέλω για χρήση σε ραδιοφωνικό σταθμό. Αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαζεις και κανα λινκ να τις βρουμε και εμεις γιατι μονο ebay τις βλεπω.

Που τις ανακαλυψες? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι φαινεται ειναι ψιλοαρχεες γιατι απ οτι βλεπω γενικα λεει οτι υπαρχουν driver μεχρι και τα xp και συν οτι θα πρεπει να αγορασεις εξτρα καλωδια πχ http://www.ebay.com/itm/Antex-SC2000-StudioCard-SC22-Sound-Card-Breakout-Cable-Balanced-Audio-XLR-IN-OUT-/230834936360?pt=US_Computer_Recording_Interfaces&hash=item35bed59a28

Οποτε με τα λεφτα που θα διαθεσεις θα παρεις και κατι που θα ειναι ποιο συγχρονο και θα εχεις και υποστηριξη.

Απο εναν φιλο που εχει ιντερνετ ραδιο ξερω οτι χρησιμοποιει μια πολυ απλη soundblaster.

Χωρις να ξερω φανταζομαι οτι και με μια τετοια http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_4usb.htm  κανεις δουλεια, να βαζεις και το μικροφωνακι σου αμα θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ματιά που έριξα στα pdf, τα τρια κακά της μοίρας τους βλέπω. Pci (παλιατζούρα) 20 bit (αρχαιολογία), drivers μόνο για 98 και 2000 ( ρόπαλο- μπαμ- πιασιμο από μαλί- σύρσιμο στη σπηλιά  ;D), που τις ανακάλυψες αυτές, ο Dr Who στις πρότεινε;  ;D

 

Τόσες χιλιάδες κάρτες υπάρχουν του 21ου αιώνα  ;D πάρε μια να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.

Για τα μπαζα.

Με αυτα τα χρηματα παιρνεις πιο σουπερ καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι Antex είναι καθαρα broadcast κάρτες και τα προτερήματα τους δεν είναι αυτά που ζητάμε απο τις "ερασιτεχνικές" κάρτες. Το πρόβλημα είναι πως δεν υποστηρίζουν νέα λειτουργικά συστήματα ή αυτό λένε τουλάχιστον τα manual. Και αυτό είναι πρόβλημα ανάλογα με το software που θα χρησιμοποιήσει ο σταθμός καθως τα παλαιότερα επαγγελματικά δεν ανανεώνονταν συχνά και στόχος ήταν κάτι σταθερό σε λειτουργικό server. Αρα τι θα χρησιμοποιήσετε; Είναι σημαντικό το software για να δεις τις συμβατότητες.

 

Πιστεύω και εγώ πως σήμερα υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις με την απαραίτητη ποιότητα μετατροπέων, συνδεσιμότητα και σταθερότητα που θα σε οδηγήσουν σε πιό εύχρηστες και εξ ίσου ποιοτικές λύσεις. Κοίταξε την M Audio Delta 1010 αν θες προσιτότητα, σταθερότητα, πολλά κανάλια και για κορυφαία ποιότητα stereo, κάποια Lynx (για να μη σου πω πως υποψιάζομαι πως οι Antex είναι Lynx) ή κάποια απο την μεγάλη γκάμα της RME.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε την M Audio Delta 1010 αν θες προσιτότητα, σταθερότητα, πολλά κανάλια και για κορυφαία ποιότητα stereo, κάποια Lynx (για να μη σου πω πως υποψιάζομαι πως οι Antex είναι Lynx) ή κάποια απο την μεγάλη γκάμα της RME.

Απ' οτι βλεπω αυτες που το προτεινεις ξεφευγουν λιγο σε τιμη απο αυτες που εχει δει.

Χωρις να εχω ασχοληθει με internet radio οπως ειπα και πριν, για να κανει μια απλη φαση δεν μπορει να χρησιμοποιησει πιο απλες καρτες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο τη μια έχεις δίκιο και απο την άλλη άδικο.

 

Εχεις δίκιο γιατί μπέρδεψα τις Antex με τις σημερινές Lynx (έπρεπε να είχα πέσει για ύπνο ήδη). Παρασύρθηκα γιατί παλαιότερα κάποιες ειδικές κάρτες όπως Sonifex π.χ. συνδυάζονταν με δικό τους ραδιοφωνικό software. Απο εκεί έρχεται και η Antex αλλά είναι κατα πολύ ξεπερασμένη.

 

Εχεις άδικο γιατί δεν ανέφερε πουθενά WEB radio.

Ετσι κι αλλιώς όμως το ζητούμενο στα μηχανήματα ενός ραδιοφώνου, απ' όπου και αν εκπέμπει (FM, Web ή Satelite), είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα. Αξιόπιστο καθώς δεν πρέπει να βρεθεί ούτε δευτερόλεπτο off-Air και ποιοτικό για να μην κουράζει. Και οι δύο προϋποθέσεις για να λέγεσαι επαγγελματίας στο broadcasting.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου