Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για επιλογη ενισχυτή απο Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ηρθε καιρος για αλλαγη του ενισχυτη, τον οποιο θα μ τον φερουν απο Γερμανια(οποτε δν μπορω να τον δοκιμασω). Εχω τον Marshall MG 15 CF με κιθαρα LTD EC 100QM + EMG HZ H4 / H4a, πεταλακι EMMA Pisdiyauwot. Με αυτα π εχω μπορω να πω οτι εχω πλ σαπιο ηχο στο σπιτι, το πεταλακι βελτιωσε λιγο την κατασταση, αλλα σε αλλον ενισχυτη φιλου που τον εβαλα ακουγοταν πολυ πολυ καλυτερα. Θελω να βελτιωσω την ποιότητα του ηχου που ακουω σπιτι, και το μπατζετ μου ειναι 200-230ευρω.

 

η μουσικη που παιζω ειναι:

 

https://www.youtube.com/watch?v=n75jbbqyRBQ&list=LLmGADIP0RNN9CWkaGetwgTw&index=55

 

παρακαλω μοιραστειτε τις γνωσεις σας, γιατι δεν θελω να ξανακανω βιαστικη αγορα οπως τοτε με τον Marshall

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρακαλω μοιραστειτε τις γνωσεις σας, γιατι δεν θελω να ξανακανω βιαστικη αγορα οπως τοτε με τον Marshall

 

Δεδομένου ότι θα αγοράσεις ενισχυτή που ΔΕΝ έχεις δοκιμάσει, βασιζόμενος μόνο σε γνώμες αγνώστων στο φόρουμ,  ΚΑΙ αυτή η αγορά σου βιαστική  θα είναι φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/peavey_envoy_110_new.htm vs http://www.thomann.de/gr/laney_lv100.htm vs http://www.thomann.de/gr/laney_lv300_b_stock_2.htm

 

αυτο απ το δικο μου search που εκανα. Αν εχει καποιος καποια αποψη γι αυτα τα 3 ας την μοιραστει, εκτος αν εχει να προτεινει κατι αλλο  :)

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι θα αγοράσεις ενισχυτή που ΔΕΝ έχεις δοκιμάσει, βασιζόμενος μόνο σε γνώμες αγνώστων στο φόρουμ,  ΚΑΙ αυτή η αγορά σου βιαστική  θα είναι φίλε μου

 

Οποτε τι ακριβως του προτεινεις να κανει ?

 

Θα μου πεις να παει να δοκιμασει οσους περισσοτερους ενισχυτες μπορει και να καταληξει σε αυτον που του αρεσει πιο πολυ ?

 

Αν κανει αυτο τοτε ποιος ο λογος υπαρξης φορουμ οπου σκοπο εχει τα μελη του να μοιραζονται εμπειριες και αποψεις ?

 

Δεν επιτιθεμαι απλα , ρωταω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσοτερο για σπιτι, αλλα θα ηταν καλη φαση να μπορουσε να παιξει και λαηβ σε μικρο μαγαζι γτ καποιοι εχουν σαπιους παλιους ενισχυτες

λογικα στο LV300 θα παω, μιας κ δν εχω πολλες προτασεις  ;)

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσοτερο για σπιτι, αλλα θα ηταν καλη φαση να μπορουσε να παιξει και λαηβ σε μικρο μαγαζι γτ καποιοι εχουν σαπιους παλιους ενισχυτες

λογικα στο LV300 θα παω, μιας κ δν εχω πολλες προτασεις  ;)

 

Ναι αλλα αυτος εχει 389... Μας ειπες 230... Πες μας ακριβως ποσα εχεις και θα σου πουμε εφοσον θες και λαιβ και σπιτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις να παει να δοκιμασει οσους περισσοτερους ενισχυτες μπορει και να καταληξει σε αυτον που του αρεσει πιο πολυ ?

 

Και το ωραίο είναι ότι όταν κάποιος λέει ότι πηγαίνει σε μαγαζιά π.χ. της Αθήνας για να δοκιμάσει και μετά να ψωνίσει απ' έξω τότε δεν είναι σωστός.

 

Λοιπόν, αγορά ενισχυτή.

1) Ακούς γνώμες σε φόρουμ (καλό είναι αν θες σοβαρή απάντηση να δώσεις αρκετές λεπτομέρειες, απαιτήσεις, παραμέτρους), διαβάζεις site, γενικά ψάχνεις πληροφορίες στο internet.

2) Βλέπεις video στο youtube. Μην ακούσω περί ποιότητας, συμπίεσης κ.α. Δεν έχει υπάρξει ούτε μια φορά να άκουσα ενισχυτή από βίντεο του youtube και να μου άρεσε και μετά να μην μου άρεσε στην πραγματικότητα (και τούμπα). Σίγουρα πρέπει να δείς όσο πιο πολλά μπορείς, ένα-δύο δεν φτάνουν.

3) Δοκιμάζεις ενισχυτές σε μαγαζιά (sorry, τι να κάνουμε), σε στούντιο, σε φίλους, γενικά όπου μπορείς να τους βρείς.

4) Αποφασίζεις.

 

Συχνά μόνο τα 1 και 2 είναι εφικτά οπότε παίρνεις και το ανάλογο ρίσκο.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ωραίο είναι ότι όταν κάποιος λέει ότι πηγαίνει σε μαγαζιά π.χ. της Αθήνας για να δοκιμάσει και μετά να ψωνίσει απ' έξω τότε δεν είναι σωστός.

 

Λοιπόν, αγορά ενισχυτή.

1) Ακούς γνώμες σε φόρουμ (καλό είναι αν θες σοβαρή απάντηση να δώσεις αρκετές λεπτομέρειες, απαιτήσεις, παραμέτρους), διαβάζεις site, γενικά ψάχνεις πληροφορίες στο internet.

2) Βλέπεις video στο youtube. Μην ακούσω περί ποιότητας, συμπίεσης κ.α. Δεν έχει υπάρξει ούτε μια φορά να άκουσα ενισχυτή από βίντεο του youtube και να μου άρεσε και μετά να μην μου άρεσε στην πραγματικότητα (και τούμπα). Σίγουρα πρέπει να δείς όσο πιο πολλά μπορείς, ένα-δύο δεν φτάνουν.

3) Δοκιμάζεις ενισχυτές σε μαγαζιά (sorry, τι να κάνουμε), σε στούντιο, σε φίλους, γενικά όπου μπορείς να τους βρείς.

4) Αποφασίζεις.

 

Συχνά μόνο τα 1 και 2 είναι εφικτά οπότε παίρνεις και το ανάλογο ρίσκο.

 

 

Πολυ λαθος να δοκιμαζεις και να παιρνεις απεξω...

 

1) Συμφωνω

2) Βασικα συμφωνω

3) μμμ Τι να πω , συμφωνω

4) Ε και παλι συμφωνω...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου