Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα από... το Αμέρικα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ήρθε η ώρα:

 

Την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκομαι στη Ν. Υόρκη! :) :) :) Και από το πονηρό μυαλό μου πέρασε η ιδέα να επιστρέψω (αν επιστρέψω :) ) με κάτιτις μαζί μου (όπου κατιτίς = Strato)..... Έχει φέρει κανείς όργανο αυτοπροσώπως από Η.Π.Α; Θα ήθελα να μου πει αν είναι πιθανό να συναντήσω πρόβλημα, πχ στο τελωνείο.

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πιο κλασσική λύση είναι να φύγεις από την Ελλάδα με μία κιθάρα και να επιστρέψεις από την Αμερική με μία κιθάρα. Κιθάρα μπαίνει, κιθάρα βγαίνει.

 

:)

 

Πάρε από το Μοναστηράκι μία με (το πολύ) 50 Ευρώ, και ας μη παίζει. Αυτό τώρα, στο λέω μεταξύ σοβαρού και αστείου, δεν ξέρω αν λειτουργεί. Κάποιος θα σου πει όμως κάτι καλύτερο εδώ :wink:

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όταν δηλώνεις κάτι βάζεις κωδικούς, serial numbers κλπ.

Βέβαια, συνέχεια ακούω διάφορα κουλά αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω δηλώσει τίποτα και ούτε με ελέγχει και κανείς όποτε γυρίζω. Αν επιστρέψεις δε, μέσω ευρωπαϊκής ένωσης και όχι κατευθείαν από Αμερική δεν πρόκειται να σε σταματήσει κανείς.

 

Anyway, μην με πάρεις και πολύ στα σοβαρά και γίνει καμιά στραβή και μπλέξεις. Απλά την εμπειρία μου καταθέτω. 8)

 

Στη χειρότερη πάρε μια Warmoth και βάλτην μέσα σε μια πλαστική σακούλα :lol: :lol: 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει και ο γερασιμος παρε μια τυπου strato στο χρωμα που θα εχεις σκοπο να παρεις την γνησια strato,σβησε το λογοτυπο της και γραψε με εναν μαρκαδωρο fender και οταν φτασεις πετα την στον πρωτο σκουπιδοντενεκε που θα βρεις,(οι τελωνιακοι γραφουν το χρωμα και την μαρκα στα χαρτια τους,οποτε φροντισε αυτα να ειναι σχεδον τα ιδια)

το εχουν κανει πολλοι γνωστοι μου και πιανει... :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε συνήθως δε σταματάνε καν για έλεγχο σε κάτι τέτοια από ό,τι ξέρω αλλά για να έχεις σίγουρο το κεφάλι σου η καλύτερη λύση μάλλον είναι

Κιθάρα μπαίνει, κιθάρα βγαίνει.

όπως έγραψε ο gerasimos.

Πάντως μπορείς σε περίπτωση που σε ελέγξουν να αρχίσεις τα 'Μου την έκανε δώρο ο θείος μου ο Bill', '... δεν ήξερα ότι έπρεπε να δηλώσω το δώρο' κλπ μπούρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους.εχω ενα φιλο με αδερφια στιν αμερικη.αν μου φερουν αυτοι μια κιθαρα απο κει θα εχουν κανενα προβλημα με τελωνεια.εννοω οτι δεν θα ναι σαν να φερνουν δωρο στον αδερφο τουσ?εκει μενουν εδω και χρονια.παρακαλω ενιμερωστε με γιατι γλυτωνω καπου 250-300¤ ετσι.ευχαριστω.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μπορούν να στη στείλουν και ταχυδρομικώς σαν gift αλλά θα την ασφαλίζει το ταχυδρομείο;

Επίσης, αν γίνεται αυτό που λες, νομίζω ότι αν πεις θέλω να δώσω τόσα λεφτά για κιθάρα από αμερική θα κερδίσεις παραπάνω από 250-300 ευρώ σε σχέση με τις ελληνικές τιμές. Απ'την άλλη η κιθάρα είναι μυστήριο πράγμα, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ακούσει ο ίδιος το μοντέλο που έχεις υπόψη, ή αυτός που θα την αγοράσει στην αμερική εκτός από συγγενής/φίλος, να είναι σχετικός με μουσική για να μπορεί να την ελέγξει όταν την πάρει [ακόμα και στο ίδιο μοντέλο από όργανο σε όργανο μπορεί να υπάρχουν διαφορές]. Μου μοιάζει για πολύ καλή φάση, καλή σου τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα διαδικαστικα δεν υπαρχει προβλημα νομιζω:τιν παραγγελνω εγω απο διαδικτυο και τη στελνω σ'αυτους(σπιτι στιν αμερικη) .αυτοι θα ερθουν ετσι κι αλλιως το καλοκαιρι.απλα ανησυχω μιν εχουν τιποτα τραβηγματα με τελωνεια οπως αναφερθηκε οτι συμβαινει αν πας και αγορασεις μονος .

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να σου στείλουν την κιθάρα οι ίδιοι (οι φίλοι σου), εκδίδοντας ουσιαστικά "ψεύτικο τιμολόγιο", δίνοντας δηλαδή ονομαστική αξία στο αντικείμενο. Έτσι μάλλον θα γλιτώσεις τα δασμολογικά. Κάτι τέτοιο κάνω και εγώ για να φέρω ανταλλακτικά και μέχρι τώρα δουλεύει ρολόι.

Δες απλά από ποιά τιμή και κάτω τη γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται περιπλοκο αυτο.17 ειμαι δεν ξερω τιποτα απο τετοια.θα πληρωσω τιποτα παραπανω αν μου τιν φερουν?αυτοι θα ερθουν οπωσδιποτε αρα μαλλον κατι δεν γλυτωνω αν τιν φερουν?ταχα δωρο στον αδερφο τουσ(κολλητος μου ειναι).διλαδι σαν δικι του κιθαρα δεν περναει(με θηκη θα ναι)?τι θα πληρωσει για να φερει την κιθαρα του στις διακοπες?λογικο δεν ειναι?

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου