Προς το περιεχόμενο

Κουφές απορίες..(για κλωτσές)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι αρκετοί θα έχετε ακούσει απίστευτα κουφά σχόλια-γνώμες και απορίες από μη μουσικούς σχετικά με την μουσική και τα όργανα.. ακούστε μερικά που θυμάμαι εγώ..

1) αυτό το βύσμα που έχει η κιθάρα είναι για τα ακουστικά?(μιλούσε για το θηλυκό jack που βάζουμε το καλώδιο για τον ενισχυτή)

2)άλλη κιθάρα είναι για απαλό ήχο και άλλη για σκληρό(εδώ δεν έχει εντελώς λάθος, μόνο στο ότι πίστευε πως το distortion το βγάζει η κιθάρα μόνη της )(αν και πλέον γίνεται και αυτό)

ακουστέ αυτό…

3)η ηλεκτρική κιθάρα παίζει μόνη της και οι κιθαρίστες απλά την κρατάνε και κάνουν πως παίζουν(..)!!!!!!!!!!!!!??????????!!!!!!!!

4)το δεξί χέρι χρειάζεται μόνο στην κλασσική κιθάρα ενώ στην ηλεκτρική χρειάζεται μόνο το αριστερό..(δεν ξέρω τι να σχολιάσω!!??!!)

5)..ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(τι είναι? υπολογιστής???)

και αλλα πολλα…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρομερό live στο Πολυτεχνείο κάπου γύρω στο 1985....

Μόλις έχω αγοράσει (μετα 1000 κόπων & στερήσεων..) 3 πεταλάκια ΒΟSS τα οποία αποτελούν ΔΕΟΣ για τους υπόλοιπους "φτωχούς" κιθαρίστες οι περισσότεροι εκ των οποίων ούτε στα όνειρα τους δεν έχουν δει πετάλι 8O

Μεσα στο απίστευτο χάος του "soundcheck" :lol: (ναι,καλά!) προσπαθώ να συνδέσω τα πετάλια μου με την κιθαρα μου & τον εκπληκτικό τραντζιστοράτο PEAVEY που η "εταιρεία" ήχου μας έχει φέρει.

Κάποια στιγμή νοιώθω μια "παρουσία" κοντά μου και σηκώνοντας το κεφάλι μου αντικρύζω εναν ΠΕΛΩΡΙΟ roadie να με κοιτά με τεράστιο ενδιαφέρον & ανυπομονησία!

"Θες κάτι μεγάλε?" τον ρωτάω

"τι ειναι ολα τουτα μεγάλε (πάλι μεγάλος!) μου απαντάει

"πεταλάκια εφε" του λέω

"ρε μεγάλε" μου λέει..

"τι το θες το πεταλάκι!!"

"ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΕΙ & ΜΟΝΟ ΤΟΥ (το κιθαρόνι!)!!" :lol:

 

σοφά λόγια ενος σοφού άνδρα :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση φιλου μου..

 

ειδα εναν κιθαριστα την αλλη φορα που καθε λιγο και λιγακι πατουσε κατι με το ποδι του,τι?(οπως καταλαβατε εννοουσε τα πεταλια)

 

απαντηση δικη μου...

 

μαλλον θα ειχε κατσαριδες η σκηνη..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live σε πάρτυ ραδιοφωνικού σταθμού προ 6ετίας. Ανεβαίνω κλασμένος στο ειλικρινά χαώδες stage, και βαράω δυο ακόρντα εν οίδη soundcheck χαζεύοντας τα 2000 πιτσιρίκια απο κάτω. Δεν ακούω τίποτα. Γυρνάω στον stage ηχολήπτη και του το φωνάζω : "αρχηγέ, δεν με ακούω καθόλου.."

Απάντηση: "Δεν έχει σημασία, σε ακούω εγώ..." !!! 8O :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μουσικο καταστημα τυπος δοκιμαζει υποποδια. προφανως κλασσικος κιθαριστας. και βλεποντας τη πατουσα τη σχεδιασμενη πανω στο υποποδιο ρωτα "ΥΠΟΠΟΔΙΟ ΓΙΑ................................ΑΡΙΣΤΕΡΟΠΟΔΑΡΟΥΣ ΕΧΕΤΕ?"

 

 

αλλο

 

ρωτω ενα πιτσιρικα προ του live " τι μουσικη παιζετε?"

 

απαντα " ψυχεδελεια με παραμορφωτες!!!!" Ακουτε ρε εσεις απο τα Αριων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πριν κάτι χρόνια σε ένα μαγαζί να ακούσω κάτι Budda πεταλάκια.

 

- Γειά σας! Ήρθα να δοκιμάσω το Budda Wah...

- ...και με τι κιθάρα παίζεις;

- Stratocaster

- Τι Stratocaster; Υπάρχουν 100 μοντέλα.

- American Standard, αλλά βάλτε μου μια και θα καταλάβω εγώ.

- Α, έτσι δε γίνεται...και θα πας μετά σπίτι και θα ακούγεται διαφορετικά και θα έρθεις εδώ και θα μου φωνάζεις.

 

Τέλος πάντων, εκνευρίστηκα και έφυγα. Μετά από κανα μήνα, πέρναγα τυχαία από το μαγαζί και είχα την κιθάρα στη πλάτη. "Ευκαιρία" σκέφτηκα και μπήκα μέσα...

 

- Γειά σας! Ήρθα να δοκιμάσω το Budda Wah...

- ...

- ...

- και με τι ενισχυτή παίζεις;

 

Τελικά δεν το άκουσα ποτέ σε εκείνο το μαγαζί...

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μέσα 80', blues jam σε πλατεία του Περιστερίου με τον "ξυπόλητο" (άραγε ζει αυτός ο τύπαρος ακόμα?).Ψιλό εως χοντρό-πιωμένοι τα "χώνουμε" και το κοινό αλλαλάζει..Ξαφνικά όλοι στις πρώτες σειρές κοιτάζουν προς εμένα και δείχνουν φωνάζωντας διάφορα ακατανόητα για το μέγεθος της σούρας μου..

΄Ωπα της..Επιτέλους αναγνωρίζεται και η τεράστια συμβολή ενός rythm κιθαρίστα συμπαιρένω..Τι παίζω ο π...ς αναλογίζομαι και ρίχνω περιφρονιτικές φευγαλέες ματιές στον ξυπόλυτο που κάνει ανατομία στην πεντατονική και νομίζει ότι κάτι κάνει..Ορίστε μ'εμένα ασχολείται το κοινό, που βάζω αίσθημα και όχι στείρα τεχνική..

Τα όνειρα όμως κρατάνε λίγο και γκρεμίζονται απότομα, όταν ο ηχολήπτης ανεβαίνει στην σκηνή και ξαναβάζει το βύσμα της κιθάρας μου-που πριν λίγο είχε βγει καθως τοχα πατησει- στην θέση του..

Τεράστιο το ρεζιλίκι αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού..Με το ξενέρωμα που έφαγα επιτέλους πρόσεξα την ξανθούλα που με "έπαιζε" από την αρχή της συναυλίας και το κυριότερο ήμουν ο πρώτος που ανακάλυψε την "ασύρματη κιθάρα" έστω και άηχη..¶λλωστε η blue note απευθύνεται στην ψυχή και όχι στ' αυτιά..έτσι δεν είναι??? :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Φίλος πάει σε πρόβα γκρουπ με μέλη 15-16 χρονών και σαν μεγαλύτερος του αναθέτουν να τους κουρδίσει τις κιθάρες, λέγοντας να κουρδίσει μόνο τις 3 χοντρές, γιατί δεν χρησιμοποιούν τις άλλες !

 

-Παιδάκι 10-12 χρονών να λέει : "Με την ηλεκτρική που θα πάρω, θα πάρω και ένα πετάλι που μου χει πει ο ξάδερφος μου και η κιθάρα παίζει μόνη της, και το πετάλι το λένε Γουάουα"

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα 80'' date=' blues jam σε πλατεία του Περιστερίου με τον "ξυπόλητο" [/quote']

 

Τρελή περίπτωση! :lol: ...και άλλες εποχές. Τώρα το Περιστεράκι είναι για κλάματα και δυστυχώς το πρόλαβα μονάχα στην αρχή της παρακμής του. :x

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 χρόνια πριν, είμαι στο Διαμαντόπουλο κι ένας 15-16χρονος με μπλούζα Dream Theater δοκιμάζει μια κιθάρα. Γρατζουνάει, γρατζουνάει, ανεβοκατεβαίνει patterns και σε κάποια στιγμή αγανακτεί: "Τι να σου κάνουν 6 χορδές, να'χαμε εδώ μια 12-χορδη!"

 

:roll: . . .

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου