Προς το περιεχόμενο

ποιο modeling ενισχυτή με 12" μεγάφωνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητοι γνωστες των πραγματων,βοηθεια..

χρειαζομαι ενα μοντελακι combo για το εξοχικο(δεν το παιζω λεφτας απλα παω πολυ συχνα και δεν μπορω να κουβαλαω καθε φορα)οπωσδηποτε με ηχειο 12" για ογκο,εχω παιξει μονο με line6 30w spider iv μ αρεσε αρκετα,θα θελα ομως να μου πειτε προτασεις και πως αξιολογειτε τις επιλογες που χω ξεχωρισει και με καποια αιτιολογηση αν ειναι δυνατον.

line6 spider,peavey vypyr,roland cube,vox

τα λυγοτερα δυνατα watt,ειμαι φτωχος και δεν ειμαι κουφος, ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

αρκει μονο να ειναι με 12'' ηχειο,

επισης για το κυριως σπιτι εχω ενα ehx 22 cal σε μια 1*12'' καμπινα harley benton στην οποια συνδεω το pc η το pocket pod.τι προτασεις εχετε για πεταλιερα modeling για εκει?

αξιζει να κανω οικονομιες  για το LINE6 POD HD?τι προτεινετε εναλλακτικα?

το σημαντικοτερο.παιζω 95% με παραμορφωση μεταλιες οποτε στην βρωμια προσανατολιστε τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω ακουσει κανένα μοντελλινγκ απλά επειδή ακούω πολύ καλά λόγια και βλέπω δεν τον έχεις στη λίστα, σου προτείνω να βρεις να δοκιμάσσεις και τον Fender Mustang.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαξεις στα φορουμ, noiz και του εξωτερικου θα βρεις θεματα με νοστιμα προβληματα στους Mustang και την fender να σφυριζει αδιαφορα ;) Ας τους αφησει για την ωρα μεχρι

να ξεπερασουν τις παιδικες τους ασθενειες.

 

peavey vypyr η προταση μου.

 

Τους ακους εδω  www.dnasystems.gr/

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταλιές δε θα βρεις κάτι καλύτερο από peavey vypyr. +1 στην πρόταση του digisilence από 'μένα λοιπόν.

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αξιζει λετε σαν προταση να παρω το πιο φτηνο τρανζιστορατο κομπο με 12'' που θα βρω και να κουμπωνω το pocket pod πανω?σαν λυση με λιγοτερα λεφτα, το ποντακι μεταφερεται και σε μια τσεπη δεν ειναι κοπος,ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα μου χαλαει τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτή η λύση υπάρχει :) ΑΛΛΑ, ποτέ πολυεφέ σε modelling ενισχυτή, θα έχεις έναν ήχο επιεικώς απαράδεκτο (δε συνεργάζονται καλά). Θα πρότεινα ή αυτόν http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840 που τον έχω για το σπίτι και συνδέω το pod x3 live στο cd input του για να παρακάμπτω την προενίσχυση και να έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα (αλλιώς προενίσχυση πάνω στην προενίσχυση βγαίνει ένας "πνιγμένος" ήχος :P) ή αυτόν http://www.thomann.de/gr/kustom_kg112fx.htm που έχει αντίστοιχη είσοδο (aux in), είναι 5w δυνατότερος και είναι και λίγο πιο φθηνός. Και οι 2 φυσικά με 12ρι μεγάφωνο. Όταν είχα πάρει τον Crate κόστιζε στο thomann (τώρα δεν τον έχει) 60κάτι ευρώ, ήταν τρελή ευκαιρία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αυτο που λες,οτι δεν συνεργαζονται,γι αυτο και σκεφτηκα τον behringer επειδη εχει cd in για να παρακαμπτω την προενισχυση του και να δινει το εφε κατευθειαν στο τελικο.τωρα αν επειδη ειναι μοντελινγ θα χει θεμα και με το τελικο δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτή η λύση υπάρχει :) ΑΛΛΑ, ποτέ πολυεφέ σε modelling ενισχυτή, θα έχεις έναν ήχο επιεικώς απαράδεκτο (δε συνεργάζονται καλά).

 

Αυτό από πού βγαίνει?

Αν βάλουμε ψηφιακά πετάλια (πχ delay) σε modeling ενισχυτή πάλι δεν βγαίνει καλό αποτέλεσμα?

 

Aπλά δεν συνηθίζουμε να βάζουμε πολυεφέ σε modeling ενισχυτές γιατί δεν χρειάζεται, αφού κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Είναι φυσικό δε, αν έχεις ένα μοντέλο ενισχυτή (στον ενισχυτή) και του βάλεις ένα άλλο μοντέλο ενισχυτή (από το πολυεφέ), το πράμα να γίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο με ρυθμίσεις που αλληλεπιδρούν στο αποτέλεσμα και να δίνεται η εντύπωση οτι δεν συνεργάζονται καλά. Η αλήθεια είναι οτι δεν τα χειριζόμαστε καλά (δλδ ΕΜΕΙΣ δε συνεργαζόμαστε καλά μαζί τους, όχι αυτά μεταξύ τους :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όπως και να'χει μην το ρισκάρεις, σου έδωσα 2 πολύ καλές εναλλακτικές :) Eάν μένεις Αθήνα μπορείς να έρθεις προς κέντρο κοντά που μένω να δοκιμάσεις το pocket pod με τον Crate FW15R που έχω, πάνω κάτω θα καταλάβεις και τι ήχο θα πάρεις από αυτή τη λύση :)

 

Αυτό από πού βγαίνει?

Αν βάλουμε ψηφιακά πετάλια (πχ delay) σε modeling ενισχυτή πάλι δεν βγαίνει καλό αποτέλεσμα?

 

Aπλά δεν συνηθίζουμε να βάζουμε πολυεφέ σε modeling ενισχυτές γιατί δεν χρειάζεται, αφού κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Είναι φυσικό δε, αν έχεις ένα μοντέλο ενισχυτή (στον ενισχυτή) και του βάλεις ένα άλλο μοντέλο ενισχυτή (από το πολυεφέ), το πράμα να γίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο με ρυθμίσεις που αλληλεπιδρούν στο αποτέλεσμα και να δίνεται η εντύπωση οτι δεν συνεργάζονται καλά. Η αλήθεια είναι οτι δεν τα χειριζόμαστε καλά (δλδ ΕΜΕΙΣ δε συνεργαζόμαστε καλά μαζί τους, όχι αυτά μεταξύ τους :) )

 

 

Aυτό, για 'μένα προσωπικά, βγαίνει εμπειρικά...το έχω δοκιμάσει πολλές φορές και με αρκετούς modelling ενισχυτές και δεν...πολλές φορές το καθαρό κανάλι του modelling ενισχυτή είναι προσομοίωση άλλου και βάζοντας επάνω ενα πολυεφέ το αποτέλεσμα δεν είναι και το καλύτερο...ακριβώς τι φταίει δε μπορώ να ξέρω και να πω βέβαια...ίσως και να έχεις δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου