Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου Creative. Να την πετάξω;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εδω και χρονια την καρτα ηχου με τον τιτλο σιδηροδρομο, sound blaster audigy 2 zs platinum pro. Παίζω σχεδόν αποκλειστικά στον υπολογιστή μου κιθάρα, δεν ειμαι ομως ευχαριστημενος από τον ηχο και δεν ξέρω που να πρωτορήξω το φτέξιμο.Η συνδεσιολογια μου ειναι η εξης:

 

Squier Stratocaster - Zoom 707 II - Behringer Xenyx 802 (6κάναλος μίκτης) - sound blaster audigy 2 zs platinum pro - Adobe Audition - Creative T7700 speakers (7.1)

 

Κιθάρα έχω σκοπό να αλλάξω σύντομα, θα βελτιωθεί όμως αισθητα ο ήχος μου; Ή πρέπει να σκεφτώ σοβαρά την αγορά Studio Monitor ηχεία ή/και κάρτας ήχου; Το πρόβλημα μου είναι (εκτός από οικονομικό φυσικά), ότι αν πάρω μία κάρτα ήχου "ηχογράφησης" θα χάσω τον ωραίο μου πολυκάναλο ήχο μου.

 

Τι μου προτείνετε; Αν θέλετε να ακούσετε δείγματα ηχογράφησης εδώ http://www.myspace.com/hopebeneathyourtears .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η κάρτα σου έιναι παρόμοιας ποιότητας με την αλυσιδα σου μέχρι αυτή.

Δε νομιζω οτι αλλαγη στην καρτα θα κανει σπουδαια δουλεια, αφου η ποιοτητα του ηχου σου θα είναι στην ίδια βαθμίδα με το χειρότερο κομματι της αλυσίδας σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]δεν ειμαι ομως ευχαριστημενος από τον ηχο[...]


[...]αν πάρω μία κάρτα ήχου "ηχογράφησης" θα χάσω τον ωραίο μου πολυκάναλο ήχο μου[...]

???

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια απλή καρτούλα, και -αν σε παίρνει- μονιτοράκια.

Ή τουλάχιστον αν κρατήσεις αυτή την κάρτα, βάλε asio drivers (http://www.asio4all.com/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου έιναι παρόμοιας ποιότητας με την αλυσιδα σου μέχρι αυτή.

Δε νομιζω οτι αλλαγη στην καρτα θα κανει σπουδαια δουλεια, αφου η ποιοτητα του ηχου σου θα είναι στην ίδια βαθμίδα με το χειρότερο κομματι της αλυσίδας σου.

 

 

 

Με λίγα λόγια; Πρέπει να τα αλλάξω όλα; Εντάξει κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, τώρα παίρνω κιθάρα, μετά που να δώσω προτεραιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

 

Ή τουλάχιστον αν κρατήσεις αυτή την κάρτα, βάλε asio drivers (http://www.asio4all.com/)

 

Με τα ASIO αυτην την περίοδο την ψάχνω λιγο, αλλά τι έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ASIO αυτην την περίοδο την ψάχνω λιγο, αλλά τι έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου;

Τίποτα... Για να μην παιδεύεσαι το λεώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο asio driver παίζει ρόλο στον ήχο, καθώς είναι driver που επιτρέπει χαμηλότερη καθυστέρηση δίχως να σπάει ο ήχος.

Έπειτα την κάρτα θα την αλλάξεις, αλλά δε θα την πετάξεις.Κράτα την για κανά παιχνίδι.

 

Θα πάρεις για αρχή μια καλή κάρτα ως τα 300€ max και μονιτοράκια ως εκεί και αυτά, αλλιώς ξεχνάς το θέμα κιθάρα και υπολογιστής.

Αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα πολυεφε που ενδείκνυται για σύνδεση σε υπολογιστή, όπως είναι τα pod και καλά μονιτορ ακουστικά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια; Πρέπει να τα αλλάξω όλα; Εντάξει κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, τώρα παίρνω κιθάρα, μετά που να δώσω προτεραιότητα;

 

Ναι :)

Εγω δε θα εδινα πρωτη προτεραιοτητα στην κιθαρα, αν τη λειτουργείς ΜΟΝΟ μεσα απο αυτη την αλυσιδα...

Στη θεση σου θα αλλαζα το πολυεφέ με καποιο πιο ποιοτικο για direct ηχογραφησεις (tonelab, pod κλπ) και θα εβγαζα τελειως τον μίκτη απο την αλυσίδα (ποσες ταυτοχρονες πηγες ηχογραφεις?Σου ειναι απαραίτητος ενας μίκτης?)

Τελος, θα αλλαζα και την καρτα και τα μονιτορ...

 

ΥΓ. αν θελεις στο pc να εχεις και 5.1 για παιχνιδια ταινιες κλπ μπορεις καλλιστα να κρατησεις και τις 2 καρτες (την καινουρια και την SB ή την onboard (αν υποστηριζει τις αντιστοιχες εφαρμογες) και να τις εναλλάσσεις ανάλογα με το τι χρειαζεσαι εκεινη την ωρα)

 

edit : ακουσα και καποια αποσπασματα απο το myspace σου και ειμαι πεπεισμένος οτι με αλλαγη πολυεφέ θα έχεις τη βελτίωση που φαντάζομαι οτι ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μίκτη τον χρησιμοποιώ επειδή έχω μικρόφωνο, και επίσης για να παίζω με τα EQs.

 

Να συναλλάζω καρτες (μέσω bios και hardware manager) είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βαρεθώ να το κάνω. Οι κάρτες ηχογραφησης δεν παίρνουν τα κλασικά ηχεία του PC έστω σε 2.1 ; Δεν το εχω ψάξει, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου