Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου Creative. Να την πετάξω;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

boukas μάθε να "χάνεις" στην ζωή σου! πες και μια φορά οκ έχεις δίκιο όπως είπα εγώ

παραπάνω στον manosx. Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τα βασικά (πώς μπορεί να συνδεθεί η οποιαδήποτε κάρτα με τα ηχεία της creative και τη είναι η unbalanced έξοδος).

 

Για να παραδεχτώ ότι χάνω να απαντήσεις πως ισχύει αυτό:

Η κάρτα σου είναι καρτάρα (αν είναι να την πετάξεις την θέλω  ;D) και οτιδήποτε πάρεις

κάτω από 200-300€ θα είναι χειρότερο από αυτό που έχεις.

ενώ χαρακτηρίζεται από τις πολύ βασικές τις ελλείψεις που έγραψα στο post μισής σελίδας, με το πολύ απλό θέμα των ανύπαρκτων επιλογών σε εισόδους και εξόδους σε σχέση με άλλες κάρτες του ίδιου κόστους, ενώ δέχομαι ότι φοράει τους ίδιους ακριβώς κονβέρτορες με τις e-mu, παρόλο που η τελευταία στο παρελθόν έχει υποστηρίξει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Επίσης πες μου πως θα συνδεθούν απ' ευθείας τα creative με το στερεοφωνικό καρφάκι τους σε κάποιες κάρτες σαν

αυτήν:

http://www.mackie.com/products/satellite/index.html

αυτήν:

http://www.thomann.de/gr/native_instruments_audio_kontrol_1.htm

αυτήν

http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_800.htm

αυτήν:

http://www.thomann.de/gr/motu_ultralite_mkiii.htm

αυτήν:

http://www.thomann.de/gr/motu_828_mk_iii.htm

αυτήν:

http://www.thomann.de/gr/metric_halo_uln_8.htm

κάρτες για όλα τα βαλάντια

 

 

Επίσης θα απαντήσω πλέον μόνο αν απαντήσεις σοβαρά στα ανωτέρω (ελλείψεις και απ' ευθείας σύνδεση των creative), αντί να πετάς μια εξυπνάδα του στυλ

Δεν μπαίνεις σε βαθύτερα θέματα γιατί δεν ξέρεις βαθύτερα θέματα.

ενώ ο ίδιος δεν απαντάς ούτε για τις βασικότερες ελλείψεις της κάρτας, μόνο και μόνο για να μην εκτροχιαστεί άλλο το θέμα...  ::)

 

 

 

Και για να μην παρεξήγησε με την έκφραση  πουλάει ο ,,,ακας και ο κάθε βλ ακας κάρτες εννοούσα το γνωστό μαγαζί που

το όνομα του αρχίζει από Ν@ και τελειώνει σε κας  ;D Δεν σε έβρισα ποτέ όπως καταλαβαίνεις (εκτός αν είσαι ο ίδιος ή αν εργάζεσαι εκεί).

γράψε λάθος εδώ.  :)

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@boukas :

 

Δημιουργησαμε στον αρχικο ποστερ την εντυπωση οτι υπαρχουν καρτες που ΔΕΝ συνδεονται με ηχειακια 2.1 (ή οτιδήποτε έχει σαν line in μικρό καρφακι).

 

Εγω του απαντησα οτι ΟΛΕΣ οι καρτες οφειλουν να συνδεονται και εσυ απαντησες οτι δεν γινεται.

 

Επειδη εχω μπερδευτει και αυτα που μου φαινονται λογικα και αυτονόητα δειχνουν να μην ισχυουν, σε παρακαλω να μου απαντησεις αν τελικα ΟΛΕΣ οι καρτες μπορουν να ακουστουν σε 2.1 ηχειακια ή οχι.

 

Το ΠΩΣ θα συνδεθουν , δηλαδη με Y-cable που στη μια ακρη του θα εχει καρφακι και στο Υ θα εχει RCA ή μεγαλα καρφια ή ξερω γω τι αλλο ΔΕΝ ενδιαφερει την αρχικη ερωτηση (δεδομενου οτι δε θα χρησιμοποιηθει καποια ΠΑΤΕΝΤΑ για να λειτουργησει αυτο που ισχυριστηκα οτι λειτουργει, αλλα απλα τα καταλληλα βύσματα).

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και μη με σχετισεις καθολου με τη διαφωνια που εχουν τα αλλα μελη μαζι σου, αλλα πραγματικα μου δημιουργηθηκε η απορια για κατι που θεωρω αυτονοητο και λογικο ενω εσυ επιμενεις (?) οτι δεν ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν θες να πας σε σύστημα 2.1 δίχως αντάπτορες (που και το υπογραμμίζω συνεχώς) τότε πολύ απλά πας σε κάρτα με πολλές εξόδους και αναθέτεις σε μια το δεξί ηχείο, στην δεύτερη το αριστερό και σε μια τρίτη το sub και φυσικά αυτό δεν είναι σαν τα creative και άλλα συναφή συστήματα.

2) Αν θες ντε και καλά να βάλεις creative θα πάρεις Y καλώδιο που να έχει θηλυκό μικρό στερεοφωνικό και να βγάζει σε δύο μονοφωνικά καρφιά. Αυτά τα συνδέεις στις δύο main εξόδους της κάρτας και στο θηλυκό βάζεις το καρφί των creative.

Δίχως αντάπτορα οι περισσότερες δεν παίζουν, πολύ απλά...

3) Στο πρώτο σου ποστ κάνεις λόγο για κάρτες που έχουν έξοδο rca. Ε καμιά από αυτές που παρέθεσα δεν έχει τέτοια έξοδο, αλλά δεν παίζει και ρόλο, μιας και τα περισσότερα creative βγάζουν και ιδίως τα 2.1 έχουν στερεωφονικό βύσμα. Ακόμη και η m audio που έδωσες ως παράδειγμα με τις 2 rca εξόδους (left/right) θέλει και αυτή Υ αντάπτορα.

4) Αν έπαιζε απευθείας στέρεο έξοδος, απλά θα έψαχνες για βύσμα που να μετατρέπει το χοντρό καρφί σε λεπτό και τούμπαλιν, αναλόγως τι θες. Αν βρεις τέτοια κάρτα σε αυτές που χαρακτηρίστηκαν ως "επαγγελματικές" πες το μου και μένα.

 

Αν διαφωνείς τότε απάντα μου κι εσύ στο πως σε όλες οι κάρτες που παρέθεσα και είναι απλώς ενδεικτικές, μπορούν απ' ευθείας να συνδεθούν τα creative

 

Και κανένα μέλος δεν έχει διαφωνία μαζί μου. Το αντίθετο. Όλοι λένε αυτό που είπα από την αρχή, δηλαδή ότι κρατάς την creative για άλλα πράματα και για κιθάρα και να γράψεις κανά τραγουδάκι παίρνεις μια άλλη, όλοι εκτός από τον watchmen. Πολύ απλά κι εδώ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε 2.1, υποθέτω ότι εννοείτε δύο ηχεία(κια) και ένα subwoofer, σωστά; Αν ναι, τότε χρειάζεται μία τετρακάναλη κάρτα, της οποίας να αξιοποιήσει κανείς τρία (εκ' των τεσσάρων) καναλιών, με το software να κάνει τον απαραίτητο διαχωρισμό σημάτων προκειμένου να στέλνει το σωστό (συχνοτικά) περιεχόμενο σε κάθε ένα από τα τρία ηχεία.

 

Τα βύσματα με τα οποία θα γίνουν οι συνδέσεις των τριών ηχείων είναι αδιάφορο ως προς τη τρέχουσα συζήτηση.

 

Τώρα, αυτό που έγραψα σημαίνει ότι έχετε όλοι δίκηο ή ότι έχετε όλοι άδικο; Διότι - προφανώς - δεν ισχύει ότι ΟΛΕΣ οι κάρτες μπορούν να οδηγήσουν ένα σύστημα 2.1 (π.χ. μία Lynx L22, δεν μπορεί, παρά την αξία και την τιμή της). Επίσης, ακόμη και μία κάρτα 24 καναλιών δεν θα οδηγήσει σωστά ένα σύστημα 2.1 (ή 5.1 ή 7.1) αν το λογισμικό δεν κάνει τον απαραίτητο συχνοτικό διαχωρισμό.

 

Οπότε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye παίρνεις ως βάση τα καλά συστήματα που το κάθε ηχείο βγάζει δικό του καλώδιο και δεν καταλήγουν σε μονάδα που στέλνει στερεοφωνικό βύσμα έτσι;

 

Οπότε μάλλον έχω δίκιο στο ότι δεν ισχύει΄ότι όλες κάνουν για όλα, γιατί παραλίγο να ξεχάσω και το όσα ήξερα!  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye παίρνεις ως βάση τα καλά συστήματα που το κάθε ηχείο βγάζει δικό του καλώδιο και δεν καταλήγουν σε μονάδα που στέλνει στερεοφωνικό βύσμα έτσι;

 

Βεβαίως. Τι άλλο να πάρω σα βάση γνωρίζοντας ότι μιλάω με εσάς τους δύο (που εννοείται ότι ξέρετε από αυτά τα πράγματα);

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δένεις και κόμπο, καθώς κάνουμε λόγο και για τα creative "υπερσυστήματα" που μια soundblaster οδηγεί!

 

Επίσης δεν ξέρουμε και τίποτε...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να σου μιλησω οσο πιο ευγενικα γινεται γιατι μου φαινεται τραγικος ο τσακωμος γυρω απο να "τις μετραμε", οταν ενα θεμα δημιουργει εναν αντικειμενικο προβληματισμο.

 

Τα ακριβη λογια:

 

 

Οι κάρτες ηχογραφησης δεν παίρνουν τα κλασικά ηχεία του PC έστω σε 2.1 ; Δεν το εχω ψάξει, δεν ξέρω.

 

ναι, φυσικα τα παιρνουν.

 

2) Όχι δεν παίρνουν τα κλασικά ηχεία

 

Επειδη ΥΠΟΘΕΤΩ οτι ξερεις περισσοτερα πραματα απο εμενα σε καρτες ηχου ρωτησα κατι συγκεκριμενο στη συνεχεια, για να ΑΝΑΙΡΕΣΩ την αποψη μου και να ζητησω ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τον αποπροσανατολισμο του νεου μελους.

 

Μετα ομως το "οχι δεν παιρνουν τα κλασικα ηχεια"  εγινε "δεν τα παιρνουν απ'ευθειας" (δηλαδη θελουν χρηση ανταπτόρων) ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΙΤΟΡΣ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ή δεν μπορεις να αγορασεις ενα Y-cable με τα καταλληλα βυσματα εξ'αρχης

 

blue out.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την απάντηση του wow που σου απαντάει και στο γιατί δεν τα παίρνουν αναγκαστικά όλες και ότι δεν είναι θέμα ανταπτόρων.

Επίσης το να μην κρατήσεις μια κάρτα που κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά καλά και να πάρεις μια άλλη και να τη μπασταρδεύεις με αλχημείες, κάν' το.

Πρώτος είπα ότι θα κρατήσει την creative που είναι πολύ καλή σε μια συγκεκριμένη δουλειά και θα πάρει και μια άλλη για την κιθάρα, αν δε θέλει να πάρει κάποιο πολυεφε σαν το ποντ.

Ικανοποιημένος;

Ελπίζω...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ wow

 

ο holdyourlights ρωτησε για ηχειάκια PC (όπως φαίνεται από την παράθεση του αρχικού του ποστ), δηλαδη εννοει εκεινα που εχουν μια εισοδο stereo καρφάκι (στο sub) και απο εκει βγαινει satellite out, δηλαδη συστηματα που ψευτοκάνουν μονα τους το συχνοτικό διαχωρισμό σε ενα στερεοφωνικό σημα.

 

Οπότε;

 

oπότε ειναι αυτονόητο δεδομένου του συστήματος που συζητάμε οτι η είσοδος που θα παει στα ηχεια θα ειναι 2 καναλια left + right, όχι 3 ή 6 ή 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου