Προς το περιεχόμενο

Σύγχρονη Τέχνη (εικαστική και όχι μόνον)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχουμε δύο παραδείγματα:

 

1) Στο πρώτο: Ιταλίδες καθαρίστριες πέταξαν έργα τέχνης θεωρώντας τα σκουπίδια.

 

(Για σκουπίδια πέρασαν τα μπουκάλια και τα αποτσίγαρα οι καθαρίστριες σε μία γκαλερί στην πόλη Μπολζάνο της Ιταλίας αντί για έργα σύγχρονης τέχνης, που ήθελαν να σατιρίσουν τα πολυτελή πάρτι και τις υπερβολές των ιταλικών πολιτικών τάξεων κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του ’80) (φώτο 01a)

 

http://www.ethnos.gr/alli_opsi/arthro/italides_katharistries_petaksan_erga_texnis_theorontas_ta_skoupidia-64277144/

 

2) Στο δεύτερο: ένα ξεχασμένο ζευγάρι γυαλιών στο πάτωμα, στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης στο Σαν Φρανσίσκο , εκλήφθηκε ως έργο τέχνης και έτυχε ανάλογης μεταχείρισης.

 

http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/news/a-pair-of-glasses-were-left-on-the-floor-at-museum-and-everyone-mistook-it-for-art-a7049551.html  (φώτο 02b).

 

Σκέψειες-απόψεις.

01a.jpg.168d27bb38593dd9c7bc174a4db5b243.jpg

02b.thumb.jpg.52a7c5a4329e3374043b978a11c6d3b1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ω τι κριμα, τετοιο "εργο" να παει χαμενο... :'(

Περα απ'την πλακα, οι πιο "νορμαλ" τελικα ηταν οι καθαριστριες. Ειδαν τα σκουπιδια σαν....σκουπιδια, και τα πεταξαν. Well done. okay.gif

"Πέρυσι, ένας καθαριστής σε γκαλερί τέχνης στο Μπάρι πέταξε ένα έργο που περιείχε ψίχουλα παλιού μπισκότου αξίας 10.000 ευρώ".

Θελω να γνωρισω τον "συλλεκτη" που εδωσε 10K γι αυτο το "εργο". Δεν μπορει, καποιος που ξερει απο τεχνη θα το αγορασε....mock.gif

 

Για τη δευτερη περιπτωση τωρα, τι να πει κανεις? Το 90% ολων αυτων των "ειδημονων" εχουν τα ιδια χαλια. Αυτο βεβαια εχει και την καλη πλευρα, χαρη σ'αυτα τα γιδια καποιοι ξυπνιοι πουλανε τα "εργα" τους σε εξωπραγματικες τιμες. Ελπιζω οι "καλλιτεχνες"που πουλανε τετοια "εργα" να αξιοποιουν τα εκατομμυρια που εισπραττουν με καλυτερο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδεά από σύγχρονη τέχνη (ούτε εικαστική, ούτε από "όχι μόνον" ;D) αλλά νομίζω ότι και τα δύο είναι απλώς ατυχή περιστατικά (παρόλο που το δεύτερο ήταν στημένη φάρσα) και δεν προσφέρονται για γενικότερα συμπεράσματα.

 

Στην πρώτη περίπτωση, δεν θα περίμενα κάτι διαφορετικό από μια καθαρίστρια μιας γκαλερί, από το να κάνει τη δουλειά της. Είναι σαν να λέμε, ότι άκουσε ένας ηλεκτρονικός να παίζει το ράδιο του ατονική μουσική, και το άνοιξε για να δει τι έπαθε. Δεν θα περίμενα κάτι διαφορετκό από έναν ηλεκτρονικό...

 

Στην δεύτερη περίπτωση, το σκηνικό ήταν στημένο, (ποιος ξέρει πόσες φορές μέχρι να τσιμπήσει κάποιος χοντρά, και να βγει "λαυράκι") ώστε να καταφέρει ο prankster να "πείσει" για αυτό που θέλει...

Βέβαια, ο καημένος ο κύριος που "φωτογραφήθηκε" να τραβάει φωτογραφίες τα γυαλιά, μπορεί να ήταν και κάποιος άσχετος, ο οποίος ακόμα "χαίρεται" τη φωτογραφική μηχανή που αγόρασε πρόσφατα, ή απλά "είδε φως και μπήκε" στη γκαλερί... αλλά δε βαριέσαι... το είπε ο 17χρονος prankster... είναι και καλά connoisseur...

 

Κατά τ'άλλα η απόψη μου είναι ότι, από την στιγμή που εκτίθεται προς πώληση κάτι (για σκοπούς πέρα του απλού βιοπορισμού) παύει να έιναι τέχνη. είναι εμπόρευμα. Η τέχνη είναι ανάγκη έκφρασης. Όχι επίδειξης, ούτε με price tag. Τα άλλα είναι απλώς κανόνας προσφοράς και ζήτησης. Όσο υπάρχουν άνθρωποι διατεθειμένοι να ξοδέψουν χοντρό χρήμα, τόσο θα ξεπετάγονται άλλοι (τεχνίτες, καλλιτέχνες, ή μη) για να τους προσφέρουν επιλογές, ώστε να τους τα πάρουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα όσα γράφηκαν (μέχρι τώρα) έχουν ένα κοινό στοιχείο:

Την κοινή λογική, λογικών ανθρώπων , ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ από σύγχρονη εικαστική τέχνη (και εγώ ένας από αυτούς είμαι).

 

Επειδή όμως τυγχάνει να ξέρω κάποια πράγματα πάνω π.χ στην πιο αφηρημένη  μουσική (ατονική όπως είπε ο infectme247) ή στην φωτογραφία ή στον κινηματογράφο , το ένστικτό μου (και μόνον αυτό ) μου λέει ( χρησιμοποιώντας το παράδειγμα ως αφορμή) ότι σε «ιδανικές συνθήκες» (και τέτοιες είναι η φυσική σου παρουσία στον χώρο-και όχι μια φωτογραφία όπως έχουμε εδώ)  ΥΠΑΡΧΟΥΝ ειδοποιά στοιχεία που σου επιτρέπουν να ξεχωρίσεις τα πραγματικά σκουπίδια από μια εγκατάσταση ή τα παρατημένα γυαλιά από ένα εικαστικό θέμα.   

 

Το θέμα της "τιμής" ενός τέτοιου έργου δεν το θίγω γιατι δεν είναι το προκείμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κΣερω απο συχρονη τεχνη και η συζυγος μου ειναι εικαστικος ,εχει τελειωσει την Καλων Τεχνων και παρολα αυτα και οι δυο μας ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ θα χαρακτηριζαμε και τις δυο περιπτωσεις... ;D

 

Το οτι τα installations (ετσι τα λενε αι καλιτεχνε  ;D) ειναι σαφως μερος της συγχρονης τεχνης δεν σημαινει οτι ο καθε πικραμενος μπορει να "εκθεσει" οτιδηποτε και να αναμενει τον "θαυμασμο" ολων....και φυσικα η καλλιτεχνικη αξια του εργου του μπορει να εκτιμηθει αναλογα απο τους γνωριζοντες αλλα ΚΥΡΙΩΣ απο το ΚΟΙΝΟ στο οποιο αλλωστε απευθυνονται ΟΛΕΣ οι τεχνες ...

 

Δεν μιλαω φυσικα για αφελειες του τυπου "και εγω ζωγραφιζω σαν τον Ροθκο ,τον Πικασσο και τον Μιρο" που καποιοι αδαεις μπορουν να πουνε.....αλλα για ΑΚΡΑΙΕΣ περιπτωσεις σαν και αυτες που αναφερεις... υπαρχουν και ΟΡΙΑ στο τι μπορει να χαρακτηρισθει τεχνη και σιγουρα δυο μπουκαλια ΑΜΣΤΕΛ και τρεις γοπες ΜαρλΑμπορο ΔΕΝ ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω , όπως είπα , επιφυλάσσομαι , αν δεν τα δω και τα δύο ("σκουπίδια" - "γυαλία" ) στον εκθεσιακό χώρο.

 

Σε ένα πρώτο επίπεδο ή διακριση είναι αν είναι πραγματικά σκουπίδια ή εγκατάσταση.

Αφου απαντηθεί αυτό,

 

Τότε,

σε ένα δεύτερο επίπιπεδο τίθεται το ερωτημα , αν η εγκατάσταση αυτη είναι τέχνη ή όχι . (άλλη συζήτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τ'άλλα η απόψη μου είναι ότι, από την στιγμή που εκτίθεται προς πώληση κάτι (για σκοπούς πέρα του απλού βιοπορισμού) παύει να έιναι τέχνη. είναι εμπόρευμα. Η τέχνη είναι ανάγκη έκφρασης.

Στο Μιχαηλ Αγγελο πές τα που είχε πήξει στις παραγγελίες και τις φριλάτζες....ότι δεν ήταν καλλιτέχνης αλλά έμπορος ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε, πραγματικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, μπορεί να θεωρηθεί τέχνη αρκεί κάποιος να του κοτσάρει την ταμπέλα τέχνη με μια μόνο προυπόθεση, αυτός ο κάποιος να το έχει ξανακάνει στο παρελθόν ή αυτός ο κάποιος να ανήκει σε κύκλο που κάνει τέτοια πράγματα.

 

Παρόλ' αυτά η τέχνη δεν είναι on/off, ανήκω/δεν ανήκω. Τύποι πονημάτων που έχουν εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιήσει επιτυχώς την ταμπέλα τέχνη πλέον δεν χρειάζονται αυτή ακριβώς την "σφραγίδα". Γι' αυτό και κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κάνει συζήτηση αν π.χ. η rock είναι ή όχι τέχνη. Αντίθετα η σύγχρονη τέχνη όχι μόνο την χρειάζεται την ταμπέλα, την απαιτεί γιατί αν δεν μπεί στον κόπο κάποιος να βαφτίσει κάτι ως (σύγχρονη) τέχνη κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει πως αυτό το κάτι δημιουργήθηκε ακριβώς για να παρουσιαστεί σαν τέχνη.

 

Εδώ υπάρχει ακόμα μια διαφορά. Ο καλλιτέχνης ή σύμφωνα μετα παραπάνω, αυτός που βάζει την ταμπέλα τέχνη σε πράγματα, μπορεί να αντιληφθεί κάτι που δεν δημιουργήθηκε με σκοπό την τέχνη και μέσα απ' τις δικές του νοητικές διαδικασίες να το μεταφράσει σαν τέχνη. Αν το προσπεράσει δεν θα γίνει ποτέ τέχνη. Αν όμως το μεταφέρει (όχι κυριολεκτικά) σε περιβάλλον που βρίσκει κανείς την ταμπέλα τέχνη, αυτό το κάτι γίνεται αυτομάτως τέχνη.

 

Εξού και τα δυο αυτά συμβάντα. Στην μια περίπτωση έλειπε η ταμπέλα και στην άλλη μπήκε κατα λάθος.

 

Βέβαια στην κουβέντα δεν χωράει η διάκριση καλή ή κακή τέχνη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου