Προς το περιεχόμενο

musikding Ross shematics # layout


johnkoutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!

φτιάχνοντας τον Ross Compressor από musikding.de ανακάλυψα οτι τα schematics του http://diy.musikding.de/wp-content/uploads/2013/06/compschalt.pdf ειναι διαφορετικά από το wiring layout http://diy.musikding.de/wp-content/uploads/2013/06/rosswire.pdf

 

παρατηρώντας το διακόπτη στα schematics (με a1 το πάνω αριστερά pin όπως φαίνεται στο σχηματακι) βλέπω: το c3 κενό, τα a3 c1 βραχυκυκλωμένα, το a2 στο in της πλακέτας, το a1 στο in του θηλυκού του βύσματος, το c2 στο led.

στο layout όμως όπως φαίνεται τα a1 και a2 είναι ανάποδα, το led παει στο c1 και βραχυκυκλώνει a1 με c3 και a3 με b3.

 

έχω καταλάβει κάτι λάθος;;;; έχει φτιάξει κανείς το συγκεκριμένο kit;;;

ευχαριστώ εκ των προτέρων......!

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω το θέμα, καλό ειναι να φτιάχνεις πεταλακια που έχουν τον χαρακτηρισμό verified, θα βρεις αρκετά σε σοβαρά φόρουμ.

Σαν δεύτερη εναλλακτική μπορεις να το πάρεις απο το site της musikding με 23 ευρο συν μεταφορικά, στο κιτ συγκυρία θα έχουν την σωστή συνδεσμολογία, ελπίζω.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δε φαίνεται να υπάρχει αντιστοιχία αναμεσα στα δυο αν και δεν ειμαι ειδικος- κ αν το ενα βραχυκυκλωματακι δεν ειναι παραπανίσιο δεν ειναι θεμα αναντιστοιχίας στην αρίθμηση του switch.

 

Στειλ του ενα mail η ποσταρε στη σελιδα του στο facebook :)

 

Καλή τύχη

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κιτ το έχω αγοράσει από musikding και αυτή είναι η συνδεσμολογία που δίνει. αυτά που έχω ανεβάσει είναι τα έγγραφα του musikding για το συγκεκριμένο πετάλι. μετά από επικοινωνία μαζί του μου επιβεβαίωσε ότι έχει κάνει λάθος και δεν υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στα 2. το schematic είναι το αρχικό, αυτός έκανε μια διαφορετική συνδεσμολογία στο διακόπτη (μια παραλλαγή δηλαδή) την οποία ανέβασε ως wiring layout χωρίς να ανανεώσει το schematic του.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ήδη παιδευτεί αρκετά όπως καταλαβαίνετε με το συγκεκριμένο κιτ θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος που το έχει φτιάξει και λειτούργησε να μου πει ποιο σχέδιο ακολούθησε και να με καθοδηγήσει. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μόλις ψάχνοντας επεσα πανω σ αυτο / προφανως είσαι εσυ ο OP!

 

http://forum.musikding.de/vb/showthread.php?34067-Ross-shematics-layout

 

οπου σου απανταει ο υπευθυνος

 

Hi,

 

the wiring layout is definetely ok, but the schematic is also ok, both will work!

 

Best regards

Klaus

 

οποτε μη μασας, δοκιμασε και τα δυο! Σε τι φαση εισαι τωρα; Δε δουλευει κανενα απο τα δυο;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλασικότερη παγιδα όλων - το τσιπακι το εβαλες με τη σωστη μερια (με βαση την εγκοπη)

 

(Σορρυ για το προφανες, απλως καμια φορα ειναι ευκολο να την πατησεις εκει)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς από τη σωστή μεριά ως προς το πάνω κάτω; το έβαλα όπως φαίνεται στο wiring layout- οι ενδείξεις προς τα πάνω κλπ.

 

ναι εγώ είμαι, ξέρω οτι μου είπε οτι λειτουργούν και τα 2 αλλά επειδή έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου και επειδή το πετάλι δε λειτουργεί ρωτάω το φόρουμ μήπως κάποιος το έχει φτιάξει να μου πει ποιο σχέδιο ακολούθησε και να μου δώσει οδηγίες αν έκανε κάτι διαφορετικό από το αναγραφόμενο προκειμένου να λειτουργήσει.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου