Προς το περιεχόμενο

Επιλογή midi keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι την αγορά ενός midi keyboard αλλά επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία θα ήθελα κάποιες γνώμες. Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα των πλήκτρων και η αντοχή στο χρόνο και όχι τόσο τα πολλά κουμπάκια. (υποθέτω ότι τα πλήκτρα γενικά είναι καλύτερα από πλήκτρα κάποιου synth η αρμονίου στα τριπλάσια λεφτά) Τι γνώμη έχετε για αυτό ? http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=132136&Category=2116# Η συγκεκριμένη εταιρεία  έχει 3 διαφορετικά μοντέλα στα ίδια χρήματα  :P

Ευχαριστώ.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις ήδη πιάνο/πλήκτρα και θέλεις ένα midi ή είσαι τελείως αρχάριος; Τι μουσική θα παίζεις;

 

Δες μια προηγούμενη συζήτηση που είχαμε για το θέμα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184428.msg547457#msg547457

 

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και αρκετά χρόνια ένα yamaha psr το οποίο πλέον χρησιμοποιώ καθαρά ως midi keyboard. Με τα χρόνια βέβαια τα πλήκτρα μαλάκωσαν και οι δυναμικές είναι κουκουρούκου  ;D Το χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις σπίτι σε διάφορα είδη. Ίσως να βόλευε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα για πιάνο και κλασσικά όργανα..αλλά δεν ξέρω αν για synthesizers θα ήταν καλό.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βρεις κάπου τα keyboards που έχεις δει και να τα δοκιμάσεις. Έχουν πολλές διαφορές από εταιρεία σε εταιρεία.

 

Γενικά, τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα βολεύουν πιο πολύ σε πιανιστικά κομμάτια. Αλλά ακόμα και σε αυτά τα keyboards υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση από εταιρεία σε εταιρεία. Μην αποφασίσεις απλά με βάση τα χαρακτηριστικα που θα διαβάσεις, αλλά ούτε απαραίτητα και με βάση την τιμή. Αποφάσισε με βάση το τι σε βολεύει για τη μουσική που θα παίζεις και ποιο keyboard αισθάνεσαι καλύτερα στα χέρια σου.

 

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...πήγα σε κατάστημα και τα είδα τα συγκεκριμένα πλήκτρα. Μου άρεσε η αίσθηση των πλήκτρων.Διαβάζοντας όμως reviews στο ίντερνετ είδα πολλά κακά σχόλια και συχνές βλάβες σε πολλά μοντέλα της cme...κάτι το οποίο δεν μπορώ να κρίνω αν το δώ απλά. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία ? Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο μοντέλο? (στα ίδια λεφτά πάνω κάτω)  :)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου