Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Επειδή έχω βαρύ χέρι τα "μαλακά" πλήκτρα με δυσκόλευαν.Σε αντίθεση με το πιάνο στο ωδείο στο οποίο κινούμαι πιο εύκολα.Και ζητάω συγγνώμη από τους καθαρά πληκτράδες που μπαίνω στα χωράφια τους εγώ ο φανερά άσχετος...

Όσο για την τιμή,δεν περιμένω το καλύτερο στα λεφτά που ζητάω το ξέρω.Όπως επίσης επειδή στόχο έχω τη χρήση VST δεν με νοιάζουν οι ήχοι του.

Ένα Keystation Pro 88 που βρήκα σε αγγελία λέτε να μου κάνει?

Ούτε να ζητάς συγγνώμη, ούτε στα χωράφια μας μπαίνεις. Κι αν μπαίνεις καλά κάνεις και μπαίνεις. Απλά όσο ζούμε μαθαίνουμε. Όπως γιά παράδειγμα έχεις βαρύ χέρι κ.λ.π. Αποδεκτό. Κάτι το οποίο δεν το είχαμε σκεφτεί. Οπότε καλά κάνεις και ζητάς αυτό που ζητάς (βαρυκεντρισμένο κλαβιέ).

 

Όσο για το Keystation Pro 88 καλά θα κάνεις να το δοκιμάσεις. Η απόφαση δική σου.

 

Συμβουλή.

Για σωστό βαρυκεντρισμένο κλαβιέ ίσως να χρειαστεί να ανεβάσεις το ποσό που θα διαθέσεις εκτός κι αν βρεις κάτι σε πραγματική ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το το είδους keybpard χρησιμοποιείς δεν έχει να κάνει με το πόσο... βαρύ χέρι έχεις. Τα διαφορετικά είδη απευθύνονται σε διαφορετικό τρόπο παιξίματος και είδος μουσικής.

 

Τα πιο ελαφριά π.χ. είναι τα πλήκτρα των παλιών καλών rock organs, στα οποία η αντίσταση είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Πολύ δύσκολο να υπολογίσεις τις δυναμικές σου σε τέτοια πλήκτρα, αλλά δεν ήταν φτιαγμένα για αυτό το λόγο. Εξυπηρετούν όμως στα τρελλά σόλο και στα γρήγορα glissando.

 

Κάπου στη μέση είναι τα κλασσικά πλήκτρα των synths/midi keyboards (ανάλογα βέβαια και με την ποιότητα). Καμία σχέση με τα βαρυκεντρισμένα, αλλά πάλι είναι φτιαγμένα για να καλύψουν - όσο γίνεται - ένα ευρύ φάσμα μουσικής.

 

Τέλος, τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα όπως αυτά του πιάνου. Το πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι λόγω της μεγάλης αντίστασης είναι πιο εύκολο να υπολογίσεις τη δύναμη που θα βάλεις στα δάχυλα παίζοντας και να έχεις πιο σωστές δυναμικές.

 

Γενικά ανάλογα με το πόσο εξασκημένα είναι τα χέρια σου, μπορείς να παίξεις σωστά σε πολλά είδη πλήκτρων (έχω δεί άτομα να παίζουν πολύ καλα πιανιστικά κομμάτια σε synth, κάτι που εγώ δεν μπορώ ακόμα να κάνω σε απλό keyboard.

 

Συμφωνώ με το Μανώλη ότι τα 88ρια και ειδικά τα πιο φτηνά, πρέπει σίγουρα να τα δοκιμάζεις πρώτα. Κάποια έχουν περισσότερο αίσθηση ελατηρίου παρά βαρυκεντρισμένου πλήκτρου. Οι διαφορές στους μηχανισμούς είναι πολλές (wheighted, semi-wheighted κλπ.), όπως και στην αίσθηση των πλήκτρων (π.χ. ivory feel) και όλα αυτά επηρρεάζουν και το παίξιμο.

 

Προσωπικά έχω παίξει με τα SL-880 της Studiologic είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Τώρα το τρέχον μοντέλο είναι η σειρά sl-990 αλλά μάλλον είναι αρκετά ακριβότερα από την τιμή που ψάχνεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου