Προς το περιεχόμενο

ηλεκτροακουστικη κιθαρα γνωμες


pulp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το βασικό πρόβλημα στη μετατροπή από δεξιόχειρη σε αριστερόχειρη είναι στον καβαλάρη. Το saddle (μαζί με το αυλάκι του) έχει compensation (κλίση) για σωστό intonation σε δεξιόχειρη. Σε περίπτωση αντιστροφής, πρέπει να αντιστραφεί όλη η κλίση του, που σημαίνει 'γέμισμα' του αυλακιού και επαναφρεζάρισμα με αντίθετη κλίση, και φυσικά καινούριο saddle.

 

Αν μιλάμε και για ηλεκτροακουστική, ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα (λόγω θέσης και του output jack, όπως προειπώθηκε, αλλά και του προενισχυτή, στον οποίο δεν θα 'χεις πρόσβαση πλέον, αφού θα βρίσκεται από κάτω).

 

Υπάρχουν και θέματα ήχου (διάταξη οπλισμού εσωτερικά), αλλά αυτά είναι αμελητέα σε σχέση με τα πρακτικά που αναφέρθηκαν.

 

Οπότε, καλύτερα(και φθηνότερα) μια αριστερόχειρη εξ' αρχής.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και η Washburn WD 10SCE  είναι καλή περίπτωση και σχετικά οικονομική.

Την είχα ακούσει στον Νάκα, και μου άρεσε ο ήχος και το playability.

 

http://www.musiciansfriend.com/guitars/washburn-wd-10sce-cutaway-acoustic-electric-guitar/430375

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά είχα μια δεξιά ηλεκτρική maxtone , την οποία άλλαξα καβαλάρη και την έκανα αριστερή, με αποτέλεσμα να χαλάσω το καλώδιο με το παίξιμό....

και λέω να πάρω αριστερή...

 

οκ παιδιά , θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα καταλήξω κάπου... εδώ είμαι , αν υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα , ρίχτε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου