Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου πικάπ


philip94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για καινούργιο πικάπ σκέφτομαι 100-200 ευρώ,όσο για ενισχυτή και ηχεία θα αγοράσω αφού αγοράσω το πικάπ.Έχω έναν παλιό ενισχυτή με είσοδο phono του αδερφού JVC αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι.Για αρχή σκέφτομαι να συνδέσω το πικάπ σε ένα hi-fi Sony με είσοδο audio in(jack) με ένα καλώδιο RCA 2x---> Jack.Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω για ένα φθηνό πικάπ για απλή ακρόαση μουσικής στο σπίτι χωρίς να έχω τρελές απαιτήσεις σε ποιότητα κτλ. και κατέληξα σε αυτό.

http://athensproaudio.gr/hi-fi-el/anaparagogeis/turntables/denon-dp-29f-silver.html

 

Στα 150Ε δεν θα χρειαστεί να ψαχτείς και με phono προενισχυτή καθώς έχει ενσωματωμένο και σου δίνει line έξοδο όπου το συνδέεις απλά σε μια είσοδο AUX στο σύστημα που ήδη έχεις.

 

Θα είναι η επόμενη αγορά μου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως για απλή ακρόαση μερικών δίσκων που έχω στη συλλογή μου στο απλό σύστημα του σαλονιού μου (Marantz SR3001 5.1 ενισχυτής - 2 Ηχεία Indiana Line HC505) δεν θα με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα?  Γνωρίζω ότι είναι προφανώς καλύτερο να κινηθεί κάποιος σε αγορά ενός καλύτερου turntable και να επενδύσει σε καλή κεφαλή και σε ξεχωριστό phono stage αλλά εκεί ξοδεύεις λεφτά για να αλλάξεις επίπεδο σε ποιότητα ήχου κάτι που για τις δικές μου ανάγκες είναι περιττό.

 

Έχεις υπόψιν σου κάποιο καλύτερο σετ πικάπ και προενισχυτή μέχρι τα 200 ευρώ βαριά?

Για δώσε φως..

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το American Audio φαίνεται αρκετά τίμιο,υπάρχει κάποιος που το έχει ακούσει να πεί την γνώμη του?

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση,η διαφορά belt και direct drive ποιά είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου