Προς το περιεχόμενο

απορίες για ΕMG μεταχειρισμένους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,έχω 1 Jackson RR3 και σκεφτόμουν να βάλω EMG μαγνήτες γιατί τη χρησιμοποιώ κυρίως για metal.Επειδή μεταχειρισμένοι είναι σαφώς φθηνότεροι απ ότι καινούργιοι,σκέφτηκα να προτιμήσω αυτή την επιλογή.Λόγω του ότι δε γνωρίζω το θέμα καλά,1)πως καταλαβαίνεις ότι 1 set είναι σε καλή κατάσταση και 2)πέρα από τις βίδες τι άλλο πρέπει να περιλαμβάνεται ώστε να ναι έτοιμοι για τοποθέτηση?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,έχω 1 Jackson RR3 και σκεφτόμουν να βάλω EMG μαγνήτες γιατί τη χρησιμοποιώ κυρίως για metal.Επειδή μεταχειρισμένοι είναι σαφώς φθηνότεροι απ ότι καινούργιοι,σκέφτηκα να προτιμήσω αυτή την επιλογή.Λόγω του ότι δε γνωρίζω το θέμα καλά,1)πως καταλαβαίνεις ότι 1 set είναι σε καλή κατάσταση και 2)πέρα από τις βίδες τι άλλο πρέπει να περιλαμβάνεται ώστε να ναι έτοιμοι για τοποθέτηση?Ευχαριστώ

 

 

Κυρίως κοιτάς να έχει μείνει αρκετό καλώδιο για την κόλληση.Άλλα να σου πω δεν ξέρω..

 

Ως προς το τι θα χρειαστείς,εξαρτάται από το αν είναι passive ή active..Αν είναι active πρέπει να βάλεις άλλα ποτενσιόμετρα , + μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι active οταν τους δεις πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχουν τα δικα τους ηλεκτρικα (ποντεσιομετρα κ.τ.λ.)

οι EMG ερχονται με τα δικα τους ηλεκτρικα - για πιους EMG μιλαμε ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι active οταν τους δεις πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχουν τα δικα τους ηλεκτρικα (ποντεσιομετρα κ.τ.λ.)

οι EMG ερχονται με τα δικα τους ηλεκτρικα - για πιους EMG μιλαμε ?

81-85 ή 81-60
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες που θες δεν εχουν κολυσεις αλλα βυσματα οποτε δεν θα εχεις προβλημετα με τα καλωδια α[λα να μην ειναι κομμενα

επισης θα χρειαστεις ποτενσιομετρα για τους μαγνητες καθως και το κλιπ της μπαταριας και το ινπουτ τζακ τιποτα παραπανω

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες που θες δεν εχουν κολυσεις αλλα βυσματα οποτε δεν θα εχεις προβλημετα με τα καλωδια α[λα να μην ειναι κομμενα

επισης θα χρειαστεις ποτενσιομετρα για τους μαγνητες καθως και το κλιπ της μπαταριας και το ινπουτ τζακ τιποτα παραπανω

αυτα δεν "πρεπει" να τα χρειαστει - επιβαλεται - προσωπικα αν ο τυπος που τους πουλουσε ΔΕΝ μου εδινε μαζι και ποντεσιομετρα/jack/βυσματα ολα κομπλε δεν θα τους αγοραζα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δεν "πρεπει" να τα χρειαστει - επιβαλεται - προσωπικα αν ο τυπος που τους πουλουσε ΔΕΝ μου εδινε μαζι και ποντεσιομετρα/jack/βυσματα ολα κομπλε δεν θα τους αγοραζα

Άμα ξέρεις μπαίνουν και χωρίς την πλακέτα-προενίσχυση ;) Και μη σου πω ότι είναι καλύτερα, διότι το σήμα περνάει από λιγότερα άρα είναι πιο solid. (εγώ έχω 1-2 πλακέτες και κάθονται για κανένα άλλο project)

Τα ποτενσιόμετρα στους active μαγνήτες είναι στα 25Κ για το volume, για το tone κάνουν και τα 250άρια αν βέβαια δεν σου έρθουν σετάκι τα pots.

 

Κυρίως κοιτάς να έχει μείνει αρκετό καλώδιο για την κόλληση.

Αυτό μόνο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ξέρεις μπαίνουν και χωρίς την πλακέτα-προενίσχυση ;) Και μη σου πω ότι είναι καλύτερα, διότι το σήμα περνάει από λιγότερα άρα είναι πιο solid. (εγώ έχω 1-2 πλακέτες και κάθονται για κανένα άλλο project)

Τα ποτενσιόμετρα στους active μαγνήτες είναι στα 25Κ για το volume, για το tone κάνουν και τα 250άρια αν βέβαια δεν σου έρθουν σετάκι τα pots.

μιλαμε για solderless ρε βασιλη - τι πιο ευκολο στο στησιμο ? ακομα και ασχετος να ειναι καποιος μπορει να τους συνδεσει - +φωνω και επαυξανω στο οτι δεν χρειαζεται η πλακετα - αλλα οχι καινουργιος ο μαγνητης που εχει 80 ευρω να τον παρει 50 ΧΩΡΙΣ τα ηλεκτρικα του και να του πει και ευχαριστω και απο πανω - εκει θελω να καταλειξω - το τι θα κανει μετα και αν θα την καρφωσει την πλακετα ειναι δικο του θεμα ;) ;) νομιζω ? ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου