Προς το περιεχόμενο

Boήθεια για αγορά ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ρε αδέρφια. Ψάχνω 2 μήνες τώρα να πάρω κιθάρα. Λίγο πολύ έχω καταλήξει σε Taylor αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δεν έχω ιδέα από ξυλά και αυτό με δυσκολεύει παρά πολύ.

Θέλω να ρωτήσω γιατί σε όλα τα φόρουμ κανείς δεν προτείνει Gibson ακουστικές?

Γιατί και εγώ είμαι μπερδεμένος μεταξύ μιας Gibson j-185  μιας martin και της Taylor. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει…

Ακόμα και να μου προτείνει κάτι άλλο όχι πανό από 2000e 

                                                                                                  Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να μην στεκεσαι στα ονοματα των εταιρειων

και να κανεις αυτο που θα σου πουν τα αυτια σου.

 

Δοκιμασε αυτες που σε ενδιαφερουν, ξαναδοκιμασε

και κανε την επιλογη σου.

Mε αυτα τα λεφτα παντως σιγουρα θα παρεις αξιοπρεπεστατη κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας και βλέπω ότι είσαι αποφασισμένος να δώσεις αρκετά χρήματα για ακουστική, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον kguitar, ότι πρέπει να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς.

 

Επίσης θα ήθελα να θέσω άλλη μια σημαντική νομίζω παράμετρο στο πρόβλημα "επιλογή ακουστικής".

 

Οι περισσότερες ακουστικές που κρέμονται στον τοίχο κάποιου μαγαζιού, δυστυχώς έχουν πλέον χορδές που κάνουν μόνο για.... άπλωμα μπουγάδας.  :-[

 

Για να αποδώσει σωστά όσα μπορεί μια ακουστική πρέπει να έχει φρέσκες χορδές.

 

Αν συρρικνώσεις λοιπόν τον αριθμό των υποψηφίων σε 2-3 θα έλεγα να ζητούσες από το κατάστημα να σου αλλάξουν τις χορδές (φυσικά με δική σου χρέωση) με ένα σετ καινούργιες, της επιλογής σου και να δοκιμάσεις εκτεταμένα πάλι το όργανο. Εννοείται βέβαια, αν σε διαβεβαιώσουν ότι αυτές που έχει είναι καινούργιες, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Αυτή την ιδέα την ρίχνω γενικά για όποιον ψάχνεται για ακουστική, γιατί θεωρώ ότι έχει μεγάλη σημασία.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πολλα απο ακουστικες αλλα γνωριζω οτι οι martin ειναι πραγματικα καταπληκτικα οργανα που μενουν... καποια στιγμη θελω να παρω μια snifff*  :'(

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να θέσω άλλη μια σημαντική νομίζω παράμετρο στο πρόβλημα "επιλογή ακουστικής".

 

Οι περισσότερες ακουστικές που κρέμονται στον τοίχο κάποιου μαγαζιού, δυστυχώς έχουν πλέον χορδές που κάνουν μόνο για.... άπλωμα μπουγάδας.  :-[

 

Για να αποδώσει σωστά όσα μπορεί μια ακουστική πρέπει να έχει φρέσκες χορδές.

 

Αν συρρικνώσεις λοιπόν τον αριθμό των υποψηφίων σε 2-3 θα έλεγα να ζητούσες από το κατάστημα να σου αλλάξουν τις χορδές (φυσικά με δική σου χρέωση) με ένα σετ καινούργιες, της επιλογής σου και να δοκιμάσεις εκτεταμένα πάλι το όργανο. Εννοείται βέβαια, αν σε διαβεβαιώσουν ότι αυτές που έχει είναι καινούργιες, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Αυτή την ιδέα την ρίχνω γενικά για όποιον ψάχνεται για ακουστική, γιατί θεωρώ ότι έχει μεγάλη σημασία.  :-\

 

+1000

 

τα ιδια εχει πει και ο μεγαλος blue,μυώδης ως συνήθως.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156155.30

 

Να προσθέσω οτι ακόμα πιο σημαντικό είναι να επιλέξουμε το κατάλληλο μέγεθος κιθάρας που ειναι καταλληλότερο για το είδος που παίζουμε ;)

 

 

Στα υπολοιπα ερωτηματα,με ενα search με τον ορο "ακουστική",θα παρεις πολλες απαντησεις.

Συνοπτικα οι απαντησεις ειναι :

 

Θες κλασικό ήχο αμερικανικης ακουστικής=>Παιρνεις Martin

Αλλες μαρκες που μπορεις να δεις ειναι οι Larrivvee,Lakewood,Ovation σε αυτες τις κατηγοριες χρηματων.

(Πρεπει να ξεχωρισεις αν σε ενδιαφερει το ηλεκτρικό σύστημα ή οχι)

Και τελικα καταληγουμε στο οτι ακους και επιλεγεις.

 

ΥΓ.Gibson δεν συζηταμε πολυ,επειδη δεν εχουμε :D. Aυτες που εχω ακουσει,δεν μου αρεσαν αλλα ήταν ειδικες περιπτωσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και εγώ είμαι μπερδεμένος μεταξύ μιας Gibson j-185  μιας martin και της Taylor. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει…

Ποιας Martin και ποιας Taylor; Έχεις στο νου σου συγκεκριμένα μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Taylor ειναι η 314 αν δεν κανω λαθος ( ειναι καλα τα ηλεκτρικα της? )

και η martin δεν την θυμαμαι κανει 2500 ομως και με δυσκολευει. μαλλον d 28

η gibson ειναι μια j 185 μαλλον αυτη ειναι ( http://www.musiciansfriend.com/document?cpd=0OEY&doc_id=99371&base_pid=517100&index=1)  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ότι οφείλω να πω την γνώμη μου για την taylor, όντας κάτοχος του μοντέλου το οποίο αναφέρεις.

Ενώ το όργανο είναι εξαιρετικό ακουστικά -η ποιότητα κατασκευής φαίνεται σε κάθε λεπτομέρεια και ο ήχος του είναι όπως θα περίμενε κανείς από ένα τόσο ακριβό όργανο, είχα δύο φορές μεγάλο πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της. Και εξηγώ:

 

(Πριν μπω στις λεπτομέρειες οι οποίες βέβαια μπορεί και να έχουν να κάνουν με σκάρτο κομμάτι πρέπει να ομολογήσω ότι ο ήχος του Expression System ήταν με μεγάλη διαφορά καλύτερος από οποιαδήποτε ακουστική είχα ακούσει μέσα από P.A.)

 

Δυστυχώς όμως, περίπου ένα χρόνο αφότου την αγόρασα (από ΗΠΑ) και την έφερα στην Ελλάδα, το σύστημα σταμάτησε να παίζει, απλά νεκρώθηκε (με καινούργιες μπαταρίες φυσικά!). Η επισκευή στον εδώ αντιπρόσωπο ήταν αρκετά τσουχτερή, αλλα ευτυχώς το σύστημα διορθώθηκε. Πέρασαν 3 χρόνια και ξαφνικά (πάλι), καθώς μεσολάβησε ένα διάστημα 6 μηνών που δεν την έπιασα στα χέρια μου λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων, το ίδιο πρόβλημα.

Αυτήν την φορά όμως ο αντιπρόσωπος μετά από εκτενή και λεπτομερή προσέγγιση του συστήματος μου δήλωσε ότι αδυνατούσε να την διορθώσει, και το κομμάτι έπρεπε να σταλεί αμερική. Τότε αποφάσισα ότι αντί να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που ήταν εκτός εγγύησης και να πληρώσω και τα μεταφορικά, να ξεφορτωθώ το Expression System και να εγκαταστήσω ένα νέο σύστημα για να κάνω την δουλειά μου (αυτήν την στιγμή έχω ένα της LR Baggs, με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος).

 

Bottom line: Ή αγόρασέ την από κάπου όπου θα έχεις κάλυψη σε περίπτωση αντίστοιχης ατυχίας, ή (αν δεν θες να "μπλέξεις") πάρε μια καλή  "καθαρόαιμη" ακουστική (σίγουρα θα βρείς πολύ καλά όργανα σε αυτά τα λεφτά αν ψάξεις, και όχι μόνο από "γνωστές" μάρκες τύπου martin και taylor -εκτός αν θες να πας και για την αξία μεταπώλησης) και πρόσθεσέ της εσύ σε κάποιο μάστορα ένα αντίστοιχο καλό ηλεκτρονικό σύστημα (σαν αυτό που προανέφερα ή κάποιο παρόμοιο, σίγουρα θα βρεις πολύ καλά σε αυτά τα λεφτά). Εγώ πάντως αν διάλεγα τώρα θα έκανα μάλλον το δεύτερο..

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ndnikola ευχαριστω! αλλα μπορεις να μου πεις τι το περιεργο εχει το Expression System και καποιοι το θεωρουν πολυ καλο και αλλοι οχι? γιατι δεν εχω καταλαβει την καινοτομια του....

μηπως να παω να παρω μια gibson να ησυχασω.

αν εσυ αγοραζες σημερα ποια  θα επερνες?

                                                                  sorry για το πρηξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως, ανεξαρτητα ποια κιθαρα θα αγορασεις

θα σου προτεινα να παρεις και τo i beam της lr baggs

το οποιο συνδυαζει αισθητηρα, κρυσταλλο και μαγνητη

τα οποια μπορεις να μιξαρεις εσυ οπως τα θες.

 

Θα σου κοστισει κατι παραπανω αλλα αφου θα παρεις

καλο οργανο πιστευω οτι αξιζει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου