Προς το περιεχόμενο

Boήθεια για αγορά ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα πρόβλημα!

 

Θα πρότεινα τα εξής:

 

-Πήγαινε μια βόλτα στον ζοζέφ και άκουσε τις taylor από κοντά, ειδικά σε τόσα χρήματα θα ναι κρίμα να αγοράσεις κάτι τόσο προσωπικό όπως μια ακουστική κιθάρα "στα τυφλά".

 

-Ψάξε λίγο περισσότερο τις επιλογές σου σε αυτήν την κατηγορία τιμής και σε άλλες μάρκες. Ενδεικτικά για hi-end πολλού προτείνουν τις lakewood, gibson songmaker (http://www.thomann.de/gr/gibson_cqm_ce.htm), breedlove, furch και φυσικά martin.Όσο για τις τελευταίες, προσωπικά δεν έχω πιάσει martin που να μην έχει εξαιρετικό ήχο και κατασκευή αλλά το δυνατό τους "σημείο" από όσο ξέρω είναι οι dreadnaught, οπότε αν πάς για άλλο σχήμα δεν θα έχεις τόσες επιλογές.

 

Σχετικά με τα σχήματα της ακουστικής σίγουρα έχουν γραφτεί εκτενείς απόψεις εδώ, χρησιμοποίησε το ψαχτήρι ή google it! (ενδεικτικά grand auditorium για παίξιμο με δάκτυλα, jumbo για chords και δυνατό ήχο, dreadnaught για κάτι το ενδιάμεσο - ίσως το πιο συνηθισμένο αλλά ποτέ δεν μου έκατσε τόσο καλά!)

 

Τώρα σχετικά με το Expression System και τις "ιδιαιτερότητές" του:

 

Το expression system συνδυάζει προενίσχυση με δύο αισθητήρες και μαγνήτη ο οποίος είναι "χωμένος" στο μπράτσο. Επίσης βγάζει balanced output και μπορείς να παίξεις live χωρίς D.I. Προσωπικά πάντα είχα καθαρό και δυνατό σήμα για την ακουστική μου, σε ό,τι σύστημα και να έπαιξα με έβγαζε ασπροπρόσωπο- η μάλλον ακόμη καλύτερα, ο ήχος της με έκανε να το ευχαριστιέμαι ακόμη περισσότερο! Πάραυτα, υπάρχουν σίγουρα ανταγωνιστικές λύσεις και από άλλες εταιρίες, αλλά τα "ακριβά" ηλεκτρικά τοποθετούνται εργοστασιακά σε πολύ ακριβές κιθάρες.

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι πρακτικά θα έχεις μια καλύτερη λύση αγοράζοντας μια καθαρόαιμη ακουστική στα χ ευρώ και τοποθετώντας της ένα σύστημα των ψ ευρώ παρά με το να πάρεις μια ηλεκτρακουστική των (χ+ψ) ευρώ. Ειδικά στην περίπτωση συστημάτων που δεν χρειάζονται "ακρωτηριασμό" της κιθάρας για την τοποθέτησή τους, θα έχεις μια πολύ καλή ακουστική χωρίς να κάνεις συμβιβασμούς. Στην περίπτωση της ηλ/ακουστικής την παίρνεις "πακέτο" οπότε κινδυνεύεις να μην πάρεις αυτό που θα σου άρεσε περισσότερο!

 

Τέλος, δεν πρότεινα επίτηδες τις ακριβές της ovation, καθότι προσωπικά είμαι της γνώμης ότι οι ηλ/ακουστικές πρέπει να έχουν και καλό ήχο εκτός P.A. (ειδικά όταν δίνεις τόσα χρήματα!) - κάτι που θα θυμηθείς αν ακούσεις μια ovation χωρίς καρφί. Φυσικά δεν έχω ακούσει όλα τους τα μοντέλα για να σου πω 100% αλλά μιλώντας πάντα από εμπειρία...

 

Εντελώς προσωπικά μιλώντας τώρα, μάλλον θα έπαιρνα μια furch με κέδρινο καπάκι και θα της έβαζα το σύστημα της L.R. Baggs (αλλά θα κρατούσα και την taylor  μου ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι πρακτικά θα έχεις μια καλύτερη λύση αγοράζοντας μια καθαρόαιμη ακουστική στα χ ευρώ και τοποθετώντας της ένα σύστημα των ψ ευρώ παρά με το να πάρεις μια ηλεκτρακουστική των (χ+ψ) ευρώ. Ειδικά στην περίπτωση συστημάτων που δεν χρειάζονται "ακρωτηριασμό" της κιθάρας για την τοποθέτησή τους, θα έχεις μια πολύ καλή ακουστική χωρίς να κάνεις συμβιβασμούς. Στην περίπτωση της ηλ/ακουστικής την παίρνεις "πακέτο" οπότε κινδυνεύεις να μην πάρεις αυτό που θα σου άρεσε περισσότερο!

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ότι οφείλω να πω την γνώμη μου για την taylor, όντας κάτοχος του μοντέλου το οποίο αναφέρεις.

Ενώ το όργανο είναι εξαιρετικό ακουστικά -η ποιότητα κατασκευής φαίνεται σε κάθε λεπτομέρεια και ο ήχος του είναι όπως θα περίμενε κανείς από ένα τόσο ακριβό όργανο, είχα δύο φορές μεγάλο πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της. Και εξηγώ:

 

(Πριν μπω στις λεπτομέρειες οι οποίες βέβαια μπορεί και να έχουν να κάνουν με σκάρτο κομμάτι πρέπει να ομολογήσω ότι ο ήχος του Expression System ήταν με μεγάλη διαφορά καλύτερος από οποιαδήποτε ακουστική είχα ακούσει μέσα από P.A.)

 

Δυστυχώς όμως, περίπου ένα χρόνο αφότου την αγόρασα (από ΗΠΑ) και την έφερα στην Ελλάδα, το σύστημα σταμάτησε να παίζει, απλά νεκρώθηκε (με καινούργιες μπαταρίες φυσικά!). Η επισκευή στον εδώ αντιπρόσωπο ήταν αρκετά τσουχτερή, αλλα ευτυχώς το σύστημα διορθώθηκε. Πέρασαν 3 χρόνια και ξαφνικά (πάλι), καθώς μεσολάβησε ένα διάστημα 6 μηνών που δεν την έπιασα στα χέρια μου λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων, το ίδιο πρόβλημα.

Αυτήν την φορά όμως ο αντιπρόσωπος μετά από εκτενή και λεπτομερή προσέγγιση του συστήματος μου δήλωσε ότι αδυνατούσε να την διορθώσει, και το κομμάτι έπρεπε να σταλεί αμερική. Τότε αποφάσισα ότι αντί να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που ήταν εκτός εγγύησης και να πληρώσω και τα μεταφορικά, να ξεφορτωθώ το Expression System και να εγκαταστήσω ένα νέο σύστημα για να κάνω την δουλειά μου (αυτήν την στιγμή έχω ένα της LR Baggs, με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος).

 

Bottom line: Ή αγόρασέ την από κάπου όπου θα έχεις κάλυψη σε περίπτωση αντίστοιχης ατυχίας, ή (αν δεν θες να "μπλέξεις") πάρε μια καλή  "καθαρόαιμη" ακουστική (σίγουρα θα βρείς πολύ καλά όργανα σε αυτά τα λεφτά αν ψάξεις, και όχι μόνο από "γνωστές" μάρκες τύπου martin και taylor -εκτός αν θες να πας και για την αξία μεταπώλησης) και πρόσθεσέ της εσύ σε κάποιο μάστορα ένα αντίστοιχο καλό ηλεκτρονικό σύστημα (σαν αυτό που προανέφερα ή κάποιο παρόμοιο, σίγουρα θα βρεις πολύ καλά σε αυτά τα λεφτά). Εγώ πάντως αν διάλεγα τώρα θα έκανα μάλλον το δεύτερο..

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Φιλικά,

 

Τα ηλεκτρικά του συγκεκριμένου μοντέλου (314) είναι ελαττωματικά απ' ό,τι κατάλαβα καθώς και στη δική μου taylor 314 "πέθαναν" μετά από περίπου 8 χρονάκια ενώ στα ενδιάμεσα τρώγανε κάποια ψιλοκολλήματα :-\. Σαν κιθάρα βέβαια είναι βούτυρο!! Απίστευτο μανίκι!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου