Προς το περιεχόμενο

Ζητείται review για Yngwie Malmsteen Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επειδή ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια partcaster με όλα τα specs αυτής της κιθάρας,μήπως μπορεί κάποιος που την έχει στην κατοχή του να γράψει ένα review ώστε να δω με εμπεριστατωμένη γνώμη,γιατί σε ξένα forums γράφει ο καθένας ό,τι του κατέβει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Kατ' αρχήν, μπορείς να παίξεις σε scalloped neck?

Ναι έχω δοκιμάσει 2-3 φορές scalloped necks,αλλά όχι τον λαιμό αυτής της Strat.Το playability λοιπόν δεν είναι θέμα.Έτσι κι αλλιώς,όλα συνηθίζονται πιστεύω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα το θεωούσα κάτι το στάνταρ

Επειδή όποτε αναφέρω αυτή τη Strat,το πρώτο πράγμα που ακούω είναι το scalloping,ναι,όσες φορές έχω παίξει με scalloped neck δεν έχω βρει κάτι άβολο.Το θέμα μου δεν είναι εκεί λοιπόν,γιατί εφόσον έτσι κι αλλιώς δεν έχω βρει κάτι προβληματικό,θα τη συνηθίσω αρκετά εύκολα! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο neck... όχι δεν είναι κάτι που συνηθίζεται !!! Έχω δει επαγγελματίες αλλού να πατάνε και αλλού να βρίσκονται με δαύτο !!! Σκέψου το αρκετά πριν προχωρήσεις και προπάντων δοκιμασε το αν μπορείς ΑΡΚΕΤΑ !!!! Προσωπικά ήμουν κολλημένος για αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο και όταν προσπάθησα να παίξω ήταν σαν να μην ξαναείχα πιάσει κιθάρα !!!! Αν κάτι δεν σου κολλάει από την αρχή ξέχασέ το και 'αστο για τον Malmsteen !!!! Άλλωστε στην τελική δεν πιστεύω ότι προφέρει και κάτι παραπάνω στον ήχο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλω γνώμες σε σχέση με το μοντέλο,όχι τα specs του.Τα specs τα γνωρίζω.Ευχαριστώ πολύ πάντως! :)

Το συγκεκριμένο neck... όχι δεν είναι κάτι που συνηθίζεται !!! Έχω δει επαγγελματίες αλλού να πατάνε και αλλού να βρίσκονται με δαύτο !!! Σκέψου το αρκετά πριν προχωρήσεις και προπάντων δοκιμασε το αν μπορείς ΑΡΚΕΤΑ !!!! Προσωπικά ήμουν κολλημένος για αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο και όταν προσπάθησα να παίξω ήταν σαν να μην ξαναείχα πιάσει κιθάρα !!!! Αν κάτι δεν σου κολλάει από την αρχή ξέχασέ το και 'αστο για τον Malmsteen !!!! Άλλωστε στην τελική δεν πιστεύω ότι προφέρει και κάτι παραπάνω στον ήχο !!!

θα ξαναδοκιμάσω λοιπόν και θα δω για σίγουρα αν κάθεται σωστά στο χέρι μου.Έως τότε όμως έχει κάποιος οποιαδήποτε εμπειρία από αυτό το όργανο?

Υ.Γ:Να σημειωθεί ότι δε θέλω να φτιάξω αυτό το όργανο με σκοπό να παίξω όπως ο Σουηδός,ξέρω ότι όλο αυτό είναι στα χέρια,μου αρέσουν πολύ τα specs της κιθάρας του!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο neck... όχι δεν είναι κάτι που συνηθίζεται !!! Έχω δει επαγγελματίες αλλού να πατάνε και αλλού να βρίσκονται με δαύτο !!! Σκέψου το αρκετά πριν προχωρήσεις και προπάντων δοκιμασε το αν μπορείς ΑΡΚΕΤΑ !!!! Προσωπικά ήμουν κολλημένος για αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο και όταν προσπάθησα να παίξω ήταν σαν να μην ξαναείχα πιάσει κιθάρα !!!! Αν κάτι δεν σου κολλάει από την αρχή ξέχασέ το και 'αστο για τον Malmsteen !!!! Άλλωστε στην τελική δεν πιστεύω ότι προφέρει και κάτι παραπάνω στον ήχο !!!

Σε βρισκω λιγο υπερβολικο.Αλλο το να μη σου αρεσει και αλλο το να μη μπορεις να παιξεις με scalloped λαιμο.Το πρωτο ειναι πολυ πιθανο το δευτερο χλωμο ειδικα απο...επαγγελματιες.Οσο για το τι προσφερει αυτο ειναι κυριως καλυτερο ελεγχο σε bending και vibrato.Κατα τα αλλα οι διαφορες ειναι μικρες.Αν καποιος βεβαια συνηθιζει να σφιγγει την ταστιερα σαν να θελει να βγαλει...ζουμι τοτε θα εχει ενα θεματακι αλλα φταιει η τεχνική του και οχι το scallop ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα από την αρχή ότι είχα φάει κόλλημα με το όργανο... οπότε δεν τίθεται θέμα να μην μου άρεσε!!! Είχα την τύχη ένα βήμα πριν το χρυσοπληρώσω τότε... να το πιάσω στα χέρια μου τυχαία από κάποιον Ιταλό οικογενειακό φίλο !!! Το είχα στο σπίτι μου για καμμιά βδομάδα και δεν συνηθιζόταν με τίποτα !!! Αυτό όμως στο δικό μου χέρι !!!! Μπορεί σε κάποιον άλλο να κάτσει !!!!

Αναφορικά με το vibrato και το bending διαφωνώ κάθετα !!! Και τα 2 τα κάνεις μια χαρά σε οποιαδήποτε κιθάρα !!! Στην scaloped η λογική είναι ένα πιο... "αέρινο παίξιμο" γεμάτο από ατέλιωτα συρσίματα και arpegios !!! Μόνο εκεί βρίσκω εφαρμογή !!! Στον ήχο... ΚΑΜΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ !!! Η κιθάρα έχει έναν κλασσικό 70's strat ήχο με έμφαση στο distortion - metal '80s λόγω των μαγνητών της !!! Κατά τα άλλα μια κανονικότατη στρατ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου