Προς το περιεχόμενο

Ζητείται review για Yngwie Malmsteen Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Θύμισέ μου να σου κάνω εγω review αύριο. Τώρα πάω για νανι.

Θα έχεις inbox αύριο το μεσημέρι φίλτατε!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το vibrato και το bending διαφωνώ κάθετα !!! Και τα 2 τα κάνεις μια χαρά σε οποιαδήποτε κιθάρα !!! Στην scaloped η λογική είναι ένα πιο... "αέρινο παίξιμο" γεμάτο από ατέλιωτα συρσίματα και arpegios !!! Μόνο εκεί βρίσκω εφαρμογή !!! Στον ήχο... ΚΑΜΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ !!! Η κιθάρα έχει έναν κλασσικό 70's strat ήχο με έμφαση στο distortion - metal '80s λόγω των μαγνητών της !!! Κατά τα άλλα μια κανονικότατη στρατ !!!!

Μονο απο το γεγονος οτι δεν βλεπεις διαφορα στο vibrato και bending φανερωνει οτι ποτε σου δεν ειχες πραγματικα μια scalloped κιθαρα.Απλα ποσταρεις οτι εχεις διαβασει ::).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamdancer μόνο στα χορευτικά όνειρά σου... το μυαλό σου και μια λύρα !!!

(Μονο απο το γεγονος οτι δεν βλεπεις διαφορα στο vibrato και bending φανερωνει οτι ποτε σου δεν ειχες πραγματικα μια scalloped κιθαρα.Απλα ποσταρεις οτι εχεις διαβασει)

Έγραψα ότι δεν είχα δική μου... αλλά για περίπου μια εβδομάδα !!! Τι δεν καταλαβαίνεις ;;;

Είπα επίσης ότι  vibrato και bending κάνεις σε οποιαδήποτε κιθάρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! Δεν είπα ότι δεν υπάρχει διαφορά στον τρόπο που το κάνεις... αλλά δεν υπάρχει ηχητικά διαφορά !! Τι δεν καταλαβαίνεις και πάλι;;;;

Την επόμενη φορά που βαρετά θα γράψεις 2 γραμμές τουλάχιστον διάβασε καλά τι γράφει κάποιος πριν απλά ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!! :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια partcaster με όλα τα specs αυτής της κιθάρας,μήπως μπορεί κάποιος που την έχει στην κατοχή του να γράψει ένα review ώστε να δω με εμπεριστατωμένη γνώμη,γιατί σε ξένα forums γράφει ο καθένας ό,τι του κατέβει.

Τότε το καλύτερο τότε που έχεις να  κάνεις είναι να την δοκιμάσεις μόνος σου ή κιθάρες με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά.off topic: κάνοντας σκαλοπινέ μια έναν λαιμό πρόσφατα (σταδιακά ,ξαναέβαζα το λαιμό  πριν τελειώσω για να δω διαφορές )έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:άμα έχει η ταστιέρα jumbo frets δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.Πολύ μεγάλη διαφορά θα υπάρξει όταν (όπως την περίπτωση την δικιά μου) τα τάστα έχουν πολύ χαμηλό ύψος(αυτονόητο...)άλλα και όταν Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ δεν είναι η καλύτερη και δυσκολεύει τα bends διότι προκαλεί μεγαλύτερη τριβή με το δέρμα (ΝΟΜΙΖΩ ότι οφείλετε στην πυκνότητα του ξύλου ,δεν έχει να κάνει με τρίψιμο κτλ. ). Διαφορά στον ήχο από πριν, νομίζω αντιλήφθηκα.Λόγω της μείωσης της ποσότητας του rosewood ,έγινε μια σταλιά λιγότερο μπάσα.Τώρα η διαφορά στο playbility τεράστια ,είναι βασικά πολύ πιο ξεκούραστο για τα δάχτυλα το παίξιμο καθώς έχει εξαφανιστεί η τριβή με την ταστιέρα ,bends vibrato γίνονται για πλάκα. Το μεγάλο πλην :'( που εμένα λόγω στυλ δεν με ενοχλεί αλλά άμα παίξει κάποιος που πιάνει τις συγχορδίες(μπαρέ) με πολλή δύναμη έκτος ότι θα φαλτσάρει ,θα ΠΟΝΑΕΙ καθώς λόγω της έλλειψης του ξύλου ,οι χορδές θα χωθούν μέσα στο δάχτυλο( ;D) ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamdancer μόνο στα χορευτικά όνειρά σου... το μυαλό σου και μια λύρα !!!

(Μονο απο το γεγονος οτι δεν βλεπεις διαφορα στο vibrato και bending φανερωνει οτι ποτε σου δεν ειχες πραγματικα μια scalloped κιθαρα.Απλα ποσταρεις οτι εχεις διαβασει)

Έγραψα ότι δεν είχα δική μου... αλλά για περίπου μια εβδομάδα !!! Τι δεν καταλαβαίνεις ;;;

Είπα επίσης ότι  vibrato και bending κάνεις σε οποιαδήποτε κιθάρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! Δεν είπα ότι δεν υπάρχει διαφορά στον τρόπο που το κάνεις... αλλά δεν υπάρχει ηχητικά διαφορά !! Τι δεν καταλαβαίνεις και πάλι;;;;

Την επόμενη φορά που βαρετά θα γράψεις 2 γραμμές τουλάχιστον διάβασε καλά τι γράφει κάποιος πριν απλά ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!! :P :P :P :P

 

Συνεχιζεις ετσι? Ρε μεγαλε αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι απο αυτα που λες φαινεται οτι ποτε δεν αγγιξες scalloped κιθαρα παρολα αυτα δινεις συμβουλες.Το scallop βοηθαει το χερι να lockarei στην χορδη καλυτερα με αποτελεσμα το bending και vibrato να εχουν πολυ καλυτερο ελεγχο.Καταλαβαινεις τι σημαινει η λεξη ελεγχος?Ειπε κανενας οτι τα scalloped μπρατσα εχουν καλυτερο ηχο?

Ξεκινησες απο την αρχη με ενα ματσο απιστευτα.....

" Έχω δει επαγγελματίες αλλού να πατάνε και αλλού να βρίσκονται με δαύτο !!!"

Αν ξερεις που πατας με την κανονικη ξερεις και με τη scalloped ειδικα να εισαι...."επαγγελματιας" Roll Eyes

 

"Στην scaloped η λογική είναι ένα πιο... "αέρινο παίξιμο" γεμάτο από ατέλιωτα συρσίματα και arpegios !!!"

 

Επειδη δεν ακουμπαει η ρωγα του δαχτυλου σου ξύλου το παιξιμο ειναι "αερινο" Grin.Δεν υπαρχει κανενα αερινο η ποιο γρηγορο η ποιο ευκολο παιξιμο.Τα συρσιματα(υποθετω οτι εννοεις slides) δεν εχουν καμια σχεση οπως αλλωστε και τα αρπισματα.Κανενα πλεονεκτημα η μεινονεκτημα σε αυτο τον τομεα.

 

O μονος λογος να μη μπορεις(προσεξε να μη μπορεις,οχι να μη σου αρεσει..ειναι δυο διαφορετικα πραγματα) ειναι να εχεις χαλια τεχνική και να σφιγγεις αδικαιολογητα την ταστιερα.Το μονο που κανουν τα scallops ειναι να δινουν καλυτερο ελεγχο στη χορδη και διαφορετικη αισθηση επειδη απλα δεν ακουμπας το ξυλο.Γιαυτο οι δηλωσεις σου για...επαγγελματιες που χανουν το μπουσουλα με scallops με κανει να υποθεσω οτι χρησιμοποιεις παραφιλολογια και οχι προσωπικη εμπειρια.

 

Διαφορα scallops: ελαφρα καλυτερος ελεγχος στη χορδη(bending,vibrato),ελαφρα καλυτερο playability στα τελευταια πολυ μικρα ταστα, ελαφρα χειροτερο στα πρωτα και μονο οσον αφορα ακορντα.Αυτο ειναι ολο.Καταλαβαινεις λοιπον γιατι αυτα που λες ειναι αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το καλύτερο τότε που έχεις να  κάνεις είναι να την δοκιμάσεις μόνος σου ή κιθάρες με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά.off topic: κάνοντας σκαλοπινέ μια έναν λαιμό πρόσφατα (σταδιακά ,ξαναέβαζα το λαιμό  πριν τελειώσω για να δω διαφορές )έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:άμα έχει η ταστιέρα jumbo frets δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.Πολύ μεγάλη διαφορά θα υπάρξει όταν (όπως την περίπτωση την δικιά μου) τα τάστα έχουν πολύ χαμηλό ύψος(αυτονόητο...)άλλα και όταν Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ δεν είναι η καλύτερη και δυσκολεύει τα bends διότι προκαλεί μεγαλύτερη τριβή με το δέρμα (ΝΟΜΙΖΩ ότι οφείλετε στην πυκνότητα του ξύλου ,δεν έχει να κάνει με τρίψιμο κτλ. ). Διαφορά στον ήχο από πριν, νομίζω αντιλήφθηκα.Λόγω της μείωσης της ποσότητας του rosewood ,έγινε μια σταλιά λιγότερο μπάσα.Τώρα η διαφορά στο playbility τεράστια ,είναι βασικά πολύ πιο ξεκούραστο για τα δάχτυλα το παίξιμο καθώς έχει εξαφανιστεί η τριβή με την ταστιέρα ,bends vibrato γίνονται για πλάκα. Το μεγάλο πλην :'( που εμένα λόγω στυλ δεν με ενοχλεί αλλά άμα παίξει κάποιος που πιάνει τις συγχορδίες(μπαρέ) με πολλή δύναμη έκτος ότι θα φαλτσάρει ,θα ΠΟΝΑΕΙ καθώς λόγω της έλλειψης του ξύλου ,οι χορδές θα χωθούν μέσα στο δάχτυλο( ;D) ....

 

Διαφορά στον ήχο έχει όχι κάποια θεαματική αλλά έχει,μπορει σε maple να ειναι μεγαλύτερη δεν το γνωρίζω,στην δικιά μου που είναι rosewood είδα μια μικρή όπως λες έχει λιγότερα μπάσα.

 

Τώρα για το playbility είναι καθαρά στον παίχτη σε άλλους είναι πολύ βολίκή σε άλλους είναι τελείως άβολη,απλά για μένα το καλύτερο είναι να την δοκιμάσει κάποιος καλά πριν προβεί σε κάποια αγορά.

 

Συνόματε BillTr δεν στο λέω αυτό για να σε θίξω ούτε μου πρενάνε απαρατήριτα αυτά που λές  (ότι την έχεις δοκιμάσει)ξέρω πως είναι εκνευριστηκό να ρωτάς άλλα και άλλα να σου λένε.

Αλλά μιας και έχω scalloped αλλά είναι σε ψιλοάθλια κατάσταση οπότε τα συμπεράσματα μπορεί να είναι ανακριβές,αλλά απ'όσο έχω δει και άλλοι έχουν ίδια γνώμη με normal κιθάρα.

Ας μπω στο ψιτό καλύτερα,προσωπική μου γνώμη είναι πως με μια δυό δοκιμές δεν είναι αρκετές.

Άμα μπορείς να την δανιστείς από κάποιον γνωστό για καμιά εβδομάδα ή και μισή αρκεί να παίζεις,είναι ότι καλύτερο.

Αυτό το λέω γιατί σε αυτόν τον χρόνο θα πρέπει να πειραματιστείς με τα πάντα μπαρέ,σόλα και με ότι άλλο ασχολίσαι και τότε να βγάλεις γνώμη πως σε ότι παίζεις η scalloped σε βολεύει,εκτός άμα θέλεις να την έχει π,χ, μόνο για σόλα την έχεις τεστάρει στα σόλα και σε βολεύει εκεί πάω πάσο.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφορα scallops: ελαφρα καλυτερος ελεγχος στη χορδη(bending,vibrato),ελαφρα καλυτερο playability στα τελευταια πολυ μικρα ταστα, ελαφρα χειροτερο στα πρωτα και μονο οσον αφορα ακορντα.Αυτο ειναι ολο.Καταλαβαινεις λοιπον γιατι αυτα που λες ειναι αστεια.

 

+1

 

Όντώς αυτό ισχύει γι'αυτό και όποιος ασχολήται με full scalloped μια συμβουλή είναι να την δοκιμάσει σε όλα τα παιξίματα συχορδίες σόλα κτλ. άμα θέλει να είναι μόνο από 12ο μέχρι τέλους τότε δεν θα έχει και τόσο μεγάλο θέμα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι .... Πιστεύω ότι μια σκαλοπινιέ κιθάρα θα βοηθήσει τον κιθαρίστα που λόγω τεχνικής κτλ παίζει με υψηλό action ώστε να κάνει εύκολα bends,διότι μπορεί πλέον να κατεβάσει πολύ το action(ταχύτητα ,ευκολία στο παίξιμο) και  να χρησιμοποιήσει την ίδια τεχνική.(Ίσως και γι'αυτό  άτομα με άλλη τεχνική δεν βλέπουν την μεγάλη διαφορά και αντιλαμβάνονται μόνο τα πλην) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι .... Πιστεύω ότι μια σκαλοπινιέ κιθάρα θα βοηθήσει τον κιθαρίστα που λόγω τεχνικής κτλ παίζει με υψηλό action ώστε να κάνει εύκολα bends,διότι μπορεί πλέον να κατεβάσει πολύ το action(ταχύτητα ,ευκολία στο παίξιμο) και  να χρησιμοποιήσει την ίδια τεχνική.(Ίσως και γι'αυτό  άτομα με άλλη τεχνική δεν βλέπουν την μεγάλη διαφορά και αντιλαμβάνονται μόνο τα πλην) ;)

 

+1

 

Για να έχει πιο χαμηλό action από τις άλλες πρέπει να πατιέται ώστε με το πάτημα η χορδή να "μπαίνει" μέσα στο scalloped με αποτέλεσμα να σηκώνεται(από το πατημένο τάστο προς την γέφυρα) αυτό αυτομάτος σου βγάζει και ένα bend.

 

Είναι το τι ζητάει κανείς από το παίξιμό του και τι τον βολεύει βέβαια,άλλος χαλιέται γιατί πιάνει δυνατά την ταστιέρα και δεν γουστάρει το bend που κάνει λόγο του ότι δεν υπάρχει ξύλο.

 

άλλος δεν γουστάρει να έχει την αίσθηση του ότι δεν πατάει στο ξύλο(πιο πολύ για τις συχορδίες).

 

O malmsteen έχει κούρδισμα ένα ημιτόνιο πιο χαμηλά και παίζει και με 8άρες,ε δεν νομίζω να έχει και τόσο θέμα με την scalloped και ας έχει και ψιλό action(παλιά δεν ήταν τόσο ψιλό).

 

Και εγω στην δικιά μου την έχω σεταρισμενη σε ένα ημιτόνιο πιο χαμηλά και είναι πιο αλιφή σε σύγκριση με αυτή με το στάνταρ(9άρες χορδές και στις δύο).

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου