Προς το περιεχόμενο

Ζητείται review για Yngwie Malmsteen Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Yngwie χρησιμοποιεί 8άρες  και είναι χουρδισμένος ένα ημιτότιο πιό χαμιλά από την Μι.

 

Αυτό κάνει πιό εύκολο το παίξιμο και ισορροπεί λίγο το ψιλό action που έχει,τουλάχιστον στα δικά χέρια.

 

Στην scalopped που έχω φοράω 9άρες και την έχω και εγώ ένα ημιτότιο πιό χαμιλά από την Μι και είμαι ΟΚ μου την σπάει λίγο κάπου κάπου λόγο του κενού αλλά σε γενικές γραμμές ΟΚ.

 

Αν την είχα σε ΜΙ τότε δεν νομίζω πως θα με βόλευε και πολύ(μηλάω πάντα για την scalopped).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H YJM παντως ειναι εξαιρετική strat που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τον ανταγωνισμο.Οι μαγνήτες της(τουλαχιστον οι παλιοι Ηs3 dimarzio που ξερω) δεν βρωμιζουν με τιποτα και παροτι low output, με τονους gain βγαζουν αυτον τον κλασσικο 80s rock glassy lead ηχο(βλεπε και John Norum).Οτι ειναι ολιγον flat για καθαρα ειναι, αλλα μπορει καποιος να τους καλωδιωσει σαν single coils μονο(πριν αποφασισει να τους αλλαξει για κατι ποιο...παραδοσιακο :P), οπως εκανε ο Eric Johnson με τους Ηs2 πχ.Για τους καινουργιους duncan παντως δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H YJM παντως ειναι εξαιρετική strat που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τον ανταγωνισμο.Οι μαγνήτες της(τουλαχιστον οι παλιοι Ηs3 dimarzio που ξερω) δεν βρωμιζουν με τιποτα και παροτι low output, με τονους gain βγαζουν αυτον τον κλασσικο 80s rock glassy lead ηχο(βλεπε και John Norum).Οτι ειναι ολιγον flat για καθαρα ειναι, αλλα μπορει καποιος να τους καλωδιωσει σαν single coils μονο(πριν αποφασισει να τους αλλαξει για κατι ποιο...παραδοσιακο :P), οπως εκανε ο Eric Johnson με τους Ηs2 πχ.Για τους καινουργιους duncan παντως δεν εχω ιδεα τι παιζει.

 

Επειδή έχω δοκιμάσει και τα 2 sets,οι HS-3 για μένα ήταν πολύ καλύτεροι!Οι SD είχαν πάρα πολύ gain για ''μονοί'' και έχανε η κιθάρα αυτή τη Stratίλα,αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Πλέον έχω κάνει το classic YJM wiring,HS-3 σε neck και bridge,dummy στη θέση middle,τα tone knobs δεν λειτουργούν επίσης και έχω βρει τον ήχο που θέλω!  8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Les Paul scalloped? Tele scalloped?  ;D

 

ουόχι ρε!!! να τις αφήσει όπως ειναι εννοείται...

Κοιτα...εγω νομιζα οτι τοση ωρα μιλαγαμε για θνητους κιθαριστες...

(MALMSTEEN SATRIANI VAI GILBERT TIMMONS KOTZEN BUCKETHEAD)

 

ΟΧΙ ΓΙΑ ΘΕΟΥΣ (Ritchie Blackomore - Anya Live Come Hell or High Water)???

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K Λ Α Ι Ω  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Δεν υπάρχει...ομολογώ πως δεν γνώριζα αυτή τη πτυχή του "ψυχρού εκτελεστή" ...

Την εποχή που βγάλανε το πρωτο άλμπουμ τον έχω δει σε βιντεο να παίζει με μια τέτοια κούκλα, αλλά τέτοιο κούνημα απο τον σκοτεινό άρχοντα της κακοτροπιάς με ντύσιμο παγωτατζή δεν τον περίμενα!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ...

τωρα με βαζεις σε μπελάδες!

θα τα δω μετα σπιτι με την ησυχία μου

αν και αδυνατω να ασχοληθω με την αφάνα του ριτσι οταν προκειται για βιντεο των blackmore's night...  για ευνόητους λόγους.... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπουζουκι να πιασει...και παντζο...και λυρα...ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ!!!!

 

ΠΑΝΤΑ ΤΑΓΜΕΝΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου