Προς το περιεχόμενο

Ζητείται review για Yngwie Malmsteen Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μακάρι να βρεθεί κάποιος,αν σου τύχει δοκίμασε τα πάντα από παιξίματα που έχεις για να δεις αν σου κάνει  ;)

Μίλησα με τον τεχνικό που συνεργάζομαι για το project και μου είπε ότι λόγω του παιξίματός μου αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστώ.Εννοείται ότι πρέπει να κάνω μια πιο ενδελεχή δοκιμή,απλά με ανακούφισε λίγο κι αυτό. ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μίλησα με τον τεχνικό που συνεργάζομαι για το project και μου είπε ότι λόγω του παιξίματός μου αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστώ.Εννοείται ότι πρέπει να κάνω μια πιο ενδελεχή δοκιμή,απλά με ανακούφισε λίγο κι αυτό. ;D

 

Γι'αυτό και όποιος λέει full scalloped τον πρίζω να την δοκιμάσει,ακόμα και παιχταράς να είναι κάποιος και να μην δείνει πολύ δύναμη στα δάχτυλα,ο τρόπος που παίζει να είναι τέτοιος ώστε να ακουμπάει στο ξύλο και αν ξαφνικά παίζει στον αέρα να μην τον βολέψει.

 

Και σου είπα να κάνεις μια δοκιμή στα πάντα γιατί οι πιό πολλοί μεταξύ αυτών και ο εαυτός μου μόλις πιάσουν μια scalloped θα την ταράξουν στα σόλα και όλα καλά.

Μετά όμως μόλις πάνε να πιάσουν καμιά συχορδία σε κάποιους είναι κυριλέ ή μπορεί και πιό βολικά,αν όμως το παιξιμό τους είναι όπως το παράδειγμα στην πάνω παράγραφο ξενερώνουν.

 

Σου εύχομαι καλή,σωστή και εύκολη επιλογή  :D

 

Και να μας πεις τι έγινε και αν παιχτεί κανένα project ανέβασε καμία φώτο,άμα θες ανεβάζω την δικιά μου για κανένα οφθαλμόλουτρο  ;D(σιγά την κιθάρα αλλά για το χαβαλέ  ;D)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chris gti όντως το "έκλεισε" το θέμα με το πολύ ωραίο review του.

 

Είχα αγοράσει το '08 για συλλεκτικούς/επενδυτικούς λόγους την "Play Loud" Strat που είχε βγάλει το CS της Fender τότε.(Η συγκεκριμενη ήταν φτιαγμένη από τον Yuriy Shishkov ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι ΜΑΓΟΣ .&- ;D)

 

New Fender ''Play Loud'' Custom Shop Strat

 

Επειδή όμως η κιθάρα ήταν (heavily) reliced έμπαινα στον πειρασμό σχετικά άφοβα να την δοκιμάζω κατά καιρούς.

 

Με λίγα λόγια και την πρώτη φορά που την δοκίμασα ένοιωσα λες και πρώτη φορά έπιανα κιθάρα.Εντελώς άχαρη/παράξενη αίσθηση...Το δράμα ήταν κυρίως στις συγχορδίες... ;D Τις (ελάχιστες) φορές που την δοκίμασα όμως,την συνήθισα (έως ένα βαθμό τουλάχιστον) αν και κατά την γνώμη μου όποιος αποφασίσει να παίζει με scalloped neck είναι σαν να μαθαίνει από την αρχή να παίζει...Η αίσθηση που έχει όμως στα bends και στo vibrato είναι όντως φοβερή όπως προείπε και ο chris-gti...

 

(Παρεμπιπτόντως και αν θυμάμαι καλά η συγκεκριμένη έκδοση είχε "lightly" scalloped neck και 7άρι radius σε αντίθεση με την USA version η οποία έχει 9άρι radius και πιό "βαρύ" scalloping...)

 

@Bill Trantos: Γυναίκα,κιθάρες και αυτοκίνητα ΔΕΝ δανείζονται...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@S9F Σε ζηλεύω αφόρητα που πέρασε απο τα χέρια σου αυτή η εξάχορδη ονείρωξη...!

Εγώ σας ζηλεύω και τους 2  :P ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες ποσο δυσκολο ειναι να κανεις 2 ρελικ κιθαρες ιδιες!!! :o :o :o

 

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ,δες τη σειρα roadworn της Fender εχουν ολες ακριβως το ιδιο relic.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ....βαχ.....

 

Κολλημένοι με Yngwie (ή όσοι εκτιμάτε τα πανέμορφα συλλεκτικά χειροποίητα αριστουργήματα) ανοίξτε το link με δική σας ευθύνη... :P

 

http://www.ebay.com/itm/Fender-Custom-Shop-Yngwie-Malmsteen-Play-Loud-Tribute-Stratocaster-w-COA-OHSC-/271120568323?pt=Guitar&hash=item3f200b9003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ,δες τη σειρα roadworn της Fender εχουν ολες ακριβως το ιδιο relic.

Ναι το ξερω οτι το αποτελεσμα ειναι ιδιο αλλα δε πρεπει χειροποιητα να αντιγραψεις ακομα και τη παραμικρη γρατζουνια απο κιθαρα σε κιθαρα?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Με πολυ ορεξη για πλακα...γιατι γελαω με την κοντριτσα τον απο πανω!!!!!

Θέλω να γραψω τα εξης:

 

Εκανα το τεστ σε μια κιθαρα της φτηνιας...YAMAHA PACIFICA 112 LEFT

με λιμα μονος μου...μεχρι και το 12 ταστο....απο το 21.

 

Λοιπον...γελατε γελατε αλλα ολα ισχυουν που γραφουν οι εμπειρει χρηστες!

 

Την κιθαρα την εκανα πενα...εξαιρετικη δουλεια για τα μετρα ενος ερασιτεχνη!

 

Οσο αναφορα τον ηχο μικρη αλλαγη αλλα στο playability καμια σχεση...σαν να λεμε 6χορδη με 7χορδη (ενταξει ισως υπερβαλω λιγουλακι)

 

Βελτιωση στο πως γινεται το BENDING KAI ΤΟ VIBRATO...το ευχαριστιεσαι ρε παιδι μου να σολαρεις! ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ "ΓΡΗΓΟΡΑ".

 

Αναλογα το action της κιθαρας και το σεταρισμα μπορει να βλαστιμισεις την ωρα και την στιγμη...ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ MALMSTEEN ΚΑΙ Η ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΥ.ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

 

Φιλακια σε ολους....χαβαλες να γινεται...μην αρπαζεστε ρε κοτζαν παλουκαρια!

 

 

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου