Προς το περιεχόμενο

Ζητείται review για Yngwie Malmsteen Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω παιξει εκτενως με την Ιαπωνεζικη μαλμστιν(πρωτη του signature)...

Δε θα ελεγα οτι με βολεψε...

Περισσοτερο ωστοσο το ειχα στο μυαλο μου...

Θελει αρκετο χρονο για να συνηθισεις να πατας λιγοτερο δυνατα σε συγκριση με τις κανονικες ταστιερες...

Προσωπικα,θελοντας να συνδιασω το γρηγορο παιξιμο με τα σηκωματα κατεληξα στα JUMBO FRETS 6100...

Δεν ειναι scalloped η αισθηση αλλα εχει αρκετο χωρο καθως ειναι πολυ ψηλα ταστα...

Αν εκανα scalloping καποια στιγμη θα εκανα στα τελευταια ταστα,απο το 15 και κατω...

Αλλωστε τεχνικες που χρησιμοποιω ιδιαιτερα,τυπου tap harmonics δεν εβγαιναν ιδιαιτερα καλα...

Μπορει να οφειλεται και σε μενα βεβαια και οχι στο λαιμο...

 

Οπως εχουμε συζητησει και προσωπικα,η γνωμη μου ειναι να μη το κανεις γιατι δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη χρησιμοτητα...τα JUMBO ταστα θα σε φερουν πολυ κοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν,

ως ευτυχής κάτοχος μιας YJM Signature Strat εδώ και 12 χρόνια έχω να σου πω τα εξής..

 

Ποιότητα κατασκευής : τυπική Αμερικάνικη Strat, με οτι αυτό συνεπάγεται. Καλά υλικά, καλή συναρμολόγηση, καλό βάψιμο, τίποτα το εντυπωσιακό όμως (αρκετά κάτω από Custom Shop κατασκευή σε θέμα fit & finish), απ΄την άλλη δεν θα σε προβληματίσει κιόλας. Πολύ ωραία vintage tweed βαλίτσα με πορτοκαλί επένδυση  :)

 

Playability : εδώ όλη η ιστορία είναι το scalloped μπράτσο. Υπάρχουν πολλά να πεις και να γράψεις, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το να δοκιμάσεις μόνος σου και να κρίνεις.

Προσωπικά το λατρεύω, σε βαθμό που όταν παίζω με άλλη κιθάρα να μου φαίνεται "άψυχη" και να με δυσκολεύει για λίγο μέχρι να προσαρμοστώ...Το scalloped ΔΕΝ σε κάνει πιο γρήγορο και ΔΕΝ θα γίνονται τα sweep απο...μόνα τους (σε καμμία περίπτωση)...Αυτό που προσφέρει είναι απαράμιλλη αίσθηση στα bends και στο vibrato. Απ΄την άλλη όμως (αν έχεις βαρύ χέρι) ειδικά σε συγχορδίες μπορεί να ακούγεσαι λιγάκι off... Εγώ ευτυχώς τυχαίνει να έχω ελαφρύ touch και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα...ξέρω όμως κόσμο που δεν την παλεύει με τίποτα...γι'αυτό ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ δοκιμή διαρκείας σε διάφορα στύλ μουσικής για να δείς αν ταιριάζουν τα χνώτα σας.

 

Ήχος : και εδώ είναι καθαρά θέμα γούστου. Η κιθάρα αυτή ΔΕΝ είναι (ηχητικά) μια Αμερικάνικη Strat...έχω Kramer, Jackson και Ibanez που ακούγονται πολύ πιο...Fender strat από αυτή τη Fender strat. Συνεπώς μην περιμένεις και πολλά-πολλά για SRV και Hendrix - καθαρά και ψιλοβρώμικα μπλουζο-ρόκια...δεν λέω οτι δεν γίνεται, απλά η κιθάρα αυτή δεν είναι στο στοιχείο της για αυτή τη δουλειά...μια απλή strat με "κλασσικούς" μαγνήτες είναι πολύ καλύτερη επιλογή.

Ακριβώς επειδή οι μαγνήτες της YJM είναι τελείως ψόφιοι και ουδέτεροι/αδιάφοροι στα καθαρά, μπορούν να σηκώσουν ΤΟΝΟΥΣ gain. Εκεί η κιθάρα "ροπιάζει", βρίσκεται στο στοιχείο της και κελαηδάει πραγματικά. Μιλάμε για πολύ gain (και φυσικά noise gate)...και ΝΑΙ, εκεί βρίσκεται και ο ήχος του χοντρού, ειδικά στον neck μαγνήτη.

Κατά αυτή την έννοια λοιπόν, η κιθάρα χαρακτηρίζεται (από εμένα τουλάχιστον) ως one trick pony. Αλλά αυτό το one trick το κάνει πραγματικά καλά. Και κακά τα ψέμματα, κανείς δεν πήρε αυτή την κιθάρα για να παίζει τζάζ/funk/soul  ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εδώ είμαστε. Καλή τύχη στην επιλογή σου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας,με βοήθησαν σε πολύ μεγάλο βαθμό!

Λοιπόν,

ως ευτυχής κάτοχος μιας YJM Signature Strat εδώ και 12 χρόνια έχω να σου πω τα εξής..

 

Ποιότητα κατασκευής : τυπική Αμερικάνικη Strat, με οτι αυτό συνεπάγεται. Καλά υλικά, καλή συναρμολόγηση, καλό βάψιμο, τίποτα το εντυπωσιακό όμως (αρκετά κάτω από Custom Shop κατασκευή σε θέμα fit & finish), απ΄την άλλη δεν θα σε προβληματίσει κιόλας. Πολύ ωραία vintage tweed βαλίτσα με πορτοκαλί επένδυση  :)

 

Playability : εδώ όλη η ιστορία είναι το scalloped μπράτσο. Υπάρχουν πολλά να πεις και να γράψεις, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το να δοκιμάσεις μόνος σου και να κρίνεις.

Προσωπικά το λατρεύω, σε βαθμό που όταν παίζω με άλλη κιθάρα να μου φαίνεται "άψυχη" και να με δυσκολεύει για λίγο μέχρι να προσαρμοστώ...Το scalloped ΔΕΝ σε κάνει πιο γρήγορο και ΔΕΝ θα γίνονται τα sweep απο...μόνα τους (σε καμμία περίπτωση)...Αυτό που προσφέρει είναι απαράμιλλη αίσθηση στα bends και στο vibrato. Απ΄την άλλη όμως (αν έχεις βαρύ χέρι) ειδικά σε συγχορδίες μπορεί να ακούγεσαι λιγάκι off... Εγώ ευτυχώς τυχαίνει να έχω ελαφρύ touch και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα...ξέρω όμως κόσμο που δεν την παλεύει με τίποτα...γι'αυτό ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ δοκιμή διαρκείας σε διάφορα στύλ μουσικής για να δείς αν ταιριάζουν τα χνώτα σας.

 

Ήχος : και εδώ είναι καθαρά θέμα γούστου. Η κιθάρα αυτή ΔΕΝ είναι (ηχητικά) μια Αμερικάνικη Strat...έχω Kramer, Jackson και Ibanez που ακούγονται πολύ πιο...Fender strat από αυτή τη Fender strat. Συνεπώς μην περιμένεις και πολλά-πολλά για SRV και Hendrix - καθαρά και ψιλοβρώμικα μπλουζο-ρόκια...δεν λέω οτι δεν γίνεται, απλά η κιθάρα αυτή δεν είναι στο στοιχείο της για αυτή τη δουλειά...μια απλή strat με "κλασσικούς" μαγνήτες είναι πολύ καλύτερη επιλογή.

Ακριβώς επειδή οι μαγνήτες της YJM είναι τελείως ψόφιοι και ουδέτεροι/αδιάφοροι στα καθαρά, μπορούν να σηκώσουν ΤΟΝΟΥΣ gain. Εκεί η κιθάρα "ροπιάζει", βρίσκεται στο στοιχείο της και κελαηδάει πραγματικά. Μιλάμε για πολύ gain (και φυσικά noise gate)...και ΝΑΙ, εκεί βρίσκεται και ο ήχος του χοντρού, ειδικά στον neck μαγνήτη.

Κατά αυτή την έννοια λοιπόν, η κιθάρα χαρακτηρίζεται (από εμένα τουλάχιστον) ως one trick pony. Αλλά αυτό το one trick το κάνει πραγματικά καλά. Και κακά τα ψέμματα, κανείς δεν πήρε αυτή την κιθάρα για να παίζει τζάζ/funk/soul  ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εδώ είμαστε. Καλή τύχη στην επιλογή σου. 

Όντως το θέμα έκλεισε μου παρουσίασες εξαιρετικά την κιθάρα,οπότε το μόνο που μένει είναι να τη δανειστώ για ένα διάστημα από κάπου για να σιγουρευτώ (δύσκολο το κόβω όμως να γίνει κάτι τέτοιο).Γενικά δεν έχω ''βαρύ'' χέρι,δεν πιέζω τις χορδές,ούτε σε chords,ούτε σε lead parts,όπου αυτό είναι θετικό απ'ότι καταλαβαίνω.Σε υπερ-ευχαριστώ για την ανάλυσή σου,ήταν πολύ κατατοπιστική!

εγω εχω παιξει εκτενως με την Ιαπωνεζικη μαλμστιν(πρωτη του signature)...

Δε θα ελεγα οτι με βολεψε...

Περισσοτερο ωστοσο το ειχα στο μυαλο μου...

Θελει αρκετο χρονο για να συνηθισεις να πατας λιγοτερο δυνατα σε συγκριση με τις κανονικες ταστιερες...

Προσωπικα,θελοντας να συνδιασω το γρηγορο παιξιμο με τα σηκωματα κατεληξα στα JUMBO FRETS 6100...

Δεν ειναι scalloped η αισθηση αλλα εχει αρκετο χωρο καθως ειναι πολυ ψηλα ταστα...

Αν εκανα scalloping καποια στιγμη θα εκανα στα τελευταια ταστα,απο το 15 και κατω...

Αλλωστε τεχνικες που χρησιμοποιω ιδιαιτερα,τυπου tap harmonics δεν εβγαιναν ιδιαιτερα καλα...

Μπορει να οφειλεται και σε μενα βεβαια και οχι στο λαιμο...

 

Οπως εχουμε συζητησει και προσωπικα,η γνωμη μου ειναι να μη το κανεις γιατι δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη χρησιμοτητα...τα JUMBO ταστα θα σε φερουν πολυ κοντα...

Θα τα πούμε και το Σάββατο από κοντά εμείς,αλλά για να σου απαντήσω έστω και σχετικά πρόχειρα,η Hellraiser που έχω τώρα έχει jumbo τάστα και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το ''θα σε πολύ κοντά''  ;D

Διαφορά στον ήχο έχει όχι κάποια θεαματική αλλά έχει,μπορει σε maple να ειναι μεγαλύτερη δεν το γνωρίζω,στην δικιά μου που είναι rosewood είδα μια μικρή όπως λες έχει λιγότερα μπάσα.

 

Τώρα για το playbility είναι καθαρά στον παίχτη σε άλλους είναι πολύ βολίκή σε άλλους είναι τελείως άβολη,απλά για μένα το καλύτερο είναι να την δοκιμάσει κάποιος καλά πριν προβεί σε κάποια αγορά.

 

Συνόματε BillTr δεν στο λέω αυτό για να σε θίξω ούτε μου πρενάνε απαρατήριτα αυτά που λές  (ότι την έχεις δοκιμάσει)ξέρω πως είναι εκνευριστηκό να ρωτάς άλλα και άλλα να σου λένε.

Αλλά μιας και έχω scalloped αλλά είναι σε ψιλοάθλια κατάσταση οπότε τα συμπεράσματα μπορεί να είναι ανακριβές,αλλά απ'όσο έχω δει και άλλοι έχουν ίδια γνώμη με normal κιθάρα.

Ας μπω στο ψιτό καλύτερα,προσωπική μου γνώμη είναι πως με μια δυό δοκιμές δεν είναι αρκετές.

Άμα μπορείς να την δανιστείς από κάποιον γνωστό για καμιά εβδομάδα ή και μισή αρκεί να παίζεις,είναι ότι καλύτερο.

Αυτό το λέω γιατί σε αυτόν τον χρόνο θα πρέπει να πειραματιστείς με τα πάντα μπαρέ,σόλα και με ότι άλλο ασχολίσαι και τότε να βγάλεις γνώμη πως σε ότι παίζεις η scalloped σε βολεύει,εκτός άμα θέλεις να την έχει π,χ, μόνο για σόλα την έχεις τεστάρει στα σόλα και σε βολεύει εκεί πάω πάσο.

Σαφώς και δεν παρεξηγήθηκα Βασίλη,απλά ήθελα από την αρχή να αποφύγω όσο το δυνατόν γίνεται αυτό το θέμα και να ασχοληθούμε με το πώς ακούγεται η κιθάρα και αν είναι σαν τις άλλες Fender.Ευτυχώς μου απάντησε ο chris gti,οπότε τώρα μπορούμε να μιλάμε για ώρες για το scalloped neck! ;D Ελπίζω να βρω έναν τρόπο να τη δοκιμάσω για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα,γιατί αλλιώς δε μπορώ να είμαι σίγουρος,βάλατε την αμφιβολία μέσα μου :P

Τότε το καλύτερο τότε που έχεις να  κάνεις είναι να την δοκιμάσεις μόνος σου ή κιθάρες με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά.off topic: κάνοντας σκαλοπινέ μια έναν λαιμό πρόσφατα (σταδιακά ,ξαναέβαζα το λαιμό  πριν τελειώσω για να δω διαφορές )έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:άμα έχει η ταστιέρα jumbo frets δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.Πολύ μεγάλη διαφορά θα υπάρξει όταν (όπως την περίπτωση την δικιά μου) τα τάστα έχουν πολύ χαμηλό ύψος(αυτονόητο...)άλλα και όταν Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΤΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ δεν είναι η καλύτερη και δυσκολεύει τα bends διότι προκαλεί μεγαλύτερη τριβή με το δέρμα (ΝΟΜΙΖΩ ότι οφείλετε στην πυκνότητα του ξύλου ,δεν έχει να κάνει με τρίψιμο κτλ. ). Διαφορά στον ήχο από πριν, νομίζω αντιλήφθηκα.Λόγω της μείωσης της ποσότητας του rosewood ,έγινε μια σταλιά λιγότερο μπάσα.Τώρα η διαφορά στο playbility τεράστια ,είναι βασικά πολύ πιο ξεκούραστο για τα δάχτυλα το παίξιμο καθώς έχει εξαφανιστεί η τριβή με την ταστιέρα ,bends vibrato γίνονται για πλάκα. Το μεγάλο πλην :'( που εμένα λόγω στυλ δεν με ενοχλεί αλλά άμα παίξει κάποιος που πιάνει τις συγχορδίες(μπαρέ) με πολλή δύναμη έκτος ότι θα φαλτσάρει ,θα ΠΟΝΑΕΙ καθώς λόγω της έλλειψης του ξύλου ,οι χορδές θα χωθούν μέσα στο δάχτυλο( ;D) ....

Ο λαιμός που θα πάρω είναι πολύ καλής ποιότητας και δε θα υπάρχει τέτοιο θέμα (maple neck/fretboard).Η τωρινή μου κιθάρα έχει jumbo frets,οπότε θα δείξει πώς θα μου φανεί σε βάθος χρόνου.Και για να απαντήσω και σε ένα επόμενο μήνυμά σου,η κιθάρα μου έχει υψηλό action,έχω 9αρες,αλλά με το floyd rose σύστημα που έχει,τα bends και το vibrato έχουν το ζόρι τους ;) Παίζω σε Strats φίλων με 9αρες χορδές και κελαηδάει το χέρι μου :P ;D

@dreamdancer &axlnick

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας,θα τα έχω υπόψιν,όπως και των υπολοίπων.Να 'στε καλά!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Ειναι η μονη κιθαρα που κρατησα  απο οταν το γυρισα στο μπασο  ;D, μοντελο 2003 με αρκετες διαφορες απο τις σημερινες...πλεον εχουν  και βαθυτερο scallop απο το 12 ταστο και κατω...

Tα υπολοιπα τα ειπε αναλυτικα ο chris gti.

και μια φωτο να ανοιξει το ματι σου  :P

phpOVzQJaAM.thumb.jpg.e8e81a2c1859eff0b0651f886426fccc.jpg

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε jumbo τάστα δε χρειάζεται scallop για να φύγεις από τη νότα αν βάλεις παραπάνω δύναμη. Σε vintage μπορεί να μην είναι θέμα, αλλά σε jumbo μπορείς να κάνεις μέχρι και ελαφρύ βιμπράτο μόνο με την πίεση, φεύγει πολύ η νότα αν σφίξεις περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζεις ετσι? Ρε μεγαλε αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι απο αυτα που λες φαινεται οτι ποτε δεν αγγιξες scalloped κιθαρα παρολα αυτα δινεις συμβουλες.Το scallop βοηθαει το χερι να lockarei στην χορδη καλυτερα με αποτελεσμα το bending και vibrato να εχουν πολυ καλυτερο ελεγχο.Καταλαβαινεις τι σημαινει η λεξη ελεγχος?Ειπε κανενας οτι τα scalloped μπρατσα εχουν καλυτερο ηχο?

Ξεκινησες απο την αρχη με ενα ματσο απιστευτα.....

" Έχω δει επαγγελματίες αλλού να πατάνε και αλλού να βρίσκονται με δαύτο !!!"

Αν ξερεις που πατας με την κανονικη ξερεις και με τη scalloped ειδικα να εισαι...."επαγγελματιας" Roll Eyes

 

"Στην scaloped η λογική είναι ένα πιο... "αέρινο παίξιμο" γεμάτο από ατέλιωτα συρσίματα και arpegios !!!"

 

Επειδη δεν ακουμπαει η ρωγα του δαχτυλου σου ξύλου το παιξιμο ειναι "αερινο" Grin.Δεν υπαρχει κανενα αερινο η ποιο γρηγορο η ποιο ευκολο παιξιμο.Τα συρσιματα(υποθετω οτι εννοεις slides) δεν εχουν καμια σχεση οπως αλλωστε και τα αρπισματα.Κανενα πλεονεκτημα η μεινονεκτημα σε αυτο τον τομεα.

 

O μονος λογος να μη μπορεις(προσεξε να μη μπορεις,οχι να μη σου αρεσει..ειναι δυο διαφορετικα πραγματα) ειναι να εχεις χαλια τεχνική και να σφιγγεις αδικαιολογητα την ταστιερα.Το μονο που κανουν τα scallops ειναι να δινουν καλυτερο ελεγχο στη χορδη και διαφορετικη αισθηση επειδη απλα δεν ακουμπας το ξυλο.Γιαυτο οι δηλωσεις σου για...επαγγελματιες που χανουν το μπουσουλα με scallops με κανει να υποθεσω οτι χρησιμοποιεις παραφιλολογια και οχι προσωπικη εμπειρια.

 

Διαφορα scallops: ελαφρα καλυτερος ελεγχος στη χορδη(bending,vibrato),ελαφρα καλυτερο playability στα τελευταια πολυ μικρα ταστα, ελαφρα χειροτερο στα πρωτα και μονο οσον αφορα ακορντα.Αυτο ειναι ολο.Καταλαβαινεις λοιπον γιατι αυτα που λες ειναι αστεια.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟ !!!!

 

Ρε μεγάλε υπερασπιστής των scalloped σε έβαλε η Fender ή έχεις διχασμένη προσωπικότητα και νομίζεις ότι είσαι ο Malmsteen ??? Ελπίζω διαβάζοντας και τις γνώμες των υπολοίπων θα μάθεις τουλάχιστον να διαβάζεις και όχι να κριτικάρεις μόνο γνώμες των άλλων !!! Διαφορετικά πάρε λίμα και ξεκίνα να scallopάρεις μέχρι να βρεις truss rod !!!

Εδώ μέσα γράφουμε γνώμες και δεν κριτικάρουμε μόνο των άλλων. Τι θα έλεγες να αποκτήσεις την δική σου !!! Παρεπιπτόντως μάθε την διαφορά του ατέλειωτου metal συρσίματος και του slide !!! ANTE ΓΕΙΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν χρειάζεται να υπάρχουν τέτοιες εντάσεις παιδιά,εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις,οι οποίες είναι όλες σεβαστές.Σκοπός του thread είναι να πάρω 2-3 πληροφορίες για το συγκεκριμένο όργανο,όχι το να διαβάσω flamming posts.

Με κάθε σεβασμό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να υπάρχουν τέτοιες εντάσεις παιδιά,εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις,οι οποίες είναι όλες σεβαστές.Σκοπός του thread είναι να πάρω 2-3 πληροφορίες για το συγκεκριμένο όργανο,όχι να το να διαβάσω flamming posts.

Με κάθε σεβασμό.

 

Και καλά κάνεις... αν διαβάσεις το πρώτο μου post απλά σου ανέφερα μια πραγματικότητα που την βίωσα πριν από κάποια χρόνια !!! Μόνο που κάποιοι μόλις διαβάσουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν... αμέσως "ΑΝΑΒΟΥΝ" !!! Αν μπορείς να έχεις κάποια για καμμιά βδομάδα έχει καλώς... να την δοκιμάσεις !!! Διαφορετικά scallopάρισε ένα φθηνό μπράτσο και δοκίμασέ το πάνω σε κάποιο σώμα !!! Αν σου κάνει προχώρα το... αν όχι ξέχνα το και πάρε μια κανονική στρατ που θα την καταευχαριστηθείς !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και καλά κάνεις... αν διαβάσεις το πρώτο μου post απλά σου ανέφερα μια πραγματικότητα που την βίωσα πριν από κάποια χρόνια !!! Μόνο που κάποιοι μόλις διαβάσουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν... αμέσως "ΑΝΑΒΟΥΝ" !!! Αν μπορείς να έχεις κάποια για καμμιά βδομάδα έχει καλώς... να την δοκιμάσεις !!! Διαφορετικά scallopάρισε ένα φθηνό μπράτσο και δοκίμασέ το πάνω σε κάποιο σώμα !!! Αν σου κάνει προχώρα το... αν όχι ξέχνα το και πάρε μια κανονική στρατ που θα την καταευχαριστηθείς !!!!

Ελπίζω να μπορέσω να βρω κάποιον να μου τη δανείσει,το οποίο το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο και λογικό γιατί δε μπορείς να εμπιστεύεσαι έτσι τα όργανά σου, και θα δω τι θα γίνει.Η 2η μου λύση είναι ακριβώς αυτή.Άλλος λαιμός  ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου