Προς το περιεχόμενο

Powercore Firewire+Multiface II+ Wavelab 5


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω ενα πολυ σοβαρο προβλημα με την Powercore Firewire την οποια τρεχω σε ενα Sony Vaio laptop(1.8Centrino,1Gb Ram, Texas Instruments FW adapter,RME Multiface II).

Αφου τελειωσω τη μιξη ενος κομματιου το περναω για μαστερινγκ στο Wavelab 5 χρησιμοποιώντας αυτην την αλυσιδα plugin:

MD3-Inflator-Brickwall Limiter

 

Ολα ειναι καλα μεχρι που προσθετω το Inflator στην αλυσιδα οποτε ο ηχος γεμιζει απο pops, και ενιοτε παραμορφωνει.

Ανακαλυψα οτι οποιο plugin της Powercore κι αν βαλω αναμεσα στα δυο(MD3 and BW Limiter)προκαλει την ιδια συμπεριφορα.Δεν ειναι δηλαδη μονο το Inflator.

 

Πραγματα που εχω δοκιμασει ηδη:

-1.9.6 and 1.9.5SR1 drivers

-Asio drivers(RME)

-WDM drivers(RME)

-Να αλλαξω τη ρυθμιση απο Performance oprimied σε Resource optimized

-Να αλλαξω τα DMA buffers

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, εχω απελπιστει.

Στο Cubase SX 3.1.1 δουλευω μια χαρα με την Powercore.Προς το παρον κανω το mastering εκει αλλα το Wavelab βολευει περισσοτερο...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MD3-Inflator-Brickwall Limiter, πολύ δυνατός συνδυασμός και φαντάζομαι θα γίνονταν η δουλειά και χωρίς το inflator αλλά περί ορέξεως...

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη firewire συσκευή και δημιουργεί προβλήματα;

Αν όχι, επαγωγικά, μήπως φταίει το wavelab;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MD3-Inflator-Brickwall Limiter' date=' πολύ δυνατός συνδυασμός και φαντάζομαι θα γίνονταν η δουλειά και χωρίς το inflator αλλά περί ορέξεως...

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη firewire συσκευή και δημιουργεί προβλήματα;

Αν όχι, επαγωγικά, μήπως φταίει το wavelab;

[/quote']

 

Αλλη Firewire συσκευη δεν υπαρχει. Κι εγω στο Wavelab τα εριξα αρχικα αλλα ετσι για το γαμ*το δοκιμασα και το Soundforge8 και ειχα το ιδιο ακριβως αποτελεσμα. Η πλακα ειναι οτι στο Cubase ολα τρεχουν smoothly!

 

Wavelab 5.01b. Λίγο χρόνο θέλει να αφιερώσεις και πιθανόν να είναι εκεί η λύση.

Φιλε ghen αυτη την εκδοση χρησιμοποιω, εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις?Εφαγα ολο το βραδυ να πειραζω τα settings σπαζοντας το κεφαλι μου τι μπορει να φταιει αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα πρόβλημα στο φορητό μου με τον ίδιο εξοπλισμό (poco fiwi + multiface II) στο Cubase SX. Στα καλά καθούμενα, το CPU Utilization στο Cubase SX πεταγόταν στο 100% με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω δουλειά.

 

To πρόβλημα το είχα εντοπίσει όταν χρησιμοποιούσα plugs της poco και κυρίως το Filtroid.

 

To πρόβλημα λύθηκε όταν έκανα FULL update τα Windows XP SP2 που χρησιμοποιώ. Να σημειώσω ότι είχα ήδη περασμένο το Hotfix για το Firewire.

 

Κάτι μέσα σε όλα τα updates (critical + optional) με έσωσε.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως και τι δεν εχω δοκιμασει, απο το πιο προφανες μεχρι το πιο obscure και "κομπιουτεριστικο" μπορουσα να σκεφτω αλλα το προβλημα δεν λυνεται. Και για να ειμαι λιγο πιο συγκεκριμενος, ανακαλυψα οτι αν προσθεσω πανω απο 2 Powercore Plugins sti master section tou Wavelab εχω αυτο το προβλημα. Οποιαδηποτε 3 πλαγκιν της Powercore κι&αν ειναι αυτα.

&

Το πιο κουφο απ'ολα ηταν οταν δοκιμασα ετσι για πλακα τους drivers της onboard καρτας ηχου του λαπτοπ και ολα δουλεψαν ρολοι!!!Αλλα μπορουσα να ακουσω μονο απο τα ηχειακια του λαπτοπem.icon.sad.png

Εντωμεταξυ εχω στειλει mail στην TC interactive, κοντευει μηνας και ακομα απαντηση δεν εχω λάβει...em.icon.dissapprove.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου