Προς το περιεχόμενο

Roland G6 sustain glitch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μπορεί να φταίει κ το κεφαλι μου βεβαια αλλα νομιζω οτι πρωτη φορα αντιλαμβανομαι το παρακατω φαινόμενο.

Roland G6 στο live mode εχω κανει τα layers μου (choir,piano,strings) κ τα χρησιμοποιω όλα ταυτόχρονα σαν ήχους με το sustain πατημενο για να μενουν τα strings και η choir (σαν να παιζω δλδ ολοκληρο σε αξια) κ πατώντας τα ίδια πλήκτρα για να ακουστεί το πιάνο σε κίνηση (δλδ παίζοντας την ίδια συγχορδία σε τεταρτα) ο ήχος της choir και των strings κόβεται κ ξαναακούω την ατάκα του...

Και λεω αρχικα οτι μπορει να φταίει το κεφάλι μου, γιατι ή δεν το είχα αντιληφθεί αυτό τοσο καιρό στο όργανο ή οντως πρώτη φορά συμπεριφέρεται ετσι!!!!

Είναι κάποια ρύθμιση που το προκαλεί αυτό? οι ήχοι που έχω είναι απο τη ρομ του οργάνου, ουτε απο καρτα επεκτασης ουτε απο σαμπλ. το πατς ριμέιν, το έχω ενεργοποιημένο όπως κ το κοντρόλ ριμέιν... (όχι οτι παιζει ρολο...δεν αλλάζω πατς...στο ίδιο μένω!!!)

 

Κανείς καμιά ιδέα?

Ευχαριστώώώώώώώώώώ

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι στη λειτουργία single (prog για τους  Korgaδες(

οι αντίστιχοι ήχοι (ξεχωριστα προφανώς) δεν παρουσιαζουν το προαναφερθέν πρόβλημα...!!!

πιθανώς κάτι να παίζει με τα εφφέ...

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται κατι να γινεται με την πολυφωνία του οργάνου...

η οποια ειναι 128 (μοιρασμενη με τα σαμπλς...)

δλδ ειναι δυνατον να "τελειώνει" με 3 λέιερς.... δε νομιζω.... πρωτη φορα αντιμετωπίζω κατι τέτοιο!!!!!!!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να είναι θέμα πολυφωνίας. Εξαρτάται από το τι - πως παίζεις και από το πόσες γεννήτριες απασχολεί το κάθε patch (Single) που υπάρχει μέσα στο performance (Live).

Ποιά version "φοράει" το όργανο;

 

EDIT 1

Από τα λεγόμενά σου:

...στο live mode εχω κανει τα layers μου (choir,piano,strings) κ τα χρησιμοποιω όλα ταυτόχρονα σαν ήχους με το sustain πατημενο για να μενουν τα strings και η choir (σαν να παιζω δλδ ολοκληρο σε αξια) κ πατώντας τα ίδια πλήκτρα για να ακουστεί το πιάνο σε κίνηση (δλδ παίζοντας την ίδια συγχορδία σε τεταρτα) ο ήχος της choir και των strings κόβεται κ ξαναακούω την ατάκα του...

μέσα σε ένα μέτρο έχεις trigg-άρει πολλές φορές τα ίδια πράγματα.

Με άλλα λόγια, το sustain το λειτουργείς και στους τρείς ήχους, άσχετα εάν χτυπάς το πιάνο σε τέταρτα. Καλά κατάλαβα;

 

Μία λύση είναι να split-άρεις αυτά που θες στο Live Mode.

 

EDIT 2

Είναι τρείς ήχοι layered.

Οι δύο πρώτοι (choir, strings) παίζουν συγχορδία, έστω ανά μέτρο.

 

Ερώτηση.

Εντός του μέτρου, στο πιάνο παίζεις τέταρτα συγχορδίες ή ελεύθερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εχω κανει τα layers μου (choir,piano,strings) κ τα χρησιμοποιω όλα ταυτόχρονα σαν ήχους με το sustain πατημενο για να μενουν τα strings και η choir...

Τι να σου κανει και η 128αρα πολυφωνια...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου κανει και η 128αρα πολυφωνια...

 

Πραγματικά αν σου διναν ενα φαντομ παιζει και να το εσπαγες ;D Απαπα μίσος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

...εχω κανει τα layers μου (choir,piano,strings) κ τα χρησιμοποιω όλα ταυτόχρονα σαν ήχους με το sustain πατημενο για να μενουν τα strings και η choir...

Τι να σου κανει και η 128αρα πολυφωνια...

Αν και του το έχω μαρκάρει πιό πάνω, παρ'όλα αυτά, υπάρχει λύση.

 

α) Στο Single Mode, να ρυθμίσει το Patch Priority, έτσι ώστε να έχουν προτεραιότητα οι νότες που θα παίζονται στην αρχή ή στο τέλος.

 

β) Στο Live Mode, να ρυθμίσει το Voice Reserve σε κάποιο συγκεκριμένο "Performance" που θα κατασκευάσει, έτσι ώστε να ορίσει το minimum voice reserve της πολυφωνίας για το κάθε part ξεχωριστά που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο Performance (Live Mode).

Για παράδειγμα, μπορεί να δώσει 8 στα strings, 8 στα choir και τα υπόλοιπα στο πιάνο.

 

Εννοείται ότι μετά τις σχετικές ρυθμίσεις πρέπει να γίνει αποθήκευση για μελλοντική χρήση.

 

Καλή επιτυχία.

♪♫♪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αν σου διναν ενα φαντομ παιζει και να το εσπαγες ;D Απαπα μίσος :P

Ε οχι και μισος ρε Neeq. Που το ειδες το μισος? Οποιος γουσταρει να μου χαρισει ενα Fantom θα το δεχτω με μεγαλη χαρα. :P

Οταν λεω "τι να σου κανει και η 128αρα πολυφωνια" εννοω οτι ακομα και αυτη ειναι λιγη, αν παιζεις με ενα combi/performance που αποτελειται απο 3 patches (με 1 ως Χ αριθμο oscillators στο καθε patch) και τα 2 patches ειναι τυπου strings/pads/choir κλπ και αν εχεις πατημενο ολη την ωρα το sustain, φυσικο ειναι να μεινεις απο πολυφωνια σε χρονο πατ-κιουτ! 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι θέμα πολυφωνίας. Εξαρτάται από το τι - πως παίζεις και από το πόσες γεννήτριες απασχολεί το κάθε patch (Single) που υπάρχει μέσα στο performance (Live).

Ποιά version "φοράει" το όργανο;

 

Την τελευταία. 1.50.

 

EDIT 2

Είναι τρείς ήχοι layered.

Οι δύο πρώτοι (choir, strings) παίζουν συγχορδία, έστω ανά μέτρο.

 

Ερώτηση.

Εντός του μέτρου, στο πιάνο παίζεις τέταρτα συγχορδίες ή ελεύθερα;

 

Εντός του μέτρου. Πρέπει να τα έχω όλα μαζι...

 

 

Βασικά, έκανα κάτι αλχημείες με τα release του κάθε patch κ κάτι κατάφερα, απλά μου φάνηκε περίεργο αυτό που γίνεται! Ξέρετε πως μπορώ να μετρήσω, πρακτικά, τις φωνες που χρησιμοποιούνται ανα πάσα στιγμή στο όργανο? απο το voice reserve προφανως, αλλα δε γραφει αριθμό, μόνο το διάγραμμα δείχνει...

Να διευκρινήσω ότι σε κάθε μέτρο αφήνω κ ξαναπατάω το sustain πεντάλ.

Δλδ, έχω ενα μέτρο 4/4 κ θέλω choir strings σαν ολόκληρα και το πιάνο (το δεξί χέρι μόνο) παίζει τέταρτα. στο αριστερό χέρι έχω οκτάβα (2 νοτες) κ στο δεξί τρίφωνη συγχωρδία, ίδια για τα 4/4 του μέτρου. Είναι δυνατόν να τέλειωσα 128 νότες πολυφωνία?

το πιάνο πατς έχει 3 tones με σύνολο 4 oscillators

το choir patch έχει 1 tone με σύνολο 2 oscillators

και το strings patch έχει 2 tones με σύνολο 3 oscillators.

αν υποθέσουμε ότι η πολυφωνία υπολογίζεται ως εξής, έχουμε :

αριστερό χέρι: 2 νοτες * 1 ολόκληρο * 9 osc = 18 φωνές

δεξί χέρι : 3 νότες * 4 τέταρτα * 9 osc = 108 φωνές

σύνολο = 126 φωνες...!!!!!

που πήγαν οι 2 που περισσεύουν???  ???

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου