Προς το περιεχόμενο

Μπάσο για παιδιά


loukask6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι του forum,

 

Έχω μια διαφορετική ερώτηση να σας κάνω από τις συνηθισμένες. Έχω έναν γιο 9 χρονών. Είναι και λίγο μικροκαμωμένος :). Έχει καιρό τώρα που προσπαθώ να τον πείσω (πιέσω?) να ασχοληθεί με τη μουσική αλλά αυτός ο μπαγάσας, λες και καταλαβαίνει ότι πρόκειται να μπλέξει με πολύ δουλειά, προσπαθεί να το αποφύγει. Βρε πιάνο (παίζει η μεγάλη του αδερφή), βρε μπουζούκια, κιθάρες και ηλεκτρικές κιθάρες εγώ. Τίποτα.

 

Πριν από λίγο καιρό  τον πήγα στην φιλαρμονική (αυτός για τα τύμπανα πήγαινε) αλλά του κότσαραν ένα… βαρύτονο! ;D

Δείχνει ενθουσιασμένος με αυτό αλλά εγώ τον ξέρω.

Τα drums μια χαρά όργανα είναι αλλά θέλω να κάνει και λίγη μουσική (μελωδία, όργανο στην παρέα κλπ).

 

Πρόσφατα πήρα ένα μπάσο (από προσωπική περιέργεια) και τον είδα να δείχνει ενδιαφέρον. Ο καημένος όμως είναι μικρός για να κουβαλάει ένα τόσο μεγάλο και βαρύ όργανο.

 

Και τώρα στο ερώτημά μου. Υπάρχει (όπως με τις κλασσικές κιθάρες) μπάσο μικρότερου μεγέθους για μικρά παιδιά; Εντάξει, δεν έχω και ποιος ξέρει τι απαιτήσεις αλλά μην τον απωθήσει και από το όργανο. Να τον κερδίσω θέλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γεια σου!

 

Και το έλεγα: Κάποιος εδώ μέσα θα ξέρει.

 

Ευχαριστώ φίλε μου, που μου έδειξες το δρόμο.

 

ΑΝ υπάρχει τώρα κάποιος που διαθέτει κάτι παρόμοιο και το πουλάει, γιατί δεν το χρειάζεται πλέον (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες), ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

 

Πάντα προτιμώ τους συμφορουμίτες για τις αγορές μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Λουκά ,

Εύχομαι καλή αρχή στον πιτσιρικά σου !!

 

Πολύ καλή περίπτωση και αυτό που πόσταρε ο funky_bassman .. βρες και κανένα ακόμα άτομο που να χρειάζεται κάτι απο τόμαν (για να γλιτώσετε και τα μεταφορικά που είναι 20€ για αγορές κάτω των 300€ νομίζω..) και είσαι ΟΚ!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρα οδηγίες, έμαθα πώς να το ψάξω. Είδα όλα τα παρόμοια του thomann. Όντως τσάμπα πράμα.

 

Μήπως θα έπρεπε όμως να ανησυχήσω για την απίστευτα χαμηλή τιμή του; Δε λέω, όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα για την τσέπη μου αλλά μου έρχεται μια κουβέντα του πατέρα μου που λέει: "Το φθηνό είναι ακριβό" (που σημαίνει στην πορεία δεν θα σε απογοητεύσει και θα το πετάξεις και θα ξαναξοδευτείς για κάτι πιο προκομένο).

 

Γι' αυτό είμαι λάτρης των μεταχειρισμένων (δοκιμάζεις και αν δεν σου ταιριάζει, το ξαναδίνεις με μικρή χασούρα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρα οδηγίες, έμαθα πώς να το ψάξω. Είδα όλα τα παρόμοια του thomann. Όντως τσάμπα πράμα.

 

Μήπως θα έπρεπε όμως να ανησυχήσω για την απίστευτα χαμηλή τιμή του; Δε λέω, όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα για την τσέπη μου αλλά μου έρχεται μια κουβέντα του πατέρα μου που λέει: "Το φθηνό είναι ακριβό" (που σημαίνει στην πορεία δεν θα σε απογοητεύσει και θα το πετάξεις και θα ξαναξοδευτείς για κάτι πιο προκομένο).

 

Γι' αυτό είμαι λάτρης των μεταχειρισμένων (δοκιμάζεις και αν δεν σου ταιριάζει, το ξαναδίνεις με μικρή χασούρα).

 

 

 

Γνωρίζεις να κάνεις σετάπ στο μπάσο?

Αν ναι, τότε το HB είναι το καλύτερο για τον μικρό λόγω μεγέθους,βάρους και scale/κλίμακας αλλά και κόστους(που θα βρεις φθηνότερο? κι αν σου "μείνει"?).

Από την εμπειρία μου με τα ΗΒ, λέω ότι αξίζουν τα χρήματά τους αλλά θέλουν οπωσδήποτε σετάπ μόλις βγουν απ το κουτί του thomann. Όλες τους οι βίδες είναι λίγο χαλαρές σε κλειδιά, γέφυρα, ένωση σώμα-μπράτσο(αυτά τα φτιάχνεις με ένα κατσαβίδι εννοείται) και οι χορδές είναι αρκετά ψηλά ως προς την ταστιέρα(action). Mε ένα κατσαβίδι, ένα σετ άλλεν κλειδάκια και υπομονή το φτιάχνεις σούπερ. Δεν είναι δα και κάτι το πολύπλοκο αυτό το μπασσάκι.

'Ενα  used μπάσο θα θέλει κι αυτό σετάπ κι ίσως τρίψιμο τάστων, χορδές(είναι κι ακριβές του μπάσου) και άλλα πολλά... ειδικά αν στο δώσουν για 69ευρώ...

Με 69 ευρώ, το ΗΒ το βάζουν και σε ένα σταντ στο σαλόνι ή πάνω απ το μπαρ, έτσι για ροκ διακόσμηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 69 ευρώ, το ΗΒ το βάζουν και σε ένα σταντ στο σαλόνι ή πάνω απ το μπαρ, έτσι για ροκ διακόσμηση!

 

Εδώ τελειώνει η συζήτησή μας! Τα είπες όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο το είχε πάρει ο ντράμερ μας για να μάθει... Είναι σε μέγεθος κιθάρας! Δεν κάνω πλάκα... Και το σώμα και τα πάντα όλα... Για ένα 9χρονο παιδί είναι ότι πρέπει... Θα τον βγάλει πολύ καλά για 2-3 χρόνια (μπορεί και παραπάνω) ώστε να πάει μετά σε κάτι νορμάλ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου