Προς το περιεχόμενο

Αφαιρεση μανικιου σε strat


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι και το τρεμολο που πρεπει να βγει..!!! ωχ.. ritchie εννοω μηπως  οι χορδες δεν ειναι στο υψος που ειναι τωρα [ action δε λεγεται? ]. επισης οι αρμονικες... δηλ στο 12 να χτυπαω σολ και να ειναι λιγο υφεση η διεση..??

αν το μπρατσο ειναι κανενα γαιδουρι σαν της Φεντερ μαλλον δεν θα παθει και τιποτα, βιδωνεις και παιζεις. Αν ειναι κανενα μπουζουκομπρατσο μαλλον θα χρειαστει να ασχοληθεις λιγο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Να το πω λίγο "μπακάλικα"... ;D

Αν όλα στη κιθάρα σου είναι ήδη σεταρισμένα κι "έχουν τη θέση τους" χωρίς ζορίσματα, το neck pocket είναι σφιχτό, το μπράτσο ακόμα και χωρίς να είναι βιδωμένο δε "μπαλαντζάρει", οι βίδες γλυστράν απαλά χωρίς ιδιαίτερη πίεση, αν εν γένει το όργανο είναι στιβαρό και όλα φαίνεται να "ταιριάζουν" χωρίς προσπάθεια, τότε ΜΠΟΡΕΙ και να μην έχεις κανένα πρόβλημα βαζο-βγάζοντας το μπράτσο, ακόμα κι αν δεν έχεις εμπειρία γι'αυτό.

Απο την άλλη, αν είσαι ικανός να κρίνεις τα ανωτέρω, μάλλον δεν θα έκανες την αρχική ερώτηση  ;D...οπότε...ή φώναξε κανα φιλαράκι σου που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω να της ρίξει μιά ματιά, ή οπλίσου με θάρρος και πειραματίσου!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ez..θα οπλιστω με θαρρος και θα πειραματιστω..τι στο καλο..οπως λεει και ο ry cooder ..'' go where is dangerous and say...yes''. οσο για τη κιθαρα ναι μια χαρα ειναι κι ας ειναι squier..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι

ναι

 

αν και πιστεύω οτι αυτές οι μικρο-ρυθμίσεις στο intonation (γιατί για τέτοιες μιλάω- μην παρεξηγιόμαστε) χρειάζονται, το δέχομαι, σόρρι λάθος..

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσα στην περιπτωση!

 

Να που αναρωτιωμουν:

 

Μετα το πρωτο ξεβιδωμα απο το plate, τι γινεται με τα πάσα;

 

Δηλ, μεταλλο σε ξυλο μπαινει, οποτε δεν φαγωνονται;

 

Ποσες φορες μπορεις να το βγαλεις χωρις ιδιαιτερα μερεμετια ωστε να βιδωνει σφιχτα;;;;

 

Και εγω που γλυκοκοιταζω μια classic player strat, με προβληματιζει το οτι στα vintage style μανικια, το truss rod ρυθμιζεται απο κατω....

 

Comment please...!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες φορες μπορεις να το βγαλεις χωρις ιδιαιτερα μερεμετια ωστε να βιδωνει σφιχτα;;;;

 

5001.... ;D

 

Σιγα μη το βγαζεις καθε λιγο και λιγακι....στην Ελλαδα ζεις....εγω εχω να σεταρω τις κιθαρες μου πανω απο 8 χρονια,ολα τα μπρατσα ειναι οπως τα...πρωτοσεταρα... ;)

 

Παντως μπορεις να αφαιρεις το μπρατσο οσες φορες γουσταρεις χωρις προβλημα,λιγο κερι στις βιδες βοηθαει να μη φαγωνονται οι τρυπες....αλλα και να φαγωθουν ας ειναι καλα οι οδοντογλυφιδες και η super glue...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορεις να αφαιρεις το μπρατσο οσες φορες γουσταρεις χωρις προβλημα,λιγο κερι στις βιδες βοηθαει να μη φαγωνονται οι τρυπες....αλλα και να φαγωθουν ας ειναι καλα οι οδοντογλυφιδες και η super glue...

Εγώ βάζω και το ξύσμα του μολυβιού. ;) (Όχι τον γραφίτη).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω και το ξύσμα του μολυβιού. ;) (Όχι τον γραφίτη).

Από τι ξύλο είναι φίλος; Μάρκα; Εμένα τα Faber μου βγάζουν πρίμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω και το ξύσμα του μολυβιού. ;) (Όχι τον γραφίτη).

Γιατί είσαι τσίπης και κλέβεις τα μολύβια από τις κόρες σου...τώρα που θα φύγουν από το σπίτι να δώ από που θα παίρνεις!!!! 8) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου