Προς το περιεχόμενο

Αγορα ακουστικης,βοηθεια!


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουσα λιγο απο you tube κ επαθα πλακα με την clapton!!

 

Απο βδομαδα θα παω σε ενα φιλο που την εχει να την ακουσω!

 

υγ.παλι δεν καταλαβα ποιες ειναι οι grand auditorium...δεν μου δειχνει γαμωτο κατηγορια...μπορειται να μου πειτε μοντελα μεταξυ 2000-3000 για να τις ψαξω ετσι?Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Kαλησπέρα,

 

στον τομέα ακουστική κιθάρα δεν υπάρχει καθοδήγηση και η γνώμη, πέρα από υποκειμενική, μπορεί να είναι και παραπλανητική. Μόνο κριτήριο είναι το αυτί, η αισθητική και το χέρι σου. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος κιθάρα, σχήμα ή μέγεθος. Μια Super Jumbo μπορεί να ακουστεί πιο πρίμα ή πιο 'ψόφια' από μια parlor. Mια dreadnaught πιο σπιρτόζα και πιο ανάλαφρη από μια ΟΜ. Μια D-28 πιο μπάσσα από μια ...D-28. Το πόσο μπάσσο πχ. είναι ένα όργανο, πέρα από τις δυνατότητες που 'χει ως όργανο, το καθορίζει το δεξί σου χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).  ;)

 

Στο ακουστικό όργανο υπεισέρχονται τόσο πολλές μεταβλητές που είναι σχεδόν αδύνατο να πετύχεις δύο ίδια όργανα. Δεν υπάρχει κανόνας και δεν υπάρχουν περιορισμοί.

 

Ξέχνα τα trends, τις υποβολές και τις επιταγές και απλά παίξε όσο περισσότερα όργανα μπορείς. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες εκπλήξεις κρύβει αυτός ο τομέας. Ευχάριστες και δυσάρεστες. Μην προκαταβάλλεσαι από φθηνότερα όργανα αλλά και μην αυθυποβάλλεσαι από ακριβά.

 

Πχ, σε αυτό που ακούω στο πρώτο βίντεο ( το δεύτερο δεν το λαμβάνω ως κριτήριο ήχου γιατί είναι plugged), κυριαρχεί το δεξί χέρι του Metheny, και για την ακρίβεια τα μακριά νύχια του δεξιού του χεριού. Αυτά είναι που δίνουν ΄και αυτόν τον chorus like χαρακτήρα στον ήχο. Όλα τα άλλα έπονται, χωρίς όμως να λείπουν. Κάθε πτυχή του παιξίματος ενός κιθαρίστα είναι σημαντική για τον ήχο που θα διαμορφώσει στο όργανο αλλά και για τους περιορισμούς που αυτό θα του θέσει. Όσον αφορά το μουσικό μέρος, μου φαίνεται ότι κινείται περισσότερο προς fingerstyle βρετανικής σχολής με μπόλικο κέλτικο αέρα, αν αυτό σε βοηθάει ως προς επιλογή μάρκας (βλ. Lowden, Avalon, Fylde, Eggle κλπ).

 

Δες, άκου, παίξε. Αυτό μόνο.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα επίσης να δοκιμάσεις όσο πιο πολλές κιθάρες μπορείς διαφόρων σχημάτων και μαρκών. Το ταίριασμα στο χέρι και στα γούστα σου είναι κάτι που μόνο δοκιμάζοντας μπορείς να πετύχεις. Ξέρω είναι γενική η συμβουλή μου. Για να γίνω πιο ειδικός θα σου έλεγα ότι αν σου αρέσει μία κιθάρα αλλά κάτι σε χαλάει έστω και λίγο (πχ το μανίκι), να μην την πάρεις! Να διαλέξεις μία κιθάρα στην οποία να σου αρέσουν όλα (πρίμα μπάσα μεσαία ένταση  μανίκι υλικά κλπ), ανάλογα με τα χρήματα βέβαια και με τελευταίο κριτήριο την εμφάνιση και προτελευταίο το όνομα-πρεστιζ (αυτό μετρά στην μεταπώληση λίγο).

Από ομορφιά την έχω πατήσει και ξέρω (κοίτα το avatar μου ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αφού σου αρέσει το fingerstyle παίξιμο, να δεις οπωσδήποτε την taylor 514ce. Είναι grand auditorium (όλες οι σειρές της taylor γενικότερα χ14), αλλά η συγκεκριμένη είναι διαφορετική από τις υπόλοιπες 'πριμαριστές' taylor καθώς έχει καπάκι από κέδρο. Κι αυτό κάνει όλη την διαφορά. Λογικά την έχει ο ζοζέφ για να την ακούσεις. Γενικότερα αυτός φέρνει taylor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου