Προς το περιεχόμενο

Επιλογές για θήκη πλήκτρων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητές και αγαπητοί,

 

Πρόσφατα χρειάστηκε να κουβαλήσω μερικές φορές το τερατάκι που ονομάζω Kurzweil PC361 και συνειδητοποίησα ότι:

α) Είμαι αγύμναστος (σημειωτέον βέβαια ότι είμαι 18 χρονών και αυτό ζυγίζει περίπου το 1/4 του βάρους μου) και

β) Χρειάζομαι μία καλύτερη μέθοδο μεταφοράς.

 

Η θήκη που είχα μέχρι τώρα ήταν η απλή και φθηνή του Thomann με απλά strap στο πλάι, τώρα όμως αρχίζω να μετανιώνω που δεν πήρα κάτι με strap για να το κουβαλάω στον ώμο γιατί δεν είναι εφικτό να το κρατάω στο χέρι (με παίρνει ολόκληρο το βάρος του) και όταν το βάζω στον έναν ώμο καταλήγω πάντα πιασμένος, χώρια που με δυσκολεύει και στο περπάτημα.

 

Η πρώτη λύση που σκέφτηκα είναι να το πάω κάπου να μου ράψουν δύο nylon straps στην πίσω πλευρά για να το κουβαλάω στον ώμο σαν σακίδιο. Ξέρετε κάποιο μαγαζί ή άτομο (κατά προτίμηση στην Θεσσαλονίκη) που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;

 

Αν όχι, υποθέτω ότι θα πρέπει να αγοράσω μία θήκη με τέτοιου είδους στραπ ή ίσως και ροδάκια. Έχετε κάτι οικονομικό (δηλαδή κάτω των 100€) να προτείνετε; Τι γνώμη έχετε για τα ροδάκια;

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγαπητές και αγαπητοί,

 

Πρόσφατα χρειάστηκε να κουβαλήσω μερικές φορές το τερατάκι που ονομάζω Kurzweil PC361 και συνειδητοποίησα ότι:

α) Είμαι αγύμναστος (σημειωτέον βέβαια ότι είμαι 18 χρονών και αυτό ζυγίζει περίπου το 1/4 του βάρους μου) και

β) Χρειάζομαι μία καλύτερη μέθοδο μεταφοράς.

 

Η θήκη που είχα μέχρι τώρα ήταν η απλή και φθηνή του Thomann με απλά strap στο πλάι, τώρα όμως αρχίζω να μετανιώνω που δεν πήρα κάτι με strap για να το κουβαλάω στον ώμο γιατί δεν είναι εφικτό να το κρατάω στο χέρι (με παίρνει ολόκληρο το βάρος του) και όταν το βάζω στον έναν ώμο καταλήγω πάντα πιασμένος, χώρια που με δυσκολεύει και στο περπάτημα.

 

Η πρώτη λύση που σκέφτηκα είναι να το πάω κάπου να μου ράψουν δύο nylon straps στην πίσω πλευρά για να το κουβαλάω στον ώμο σαν σακίδιο. Ξέρετε κάποιο μαγαζί ή άτομο (κατά προτίμηση στην Θεσσαλονίκη) που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;

 

Αν όχι, υποθέτω ότι θα πρέπει να αγοράσω μία θήκη με τέτοιου είδους στραπ ή ίσως και ροδάκια. Έχετε κάτι οικονομικό (δηλαδή κάτω των 100€) να προτείνετε; Τι γνώμη έχετε για τα ροδάκια;

 

κοιτα, εγω ειμαι δυνατος και κουβαλαω οπως να ναι, ειμαι θηρίο. λολ

 

Αλλα θα σου προτεινα να σκεφτεις την λυση μιας θηκης με τροχους οπως τις stagg κλπ, γιατι προσφερουν και καλυτερη ασφαλεια για το οργανο, και η χειρολαβη σε συνδυασμο με τα ροδακια την κανουν πρακτικη για το κουβαλημα, πιο ξεκουραστα και ετσι θα προστατευτεις απο πιασιματα και τραυματισμους.

 

Για εμενα ενδεικνυται για τα βαρυτερα keyboards.

 

Να κανεις αυτο που θες τωρα με τις μαλακες θηκες, να βαλεις λουρια για να τις εχεις στην πλατη, ενδεικνυται για τα ελαφρυτερα keyboards η controllers, και θα πρεπει να βρεις λουρια και καλο ραφτη και να τα τοποθετησεις και σωστα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για την Gator TSA 61 http://www.thomann.de/gr/gator_tsa_61_keyboardcase.htm, δεν ξέρω εάν ταιριάζει στις διαστάσεις του pc3 πρέπει να το τσεκάρεις αλλά νομίζω κάτι τέτοιο ψάχνεις.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για την Gator TSA 61 http://www.thomann.de/gr/gator_tsa_61_keyboardcase.htm, δεν ξέρω εάν ταιριάζει στις διαστάσεις του pc3 πρέπει να το τσεκάρεις αλλά νομίζω κάτι τέτοιο ψάχνεις.

Έχω δύο τέτοιες και μια 61 και μια 88slim και δε ντο έχω μετανιώσει καθόλου.Ακριβές αλλά σκυλιά.Πέταμα στις αποσκευές χωρίς καμιά σκέψη και δεν παθαίνουν τίποτε.

Πάντως φίλε μαύρο πρόβατο θα πρέπει και εγώ πιστεύω να ξεχάσεις αυτό το επίπεδο του όργανο στην πλάτη.Το όργανο που έχεις δεν είναι κανένα παιδικό να ζυγίζει 5 κιλά οπότε καλό είναι να κοιτάξεις σε κάτι με ρόδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με κόβω να σπάω τον κουμπαρά για την Gator ή κάτι αντίστοιχο! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, δυστυχώς με την ποιότητα κατασκευή της Kurzweil έρχεται και το αντίστοιχο βάρος και η αλήθεια είναι πως το κομμάτι της συνεχής μεταφοράς το είχα παραβλέψει όταν έκανα την αγορά, αλλιώς ίσως και να το ξανασκεφτόμουν!

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου