Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,

 

Θέλω τα φώτα σας (μεγάλη σκάλα). Έχω χάσει την επαφή με live εδώ και καμμια 10ριά χρόνια, και τώρα που υπάρχει ένα σενάριο να ξαναπαίξω live (ως κιθαρίστας ενός τραγουδοποιού), ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Ξέρετε τι επιλέγει πλέον ο πολύς κόσμος (που χρησιμοποιεί πετάλια, όχι πολυεφέ) για ένα live πχ σε κάποιο club; Παραδοσιακό ενισχυτή ή Pedal amp για πιο εύκολη έξοδο χωρίς μικρόφωνα κλπ; (τι προτείνετε);

2) Ισχύει ότι ένα pedal switcher θα με βοηθήσει να αποφεύγω τις κλακέτες όταν θέλω να (απ)ενεργοποιήσω 2-3 πετάλια μαζί πχ όταν μπαίνω σ ένα ρεφρέν; Αν έχετε προτάσεις κλπ, καλοδεχούμενες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Y a n n I s είπε

Γεια χαρά σε όλους,

 

Θέλω τα φώτα σας (μεγάλη σκάλα). Έχω χάσει την επαφή με live εδώ και καμμια 10ριά χρόνια, και τώρα που υπάρχει ένα σενάριο να ξαναπαίξω live (ως κιθαρίστας ενός τραγουδοποιού), ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Ξέρετε τι επιλέγει πλέον ο πολύς κόσμος (που χρησιμοποιεί πετάλια, όχι πολυεφέ) για ένα live πχ σε κάποιο club; Παραδοσιακό ενισχυτή ή Pedal amp για πιο εύκολη έξοδο χωρίς μικρόφωνα κλπ; (τι προτείνετε);

2) Ισχύει ότι ένα pedal switcher θα με βοηθήσει να αποφεύγω τις κλακέτες όταν θέλω να (απ)ενεργοποιήσω 2-3 πετάλια μαζί πχ όταν μπαίνω σ ένα ρεφρέν; Αν έχετε προτάσεις κλπ, καλοδεχούμενες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αν παίζεις με πολλούς βασικούς ήχους και πολλά εφέ, τότε για να αποφύγεις τις κλακέτες και το κουβαλημα και στήσιμο πεταλιών & ενισχυτή, πας σε ένα καλό πολυεφε (πεταλιερα) όπως πχ το axefx fm9 η το Line6 Helix η ένα Quad cortex. Αν παίζεις με 2-4 βασικούς ήχους και 2-3 εφέ, ένας καλός μικρός λαμπατος (5-20w) και 2-3πεταλια θα σε καλύψουν. Όποτε εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις (δεν υπάρχει γενικος κανόνας για όλους και για όλες τις περιπτώσεις)...

Συνήθως καταλήγουμε σε μια από τις 3 ακόλουθες περιπτώσεις: Η στήνεις τον ήχο σου με βάση τον ενισχυτή σου, η με βάση τα πετάλια σου (όποτε επιλέγεις όσο πιο "καθαρό" ενισχυτή μπορείς), η με βάση την πεταλιερα σου, όποτε επιλέγεις ένα frfr ηχείο αυτοενισχυομενο για την πεταλιερα. 

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Δε θέλω να μπλέξω με πεταλιέρες τύπου Helix κλπ. Θέλω να διατηρήσω τα πετάλια μου. Αναρωτιέμαι τι γίνεται συνήθως πλέον στα live, πάω με έναν Blues junior και μπαίνει και μικρόφωνο αν χρειαστεί ή μήπως είναι καλύτερη λύση ένα pedal amp για διευκόλυνση του ηχολήπτη;

 

Επίσης, αν έχει κάποιος να μου πει περί switcher, ελεύθερα.

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη πως ο συνδυασμός pedal amp + pedal swicher + pedals + pedalboard + καλώδια + τροφοδοτικό, μπορεί να τινάξει το budget στο ταβάνι και στην τελική να μη σου δώσει και όλους τους ήχους που θα ήθελες ή θα θελήσεις στο μέλλον. Ίσως καλύτερα μιά πεταλιέρα να σε βοηθήσει περισσότερο, αν δεν σε πειράζει ο ψηφιακός ήχος...

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stamkosk είπε

Υπόψη πως ο συνδυασμός pedal amp + pedal swicher + pedals + pedalboard + καλώδια + τροφοδοτικό, μπορεί να τινάξει το budget στο ταβάνι και στην τελική να μη σου δώσει και όλους τους ήχους που θα ήθελες ή θα θελήσεις στο μέλλον. Ίσως καλύτερα μιά πεταλιέρα να σε βοηθήσει περισσότερο, αν δεν σε πειράζει ο ψηφιακός ήχος...

Ναι το ξέρω...Αλλά μεγαλώνω κι επίσης δε συμπάθησα ποτέ τα μενού των πολυεφέ, πάντα παραλύω απ' τις πολλές επιλογές. Έχω σχεδόν όλα τα πετάλια που θελω, πολλά patch cables, αν αξίζει το switcher, θα τα δώσω τα λεφτά και γι' αυτό και ο,τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ευχαριστώ για το λινκ, δεν ξέρω... Δεν ξέρω πώς δουλεύουν τα switcher δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Y a n n I s είπε

Ναι το ξέρω...Αλλά μεγαλώνω κι επίσης δε συμπάθησα ποτέ τα μενού των πολυεφέ, πάντα παραλύω απ' τις πολλές επιλογές. 

Μια φορά θα ρυθμίσεις το πολυεφε (μέσω pc editor - συνήθως πολύ πιο φιλικό και χρηστικό) και τον υπόλοιπο 99% του χρόνου σου θα ανακαλεις τις σωσμενες ρυθμίσεις ... το option paralysis το προσπερνάς με το σκεπτικό ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες (σχεδόν κανένας δεν τις χρησιμοποιεί) μιας σύγχρονης πεταλιερας/πολυεφε, είναι εργαλείο για να πετύχεις τον σκοπό σου αλλά και για να κάνεις το κέφι σου ενίοτε...

 

Ps: https://line6.com/hx-stomp-xl/

 

 

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Για κάνε μια επεξήγηση αυτουνού ρε Στράτε. Πως δουλεύετε, πως συνδέετε και που, γενικά τι και πως..

 

 Edit: πρόλαβε ο @kosthrash αλλά και πάλι δεν κατάλαβα πολλά....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου