Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Παρε αυτο ,κανει παππαδες και μπορεις να αντικαταστησεις ,αν θες, ολα τα modulation,delay,reverb,filter πεταλια σου με αυτο, αν δεν θες το βαζεις στο τελος της αλυσιδας σου για tremolo & delay μονο

 

https://www.thomann.de/gr/zoom_multi_stomp_ms_70_cdr.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw1OmoBhDXARIsAAAYGSFmKf0w8gI_CDRXqZrCwkMXBzKB-fAs8hE6Bpy6KG97ttQEI1fwGu4aAmkSEALw_wcB

 

Το Tap tempo στο tremolo ειναι overkill για εμενα, κανεις δεν προκειται να ενοχληθει ισα,ισα τις περισσοτερες φορες ειναι πιο ωραιο να μην ειναι απολυτα συγχρονισμενο με τα bpm του τραγουδιου (εκτος βεβαια και αν παιζεις το what's the frequency Kenneth 😅

 

Προσωπικά με αυτά που λες δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτό (την κάτω πεταλιερα εννοώ όχι την πάνω) δηλ. ενα tuner, ενα drive ενα booster για να "βγαινει" μπροστα το σολο, ενα tremolo & ενα delay με tap tempo (εγω βαζω παντα και ακομα ενα delay με slap back ρυθμιση στο τελος always on αλλα αυτο ειναι personal quirk 😅 )

 

16963117161385534236567968608263.thumb.jpg.981d825ea3588c20248ddd3248c54f38.jpg

 

όλα αυτά που κάνουν σειριακή αλλαγή presets δηλ πάνω κάτω είναι δύσχρηστα στο live...

Πχ πως πηδάς από το preset 1 στο 11?

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

όλα αυτά που κάνουν σειριακή αλλαγή presets δηλ πάνω κάτω είναι δύσχρηστα στο live...

Πχ πως πηδάς από το preset 1 στο 11?

 

μα ο ανθρωπΑσ 2 εφε θελει.

οποτε θα πηδαει απο το 1 εως το 2 🤣....και για να ειναι πιο πρακτικο μια και το delay θα ειναι always on φανταζομαι θα φτιαξει ενα preset μονο με delay & ενα preset με delay & tremolo....δεν θελει κοπο...ΤΡΟΠΟ θελει. 😅

 

αλλα και παλι μιλαμε για overkill, στη θεση του OP αφου εχει ηδη tremolo θα επαιρνα μονο ενα delay με tap tempo.... and Bob's your Uncle.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

μα ο ανθρωπΑσ 2 εφε θελει.

 

μιλάω γενικώς

 

ωραία είναι τα παίρνεις με τη λογική εγώ 2 εφέ θέλω.

Και σε μισό χρόνο έχεις βάλει 22 και χορεύεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μιλάω γενικώς

 

ωραία είναι τα παίρνεις με τη λογική εγώ 2 εφέ θέλω.

Και σε μισό χρόνο έχεις βάλει 22 και χορεύεις

 

Εγω απαντησα στο ΑΙΤΗΜΑ 😅 του ΟΡ, αλλωστε μεγαλος ανθρωπΑς ειναι μαλλον θα τα εχει βαρεθει τα πολλα εφε 🤣 δεν θα παιξει και στους U2 😂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εγω απαντησα στο ΑΙΤΗΜΑ 😅 του ΟΡ, αλλωστε μεγαλος ανθρωπΑς ειναι μαλλον θα τα εχει βαρεθει τα πολλα εφε 🤣 δεν θα παιξει και στους U2 😂

τα πολλά εφε (και λεφτά) ουδείς εμίσησε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα πολλά εφε (και λεφτά) ουδείς εμίσησε

 

προσωπικα τα εχω βαρεθει μετα απο τοσα χρονια καταχρησεων....give me just  delay,  eq (or clean boost) & amp tremolo and I am a happy camper these days.....  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

προσωπικα τα εχω βαρεθει μετα απο τοσα χρονια καταχρησεων....give me just  delay,  eq (or clean boost) & amp tremolo and I am a happy camper these days.....  

Ε μα δεν παίζεις τιποτα αλλο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι και το μόνιτόρ σου (δεν ξέρω σε τι είδους stage θα παίξεις αλλά στο 99% των περιπτώσεων ο κιθαρίστας δεν χρειάζεται έξτρα μόνιτορ αν παίζει με ενισχυτή) και κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερο ''μονιτορ'' από το να ακούς τον ίδιο σου τον ενισχυτή να ''φυσάει'' τον ήχο μέσα από την καμπίνα του.

 

Έχεις ήδη ενισχυτή που δέχεται τα πετάλια μια χαρά.

 

Από την άλλη το κουβάλημα και το στήσιμο - ξεστήσιμο είναι τα μειονεκτήματα που θα βρεις μπροστά σου αν πας με ενισχυτή. 

 

Για μενα παίζει ρόλο ακόμα και το πάρκινγκ, αν θα είναι κοντά ή μακριά, πόσα μετρα θα είναι το περπάτημα-κουβάλημα, αν μπορώ να αφήσω εξοπλισμό εκεί κτλ κτλ για να σου απαντήσω σοβαρά για το αν συμφέρει ενισχυτής ή πολυεφέ

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Από την άλλη το κουβάλημα και το στήσιμο - ξεστήσιμο είναι τα μειονεκτήματα που θα βρεις μπροστά σου αν πας με ενισχυτή. 

 

o BJ του OP ειναι πολυ ελαφρυς ενισχυτης (δυο φορες βαρυτερος απο μια πεταλιερα τυπου Helix)  ,δεν θα εχει θεμα, ανετα ολο το gear του ειναι "μια βολτα" απο το αυτοκινητο(η κιθαρα με μαλακη θηκη στον ωμο,η πεταλιερα με τα πεταλακια του στο ενα χερι και ο ενισχυτης στο αλλο). 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου