Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Καλα βρε Φωτη, ξερεις αυτα που ειναι πιο πολυπλοκα κ ζητας λεπτομερειες για ενα απλο (αλλα μαματο) σουιτσερ που αν το ειχες μπροστα σου, θα εβρισκες τροπο να το λειτουργησεις χωρις μανιουαλ σε 5 λεπτα? 😛

🤓😬

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Και πως θα έχει αυτό το ένα διαφορετικές ρυθμίσεις σε κάθε πρισετ;

 

Δεν θα έχει.

Εκτός και αν τις αλλάζεις όπως τώρα, με το χέρι.

Ενεργοποιείς/απενεργοποιείς πετάλια, δεν τους αλλάζεις τις ρυθμίσεις, εκτός αν εμπλακεί και midi στην ιστορία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Y a n n I s είπε

Ευχαριστώ για το λινκ, δεν ξέρω... Δεν ξέρω πώς δουλεύουν τα switcher δυστυχώς.

 

Το έχεις πραγματικά ανάγκη το switcher;

Τόσους πολλούς διαφορετικούς ήχους θα χρησιμοποιείς;

Πόσα πετάλια έχεις;

Τι είδους μουσική θα παίζεις;

Τι ήχο θες να βγάλεις;

 

Αυτές είναι οι ερωτήσεις που πρέπει πρώτα από όλα να απαντήσεις ,στον εαυτό σου.

 

8 ώρες πριν, Y a n n I s είπε

Ξέρετε τι επιλέγει πλέον ο πολύς κόσμος

 

Οτι επέλεγε και πάντα: ότι τον βολεύει καλύτερα πάντα σε συνάρτηση με τον ήχο που θέλει να βγάλει και το ΕΙΔΟΣ της μουσικής που θέλει να παίξει.

 

Πάντως τον καλύτερο ήχο ΦΥΣΙΚΑ και θα τον βγάλεις με "μικροφωνιασμενο" λαμπατο ενισχυτή...δεν έχει βγει ακόμα πεταλιερα που να ακούγεται καλύτερα ούτε φυσικά που να δίνει το feel του ενισχυτή.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Y a n n I s είπε

συνήθως πλέον στα live, πάω με έναν Blues junior και μπαίνει και μικρόφωνο αν χρειαστεί ή μήπως είναι καλύτερη λύση ένα pedal amp για διευκόλυνση του ηχολήπτη;

 

Όχι δεν είναι. Ο BJ με ένα μικρόφωνο και τα πετάλια σου είναι η πιο απλή και η πιο γρήγορη λύση.

 

Και πάλι βέβαια εξαρτάται από το ΕΊΔΟΣ της μουσικής που θες να παίξεις (αν ας πούμε παίζεις death metal o BJ δεν είναι η καλύτερη λύση  :))

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τα εχω δοκιμασει ολα (και carl martin switcher), για τετοιου ειδους δουλεια που θελεις (σεσιον), και με δεδομενη την προυποθεση να παιζεις με ενισχυτη, αυτο που θελεις ειναι
1. τα "προενισχυτικα" πεταλια (αυτα που πανε στο input του ενισχυτη), οπως booster (always on) drive (ή και fuzz, ή και octavio) wah (ή και digitech whammy 5 maybe).
2. ενα ψηφιακο πολυεφφε για τα modulation delay & effects (στη λουπα του ενισχυτη) και για να εχεις τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα με ενα πατημα αλλαγη effects,
3. ενα clean booster στο τελος (για να μπουσταρεις την ενταση στο solo) .
4. και ενα expression pedal για το Mix του delay. Expression pedal για το volume δεν χρειαζεσαι. Δυο εντασεις χρειαζεσαι, τη βασικη (οταν "συνοδευεις") και αυτην που θα σου δινει λιγα db (με το clean booster δηλαδη) για να ακουστει το σολο δυνατα.

Μην εισαι και τοσο απαιτητικος να αλλαζεις απο τον ενα ηχο, σε εναν αλλο τελειως διαφορετικο, με το πατημα ενος μονο κουμπιου.
Εκτος του οτι δεν θα το χρειαστεις ποτε και μαλλον θα δωσεις (για switcher)  τσαμπα λεφτα για μια απιθανη περιπτωση (τετοια που να απαιτει να χορεψεις κλακετες πανω στα πεταλια), αυτο (το να μην εχεις ενα βασικο, αναγνωρισιμο ηχο, χωρις πολλες και διαφορετικες φανφαρες), συνηθως θα σε κανει εναν ακομα ανωνυμο μουσικο της σειρας.

Ασε που και το switcher (για χρηση αναλογικων πεταλιων modulation delay) δεν κανει θαυματα. Το δοκιμασα και δεν μου εκανε οτι το πολυεφφε (το πολυ βασικο για μενα, ο ελεγχος της εντασης του delay με expression pedal).
Και απο ηχο, καμια διαφορα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Λάθος παράθεση, πήγαινε για το post που μου ζήτησε κάποιος συγνώμη αν μου χάλασε το θέμα. Μια χαρά τα λέτε, τέτοια ήθελα.

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ1 ενας ενισχυτης που ειναι ματσοβολος, αρκετα δυνατος και ευελικτος ηχητικα για να σε καλυψει σε πολλα στυλ εινα ο Koch studiotone 20W.
Παρολο που εχει 3 καναλια, εγω χρησιμοποιησα το 2ο, με ρυθμισεις για ελαφρυ drive, ετσι ωστε με κοψιμο απο το volume pot της κιθαρας (με treble bleed κυκλωμα) να καθαριζει ο ηχος, στο τερμα να εχω το ... ελαφρυ drive και με ενα πεταλι drive να παιρνω και το πολυ drive με sustain.
Το συστημα που μαρεσει δηλαδη και με τον κανονικο μου ενισχυτη (marshall jcm800).

 

ΥΓ2 υποψιν το clean channel του koch, ειναι κοντα στο υφος του fender.
.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Y a n n I s είπε

Μια χαρά τα λέτε, τέτοια ήθελα.

 

Τώρα που γνωριστήκαμε μπορείς να μου μιλάς στον ενικό. :classic_tongue:

 

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τώρα που γνωριστήκαμε μπορείς να μου μιλάς στον ενικό. :classic_tongue:

Σε όλους απευθυνόμουν! Αλλά το ξέρεις μάλλον... Ευχαριστώ πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Y a n n I s είπε

Σε όλους απευθυνόμουν! Αλλά το ξέρεις μάλλον...

 

Εννοείται βρε Γιάννη, πλάκα έκανα. :classic_smile:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου